مرکز رشد شريف صفحه نخست

بررسى مجدد مأموريت‌هاى دانشگاه‌ها/تشريح ۵ مأموريت پارك‌هاى علم و فناورى

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، خسرو پیری مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی علم و فناوری وزارت علوم صبح امروز در بیست و پنجمین نشست روسای پارک‌های علم و فناوری در وزارت علوم با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری محور اصلی اقتصاد مقاومتی هستند، گفت: مأموریت ما ایجاد شرکت‌های کوچک و متوسط است. پارک‌ها یک مدل توسعه فناوری جدید هستند که هرچه بهتر این مدل را اجرایی کنیم، نقش مؤثری در جامعه دارند.

وی افزود: 38 پارک علم و فناوری کشور باید حرکت خود را مبنی بر توسعه فناوری آغاز کنند.

پیری با بیان اینکه طرح پیوست فناوری نیز از سوی دولت مصوب و ابلاغ شده است، اظهار داشت: دانش و فناوری که در پارک‌ها تولید می‌شود باید به مرحله صادرات برسد.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی علم و فناوری وزارت علوم، از بررسی مجدد مأموریت دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها و مأموریت آنها در حال بررسی مجدد است، مأموریت دانشگاه‌ها، توسعه فناوری و دانشگاه‌ها باید به سمت نسل سومی شدن، بروند. یعنی باید کارآفرین باشند.

وی مراکز پژوهشی، پارک‌ها و دانشگاه‌ها را سه حلقه اصلی ایجاد اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی برشمرد و عنوان کرد: استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور و توانمندسازی غیردولتی برای تولید علم و فناوری، فرهنگ‌سازی توسعه فناوری، ایجاد شبکه فناوری و حضور در بازارهای بین‌المللی، مأموریت پارک‌های علم و فناوری است.

پیری افزود: اگر بخواهیم اقتصادمان مقاومتی باشد باید 50 درصد صادرات دانش‌بنیان شود و برای این منظور باید بخش خصوصی مشارکت کند.

وی ادامه داد: یکی از مأموریت‌های دیگر پارک‌های علم و فناوری، ایجاد شبکه فناوری است تا پارک‌ها با هم پیوند داشته باشند که در این زمینه پارک کردستان در حال تهیه یک نرم‌افزار شبکه علم و فناوری است.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی علم و فناوری وزارت علوم، اظهار داشت: باتوجه به ضرورت حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در بازارهای بین‌المللی با چند کشور تعامل کردیم و امیدواریم شرایط حضور شرکت‌ها در کشورهایی مانند ایتالیا، آفریقای جنوبی، کشورهای حوزه خلیج‌فارس، آذربایجان و قزاقستان فراهم شود.

به گفته وی قرار است از شهریورماه 30 شرکت عازم یکی از کشورهای اروپایی شوند.