قوت یا ضعف؛کدام مهم‌تر است؟

قوت یا ضعف؛کدام مهم‌تر است؟

در راه رسیدن به هدف (موفقیت)، تقویت نقاط قوت مهم است یا ترمیم نقاط ضعف؟ در پاسخ به این سوال شاید در قدم اول بگوییم هر دو مورد اهمیت دارد. اما آیا واقعاً چنین کاری همیشه امکان‌پذیر است؟ آیا همه افراد، زمان، امکانات و اراده کافی برای به تحقق رساندن هر دو کار را دارند؟ جواب منفی است. اکثر مدیرانِ پروژه بر روی اصلاح نقاط ضعف تمرکز می‌کنند. حال آنکه مطالعات جدید نشان داده است که مدیران پروژه با تمرکز بر نقاط قوت و تقویت آنها می تواند ۷۰ الی ۸۰% راندمان کاری مجموعه خود را بالا ببرند.

موفقیت یک پروژه مدیون وجود نقاط قوت آن است و نه نبود نقاط ضعف آن. موفق‌ترین مدیران پروژه نیز دارای نقاط ضعف هستند. نقاط ضعف این مدیران صدمه‌ای به پروژه در حال اجرای آنها وارد نمی‌کند؛ چون نقاط قوت آنها بسیار نیرومند است. آنها نقاط ضعف دارند اما نه ضعف کُشنده. نقاط ضعف کشنده می‌تواند هر پروژه‌ای را زمین گیر کند.

ضعف های کشنده موجب دریافت نتایج بسیار منفی یا بدست آمدن عملکردی کمتر از میانگین قابل قبول در یکی از موارد کلیدی و اصلی پروژه در حال اجرا می‌شوند.

حال سوالی که پیش می‌آید این است که اولویت اصلی بین تقویت نقاط قوت و ترمیم ضعف‌های کشنده کدام است؟ ترمیم ضعف‌های کشنده همیشه اولویت اصلی را دارا هستند.

منبع: icoach.ir – 961009

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *