مرکز رشد شريف صفحه نخست

تامين سرمايه شركت‌هاى دانش‌بنيان با توسعه صندوق‌هاى جسورانه

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با تاکید بر این که باید عدد قابل توجهی از سرمایه شرکت‌های دانش بنیان از محل سرمایه‌گذاری جسورانه تامین شود، گفت: در این راستا معاونت علمی در دو سال گذشته گام‌هایی برداشته است.

به گزارش ایسنا، دکتر سورنا ستاری در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری و رونمایی از صندوق‌های جسورانه در سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر این که از دو سال قبل بر ایجاد زیست بوم و اکوسیستم دانش بنیان بسیار تاکید کردیم، افزود: ولی ما باید زیست‌بوم دانش بنیان را در کشور با توسعه فرهنگ دانش بنیان ایجاد کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در این راستا معاونت علمی در دو سال گذشته سعی کرده است با اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، این زیست بوم را فراهم کند؛ اما باید بخشی از آن از طریق مردم انجام شود.

ستاری راه‌اندازی صندوق‌های جسورانه در جهت ایجاد این زیست بوم را از جمله این اقدامات نام برد و یادآور شد: باید عدد قابل توجهی از تامین سرمایه این شرکت‌ها را به سمت سرمایه‌گذاری جسورانه ببریم؛ در اکوسیستم جسورانه ایده افراد خلق می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور ابراز امیدواری کرد که در زمینه بازار سرمایه با راه‌اندازی تابلوی بورس برای شرکت‌های دانش بنیان و نیز در زمینه فرهنگ سازی دانش بنیان با راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه موفق عمل شود.

به گفته وی، وام مکانیزم خوبی برای تامین سرمایه شرکت‌های دانش بنیان نوپا نیست و باید عدد قابل توجهی از سرمایه این شرکت‌ها از محل سرمایه گذاری جسورانه تامین شود.

ستاری یادآور شد: با توجه به نبود اکوسیستم دانش‌بنیان و غلبه اقتصاد نفتی بر کشور، در حال حاضر به جایی رسیده‌ایم که کشور را با پول نفت هم نمی‌توانیم اداره کنیم، پول نفت یعنی اینکه باید با استخدام دولتی مشکل اشتغال را رفع کنیم؛ در صورتی که در حال حاضر این امکان فراهم نیست؛ چراکه پول نفت به ما یاد داده که راه‌های ساده وجود دارد.

وی با تاکید بر این که قطعا آینده کشور را با پول نفت نمی‌توانیم تامین کنیم، اظهار کرد: تمام سیستم اقتصادی، دانشگاهی، فرهنگ و زندگی روزمره مردم باید تغییر کند و باید این فرهنگ جدید را در جامعه ترویج دهیم.

ستاری با ابزار تاسف از این که به دانشجو و نیروی جوان کشور به دید کارآفرین و کسی که ارزش آفرینی می‌کند، توجه نمی‌شود، افزود: این در حالی است که در گذشته به این افراد توجه می‌شده و افراد شاخص بسیاری در کشور و تمدن و تاریخ ایران با فرهنگ کارآفرینی کهن داشته‌ایم.

بر اساس این گزارش، در این آیین تفاهم‌نامه همکاری دو جانبه برای توسعه بخش دانش بنیان و تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان بورس و اوراق بهادار امضاء و از پنج صندوق سرمایه گذاری جسورانه رونمایی شد.