مرکز رشد شريف صفحه نخست

حمايت از ۳ هزار شركت دانش بنيان به معاونت علمى و فناورى ابلاغ شد

ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دو راهبرد حمایت از ۳ هزار شرکت دانش بنیان و صیانت از بازار داخلی را به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ابلاغ کرد.

به گزارش  خبرگزاری مهر، جلسه ۷۹ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، به ریاست محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه و با توجه به سخنان مقام معظم رهبری پیرامون نقش اقتصاد دانش بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی، اعضاء ضمن تاکید بر لزوم پیگیری تحقق نقش اقتصاد دانش بنیان در اقتصاد مقاومتی، بر برنامه ریزی جهت یافتن عرصه های نوین برای گسترش اقتصاد دانش بنیان تاکید کردند.

ابلاغ حمایت از ۳ هزار شرکت دانش بنیان

همچنین در گزارش ارائه شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اعلام شد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دو راهبرد حمایت از ۳ هزار شرکت دانش بنیان و صیانت از بازار داخلی  را به این معاونت ابلاغ کرده است.

در ادامه گزارش فوق الذکر با اشاره به ساختار و سازوکار حمایت از شرکت های دانش بنیان اعلام شد، که تاکنون ۱۱۷۹۷ شرکت دانش بنیان در سامانه مربوطه ثبت نام کردند و از این عدد تاکنون ۵۳۷۲ شرکت موفق به کسب تاییدیه‌های لازم شده اند.

حمایت های ویژه شرکت های دانش بنیان

در بخش مربوط به حمایت‌های اعمال شده از شرکت‌های دانش بنیان نیز مواردی مانند معافیت مالیاتی و گمرکی، ایجاد زمینه برای بازاریابی و صادرات محصولات تولید شده، اعطای وام با سود اندک از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی از اصلی‌ترین زمینه‌های حمایت از شرکت‌های دانش بنیان برشمرده شده است.

پس از ارائه این گزارش، مخبر دزفولی گفت: سرعت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان قابل تقدیر و چشمگیر است و این حمایت ها باید هم از منظر دامنه و هم از منظر نحوه و کمیت آن گسترش یابند.

وی افزود: اطلاع رسانی پیرامون نحوه برخورداری از حمایت های ذکر شده الزامی است. در ادامه جلسه اعضا به بیان نظرات خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است:

فراهم کردن زمینه فعالیت متخصصان علوم انسانی در زمینه دانش بنیان

ایجاد حساب ملی اقتصاد دانش بنیان در کشور، فراهم کردن زمینه فعالیت متخصصان علوم انسانی در زمینه دانش بنیان، لزوم به روز رسانی آمارها و اطلاعات موجود، اتکاء اقتصاد دانش بنیان بر تولید و لزوم اصلاح نظام پولی و بانکی.

دستور دیگر جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، موضوع «پیوست فناوری» بود که با توجه به تصویب کلیات این موضوع در جلسه گذشته، اعضاء به بررسی جزئیات این موضوع پرداختند.

در گزارش ارائه شده توسط ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به مشارکت همه نهادهای مسئول در این زمینه، برخی از طرح های عمرانی در برنامه ششم توسعه به عنوان طرح هایی که باید برای آن ها پیوست فناوری تعریف شود، مورد اشاره قرار گرفته اند.

الزام به رعایت انتقال فناوری در تمام قراردادهای دولتی

اعضاء در بررسی موضوع «پیوست فناوری» با اشاره به اهمیت رعایت موضوع انتقال فناوری در کلیه قراردادهای دولتی بر لزوم مشارکت همه بخش های فعال اقتصاد ملی در این زمینه نیز تاکید کردند.

اعضای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور همچنین با توجه به لزوم تسریع در روند انعقاد قراردادهای اقتصادی کشور، تسریع در تصویب این  مقررات را خواستار شدند.

پس از طرح نظرات و پیشنهادهای اعضای ستاد، ادامه بررسی این طرح به جلسه آینده موکول شد.