توسعه محصول کیا صنعت شریف (شرکت تومکص)

مدیر عامل : جمال ارغوانی هادی
زمینه فعالیت : مهندسی مکانیک
ایده محوری : طراحی و ساخت ابزارهای درون چاهی - توپک قابل نصب و برداشت متورم شونده و ابزار آن

درباره واحد

شرکت تومکص (توسعه محصول کیا صنعت شریف)، به عنوان شرکت دانش بنیان زایشی از دانشگاه صنعتی شریف، اولین و تنها شرکت داخلی متخصص در زمینه طراحی، ساخت و تست تجهیزات متورم شونده گذرنده از درون لوله مغزی مورد نیاز در حوزه نفت و گاز، در سال 1397 موفق به ساخت داخل این نوع از تجهیزات مطابق با استانداردهای API 11D1و ISO-14310 و همچنین اخذ تاییدیه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گردید. این شرکت چشم انداز خود را در قالب ارزش آفرینی در حوزه ی تجهیزات پیشرفته ی درون چاهی از مسیر سرمایه انسانی و دانشی منحصر به فرد موجود در شرکت تعریف نموده است. ما یک تیم متخصص (بین رشته ای) و متعهد به نوآوری و بهبود مستمر هستیم. پیاده سازی کاربردی و موفقیت آمیز محصولات فعلی این شرکت، بدون حتی یک مورد شکست در عملیات، در عملیاتهای سر چاهی تجربه و دانش عملیاتی کم نظیری در شرکت ایجاد نموده است. ما قابلیت محوری و مزیت رقابتی خودمان را به صورت توسعه ی سالانه حداقل دو محصول جدید و در هر دو الی سه سال یک پلتفرم فناوری/ محصول جدید تعریف کرده ایم.
محصولات ساخته شده در این مرکز عبارتند از: پکرها و بریج پلاگهای متورم شونده قابل بازیابی ، بریج پلاگهای متورم شونده دایمی ، پکرهای استردل متورم شونده ، پکرهای ECP و نگهدارنده های سیمان متورم شونده که از جمله مهمترین تجهیزات درون چاهی به شمار می‌آیند. این ابزارها در فرایندهای مربوط به تعمیر، نگهداری، تحریک و ازدیاد برداشت چاههای نفت و گاز مورد استفاده قرار میگیرند و امکان انجام عملیات‌هایی مانند تحریک چاه، اسید زنی انتخابی، چاه آزمایی انتخابی، تعمیرات سرچاهی، تزریق ژل، مسدودسازی دایمی یا موقت چاه و بسیاری از عملیات‌های دیگر را بدون خارج کردن رشته تولیدی میسر می‌سازند. محصولات متورم شونده ساخته شده توسط این شرکت از درون لوله مغزی عبور داده می‌شوند و پس از رسیدن به عمق موردنظر، متورم شده و عملیات آب‌بندی لوله جداری چاههای نفت و گاز را انجام می‌دهد. نسبت تورم بسیار بالای این ابزارها قابلیت آببندی لوله‌ جداری تا قطر 3 برابر قطر اولیه ابزار را در اختیار کاربر می‌گذارد. پس از اتمام عملیات موردنظر، پکر و بریج پلاگ نصب شده تا رسیدن به سایز اولیه فروکش می‌کند و از چاه خارج می‌شود.
اولین تست میدانی این تجهیزات در زمستان 97 در یک حلقه چاه واقع در میدان نفتی اهواز با عملیات اسیدکاری انتخابی توسط پکر متورم شونده قابل بازیابی با سایز 125/2 اینچ، در لوله جداری 7 اینچ با موفقیت کامل و همراه با افزایش تولید قابل توجه انجام گرفت. تاکنون 14 عملیات میدانی در چاه های میادین اهواز، مارون و آغاجاری با استفاده از این المان های آببندی متورم شونده با موفقیت کامل انجام گرفته است که موجب افزایش دبی بیش از 8 هزار بشکه در روز و حتی در برخی از موارد منجر به تولیدی شدن چاه نفتی گردیده است. در یکی از عملیاتهای انجام گرفته (عملیات ایمن سازی و تعمیر تاج چاه نفتی اهواز 269 که با استفاده از بریج پلاگ متورم شونده قابل بازیابی با سایز 125/2 اینچ در مهرماه 98 انجام گرفت) علاوه بر صرفه جویی حدود 10 میلیارد تومان در هزینه تعمیر چاه، زمان تعمیر و راه اندازی چاه از حدود 6 ماه به 10 روز کاهش یافت.

محصولات

  • امکان انجام عملیات بدون نیاز به دکل و خارج کردن رشته تولیدی
  • مقاوم در برابر محیط خورنده چاههای نفت و گاز
  • المان آببندی با عملکرد سطح بالا حتی در تورم سه برابر نسبت به سایز اولیه
  • متعادل سازی فشار پیش از فروکش به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات
  • امکان استفاده در چاه‌های عمودی، مایل و افقی
  • ساخته شده در سایزهای 125/2، 5/2، 75/2، 3 و 5/3 اینچ
  • امکان تحمل اختلاف فشار از بالا یا پایین المان آببندی در دمای بالا

اطلاعات تماس

تهران-خیابان آزادی-خیابان حبیب اله-خیابان شهید قاسمی-کوچه گلستان-پلاک 4

تهران، سعادت آباد، خیابان سرو غربی، کوچه آریا، پلاک 2

02126740895

info@tomex-co.com  arghavani@gmail.com

www.tomex-co.com