مرکز رشد شريف صفحه نخست

جزئيات ارائه تسهيلات صندوق نوآورى و شكوفايى به محققان شركت‌هاى دانش‌بنيان

به گزارش خبرگزاری فارس، با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر امر توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان و تحقق اقتصاد مقاومتی از طریق اقتصاد دانش‌بنیان، صندوق نوآوری و شکوفایی طرح‌هایی را برای ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان اجرا می‌کند.

روند ارائه تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی به محققان شرکت‌های دانش‌بنیان به این صورت است که برای ثبت اختراع تا سقف مالی 400 میلیون ریال در سقف زمانی 36 ماه و با سود 4 درصد تسهیلات پرداخت می‌شود، همچنین برای نمونه‌سازی و ظرفیت‌سازی در ورود محصولات دانش‌بنیان به بازار سه هزار میلیون ریال به مدت 36 ماه و با سود 4 درصد تسهیلات ارائه می‌شود.

برای فعالیت‌های تجاری سازی در سقف مالی 500 میلیون ریال در سقف زمانی 36 ماه و با نرخ 4 درصد تسهیلات ارائه می‌شود.

برای تجهیز کارگاه، آماده‌سازی خط تولید، طراحی صنعتی و اجرای پروژه‌های دانش بنیان تا سقف 10 هزار میلیون ریال در سقف زمانی 60 ماه و با نرخ 12 درصد تسهیلات ارائه می‌شود.

هزینه سرمایه ثابت تا سقف 25 هزار میلیون ریال و سقف زمانی 84 ماه با نرخ 12 درصد است.

خرید سهام شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان در سقف مالی 300 میلیون ریال، سقف زمانی 12 ماه و نرخ سود 12 درصد انجام می‌گیرد و تسهیلات به صندوق‌های غیردولتی پژوهش و فناوری در سقف زمانی 48 ماه و سود 12 درصد صورت می‌گیرد.

صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلاتی را نیز برای خدمات یارگیری، خدمات حمایتی از استانداردها و جوایز، خدمات مشاوره، خدمات تجاری‌سازی و خدمات طراحی برنامه‌های راهبردی در نظر دارد.

همچنین ارائه تسهیلات صادرات کالا و خدمات دانش بنیان برای نمونه‌سازی قرض الحسنه سه هزار میلیون ریال در سقف 36 ماه و با نرخ 4 درصد است.

سرمایه ثابت 25 هزار میلیون ریال و با نرخ 12 درصد است و سرمایه در گردش 10 هزار میلیون ریال در سقف زمانی 24 ماه و با نرخ 12 درصد است.

همچنین به منظور توانمندسازی شرکت‌ها برای طراحی صنعتی محصول تا سقف مالی 500 میلیون ریال با نرخ 4 درصد تسهیلات ارائه می‌شود.

تسهیلات مرتبط با صادرات فناوری نیز تا سقف 50 درصد قرارداد صادراتی تخصیص داده می‌شود.

در راستای توسعه زیرساخت‌های تولیدی و صادراتی شرکتها تا سقف 50 درصد قرارداد صادراتی مرتبط امکان تخصیص تسهیلات وجود دارد.

در دوره دوم مدیریت صندوق نوآوری و شکوفایی که از بهمن ماه سال 92 آغاز شد تا پایان اسفندماه سال 94 در مجموع 2219 شرکت از طرف کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها به عنوان شرکت دانش بنیان معرفی شدند که این شرکت‌ها در سه دسته دانش بنیان نوپا، دانش بنیان تولیدی و صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان تقسیم‌بندی شدند.

در میان شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی شده 725 شرکت تولیدی، 146 شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان و یک هزار و 348 شرکت نوپا وجود دارد یعنی حدود 61 درصد شرکت‌های دانش بنیان نوپا هستند.

903 مورد تسهیلات مصوب تا اسفند سال 94 ارائه شده که مبلغ این تسهیلات 779 میلیارد است.

17 صندوق پژوهش و فناوری نیز فعال است به طوری که علاوه بر شش صندوق فعال 11 صندوق موجود دیگر نیز فعال شده‌اند.

بر این اساس سهم صندوق توسعه فناوری‌های نوین با 20 درصد از صندوق‌های دیگر بیشتر است.

در پایان اسفندماه سال 94 تعداد شرکت‌های دانش بنیان کشور 2219 شرکت بوده که 80 درصد آنها در 11 استان کشور توزیع شده است.

استان تهران با داشتن 997 شرکت دانش‌بنیان جایگاه اول را از نظر تعداد شرکت‌های دانش بنیان در اختیار دارد و پس از تهران استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، فارس، یزد، مازندران، البرز، خوزستان و کرمانشاه قرار دارد.

حدود 80 درصد طرح‌های دریافتی از استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، یزد،‌‌آذربایجان شرقی، مازندران، سمنان، البرز، خوزستان و کرمانشاه بوده است و 4 استان تهران، اصفهان، البرز و خراسان رضوی حدود 80 درصد طرح‌های مصوب را جذب کرده‌اند و 10استانی که تاکنون هیچ طرح مصوبی نداشته و مبلغی را جذب نکرده‌اند عبارت از کرمان، چهارمحال و بختیاری،‌کردستان، اردبیل، خراسان جنوبی، قم، زنجان، خراسان شمالی،سیستان و بلوچستان و استان ایلام است.