مرکز رشد شريف صفحه نخست

شيوه ارائه اظهارنامه مالياتى شركت‌هاى دانش بنيان اعلام شد

جزئیات و روند ارائه اظهارنامه مالیاتی شرکتهای دانش بنیان که باید تا پایان تیر ماه ۱۳۹۵ به سازمان امور مالیاتی ارسال شود، توسط معاونت علمی اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد صاحبکار خراسانی، سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان با تاکید بر لزوم ارائه اظهارنامه مالیاتی توسط شرکتهای دانش بنیان اظهار کرد: با توجه به اجرایی شدن معافیتهای مالیاتی شرکتهای دانش بنیان از سال ۱۳۹۲، در چند سال گذشته اسامی شرکتهای دانش بنیان به همراه مصادیق فعالیتهای دانش بنیان آنها به سازمان امور مالیاتی معرفی شده که خوشبختانه با همکاری و همدلی سازمان امور مالیاتی، معافیت مالیاتی این شرکت‌ها اجرایی شده و یا در حال پیگیری است.

وی گفت: در سال ۱۳۹۴، تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان نسبت به سالهای گذشته افزایش پیدا کرده و لذا برای اجرای معافیت‌های مالیاتی قانون، اقدامات زیادی طی چند ماه گذشته اجرا شده است.

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر تمامی شرکت‌های متقاضی استفاده از مزایای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، موظف به ارایه اظهارنامه مالیاتی هستند، این شرکتها تا پایان تیرماه ۱۳۹۵ لازم است اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند.

وی با بیان اینکه البته ممکن است برخی شرکتها در سال مالی ۱۳۹۴، فروش نداشته باشند که می‌توانند اظهارنامه مالیاتی خود را با ذکر عدم فروش به سازمان امور مالیاتی ارایه کنند، گفت:  شرکت‌های نوپا و تولیدی دانش‌بنیان که تا پایان سال ۱۳۹۴ به تایید کارگروه رسیده ­اند و  اسامی آنها بر روی صفحه اوّل سامانه (www.Daneshbonyan.ir) اطلاع‌رسانی شده­ است، مشمول معافیتهای مالیاتی قانون خواهند بود و اسامی آنها به سازمان امور مالیاتی اعلام می شود.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی وفناوری رئیس جمهوری درباره کالاها و خدمات مشمول معافیت مالیاتی برای این شرکت ها ابراز کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان فقط می‌توانند برای کالاها و خدمات دانش‌بنیان خود معافیت مالیاتی (موضوع ماده ۳ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان) تقاضا کنند و سایر کالاها و خدمات شرکت مشمول این معافیت­ها نخواهد شد.

وی ادامه داد: از این رو طی ماه­های گذشته با تعامل با شرکتها کالاها و خدمات دانش‌بنیان آنها در سال مالی ۱۳۹۴ مشخص شد و از طریق کارتابل شرکت‌های دانش‌بنیان در سامانه (reg.Daneshbonyan.ir) به صورت اختصاصی به هر شرکت اطلاع‌رسانی شده است و شرکت‌ها به سهولت می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

سرپرست امور شرکت‌های دانش‌بنیان درباره زمان بهره مندی از معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان، از تاریخ تائید کارگروه می‌توانند از معافیت استفاده کنند و اگر بخشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان قبل از تاریخ تائید کارگروه باشد، نمی‌توانند برای آن معافیت مالیاتی تقاضا کنند.

وی تاکید کرد: چنانچه شرکت‌ها در مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود به کالاها و خدمات دانش‌بنیان و تاریخ تائیدیه کارگروه توجه نکنند، ممکن است در رسیدگی به پرونده مالیاتی آنها از سوی ممیزان مالیاتی مشکلاتی ایجاد شود.

صاحبکار افزود: البته تنظیم دفاتر مالی باید به دقت انجام شود و فاکتورهای هزینه شرکت بصورت دقیق و کامل ثبت شود تا جزو هزینه‌های قابل قبول مالیاتی محسوب شود که در این زمینه شرکت‌ها می‌توانند از مشاوران مالیاتی استفاده کنند.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان در ادامه گفت: شرکتهای دانش بنیان برای درخواست معافیت مالیاتی باید ردیف (۱۵) در جدول (۶) اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنند که برای درج صحیح اطلاعات در این بخش از اظهارنامه مالیاتی، شرکتها لازم است با توجه به قیمت تمام شده محصولات دانش بنیان خود، هزینه­ ها و درآمدهای این محصولات را تفکیک کرده باشند.

وی با اشاره به لزوم انجام حسابرسی مالی برای شرکتهای بزرگ گفت: براساس مصوبه کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، اگر فروش شرکت‌ها بیش از یک میلیارد تومان باشد، لازم است بر اساس قـرارداد اجرای روشهای توافقی رسیدگی به‌اطلاعات‌مالی شرکتهای دانش بنیان، دفاتر مالی شرکت‌ها از سوی یکی از اعضای حقوقی عضو جامعه حسابداران رسمی کشور، بررسی شده و گزارش حسابرسی برای دبیرخانه کارگروه ارسال شود.

وی افزود: همچنین شرکتهای دارای درآمد کمتر از یک میلیارد تومان در صورت انجام حسابرسی مالی مشخص از کمک هزینه معاونت علمی و فناوری در این زمینه بهره ­مند خواهند شد.

سرپرست امور شرکت‌های دانش‌بنیان در پایان با اشاره به اتمام زمان تاییدیه برخی شرکتهای دانش بنیان عنوان کرد: با توجه به اینکه تاییدیه شرکتهای دانش بنیان مدت دار بوده به همین دلیل از ابتدای امسال فرآیند تمدید این شرکتها در حال پیگیری است.

به گفته دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، یکی از مهمترین شروط تمدید شرکتهای دانش بنیان نوپا دارا بودن اظهارنامه مالیاتی است.