مرکز رشد شريف صفحه نخست

معرفى شركت‌هاى دانش‌بنيان براى استقرار در محدوده تهران

رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آغاز استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در محدوده 120 کیلومتری تهران خبر داد و گفت: تاکنون تعداد معدودی از شرکت‌ها برای دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری معرفی شده‌اند.

 دکتر محمد صاحبکار خراسانی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا با تاکید بر استقرار شرکت‌ها در شعاع 120 کیلومتری تهران، افزود: مصوبه استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای صنایع پیشرفته در محدوده شعاع 120 کیلومتری تهران و سایر شهرهای دارای محدودیت استقرار بر مبنای رده‌بندی زیست محیطی در سال گذشته در هیات وزیران اخذ شد.

 وی ادامه داد: طبق این مصوبه هر فعالیت اقتصادی دارای یک رده زیست محیطی است که بر اساس رده‌ای که شرکت‌های دانش بنیان در ارزیابی‌ها کسب می‌کنند، مجاز به استقرار در محدود‌های مشخص شده، هستند.

 صاحبکار اضافه کرد: بر اساس این مصوبه شرکت‌های دانش بنیان بر اساس رده بندی زیرمحیطی مجاز هستند در کاربری‌های صنعتی و کارگاهی داخل شهرها یا مکان‌های صنعتی مجاز، استقرار یابند.

 رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر این که در این راستا اقدام به رده بندی فعالیت شرکت‌های دانش بنیان کردیم، یادآور شد: با ارزیابی‌های انجام شده از فعالیت‌ شرکت‌های دانش بنیان، آنها به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری معرفی خواهند شد.

 صاحبکار با بیان این که این فعالیت اخیرا آغاز شده است، ادامه داد: در این زمینه در ابتدای راه هستیم؛ از این رو تاکنون تعداد شرکت‌هایی که مورد ارزیابی قرار دادیم، محدود بوده است.

 به گفته وی، با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفظ محیط زیست، پروتکل جامع مسائل زیست محیطی شرکت‌های دانش‌بنیان تدوین شده است.

 رده‌بندی زیست محیطی شرکت‌های دانش‌بنیان

 به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، در سال 1346 مصوبه‌ای در دولت وقت تصویب ‌شد، مبنی بر این که هیچ شرکتی در شعاع 120 کیلومتری تهران نمی‌تواند مستقر شود مگر با مجوز هیات دولت.

 در سال 88 نیز تغییراتی در این قانون ایجاد شد و در آن استثنایی در نظر گرفته ‌شد که تنها حوزه صنایع نوین و یا صنایع پیشرفته اجازه ‌دارند در شعاع 120 کیلومتری شهر مستقر شوند و برای این منظور فهرستی از صنایع نوین تهیه ‌شد.

 از سوی دیگر در ماده 8 قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نیز تصریح شده که موسسات دانش بنیان با رعایت ضوابط زیست محیطی می‌توانند در محدوده شهرها مستقر شوند که در سال گذشته مصوبه‌ای در هیات وزیرات در این زمینه ابلاغ شد.

 بر اساس مصوبه شماره 120997/ت 48608 ه در تاریخ 15 آبان ماه سال گذشته هیات وزیران، موضوع ضوابط استقرار واحدهای صنعتی پیشرفته و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان، وزارت صنعت، معدن و تجارت و در موارد مرتبط، وزارت جهاد کشاورزی مجاز خواهند بود مطابق با قوانین و مقررات مربوط نسبت به صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری برای استقرار واحدهای صنعتی پیشرفته اقدام کنند.

 پیرو آن نیز رده بندی صنایع پیشرفته بر مبنای میزان آلایندگی آنها از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شد.

 رده بندی واحدهای صنایع پیشرفته شامل موارد ذیل است:

فناوری زیستی (غذایی، کشاورزی دامی وگیاهی، صنعتی، محیط زیست، زیست فناوری مولکولی)، فناوری نانو (محصولات و مواد )

اپتیک و فتونیک (مواد، قطعات وسامانه‌ها)

الکترونیک، کنترل و سخت افزارهای رایانه‌ای

فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری

تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید و آزمایشگاهی، داروهای پیشرفته، وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی

هوافضا (پرنده‌ها، ماهواره‌ها، موشک‌ها)

انرژی‌های نو (تجدیدپذیر)

محصولات پیشرفته (در حوزه‌های علوم شناختی، گیاهان دارویی و کشاورزی، نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، آب، خاک و هوا، معدن، فناوری‌های دریایی، ساختمان و راه‌سازی)

 بر اساس مصوبه ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت شرکت‌های دانش بنیان، واحدهای صنایع پیشرفته می‌توانند علاوه بر مکان‌های نام برده شده، طبق ماده (3) ضوابط و معیارهای استقرار واحدها و فعالیت‌های صنعتی و تولیدی بر مبنای رده بندی، می‌توانند در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستقر شوند.