مرکز رشد شريف صفحه نخست

آغاز بكار پنجمين كنفرانس بين‌المللى مديريت ارزش آفرين، نوآورى و سرمايه فكرى

نشست خبری "پنجمین کنفرانس بین المللی مدیریت ارزش آفرین، نو آوری و سرمایه فکری" با حضور دکتر سهراب‌پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و ریاست شورای عالی جایزه جهانی Make در ایران، شورای عالی داوری و اصحاب رسانه در دانشگاه شریف برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی؛ در کنفرانس خبری اعلام رسمی برنامه‌های پنجمین کنفرانس مدیریت ارزش آفرین، نوآوری و سرمایه‌های فکری که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، دکتر سعید سهراب پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و ریاست شورای عالی راهبری جایزه جهانیMake در ایران ضمن تشکر و قدردانی از داوران مرحله اول ارزیابی و آرزوی موفقیت در ادامه روند ارزیابی، خطاب به داوران حاضر گفت: گردآوری بزرگان، خبرگان و اساتید مدیریت سازمانی کشور بی شک امری است که تنها از عهده دانشگاه صنعتی شریف و جایزه جهانی MAKE در ایران بر می‌آید.
وی ضمن ابراز امیدواری استفاده داوران از تجربیات خود در جهت رشد و ترقی سطح مدیریت سازمانی کشور در آینده گفت: انتظار دارم با استفاده از گنجینه ارزشمند بیش از 2300 سازمان برتر دنیا که تاکنون در جایزه جهانی MAKE شرکت نمودند، اطلاعات و اندوخته های خود را به روز کرده و از تجربیات برترین های دنیا نیز استفاده نمایید تا بتوانید با ارائه نکات ظریف مانع بروز اشتباهات در بین سازمان های کشور و با ارائه نقطه نظرات موجبات پیشرفت سازمان‌ها را فراهم سازید.
وی با اشاره به موقعیت ایران در بین سازمان های دنیا و روند رو به رشد جایگاه سازمانی ایران در آسیا و افزایش کیفیت داوری این دوره اظهار داشت: امسال برخلاف سال های گذشته شاهد قرارگیری یکی از سازمان‌های ایرانی در زمره‌ی 25 کشور اول آسیایی بودیم. سالهای گذشته فاصله‌ی شرکت‌های ایرانی با شرکت های برتر آسیا زیاد بود اما امسال شرکت فولاد مبارکه جزو یکی از 25 شرکت‌های برتر آسیایی قرار گرفت.
وی افزود: رویکرد دانش محور به تولید و کسب وکار به معنای به کارگیری نظام مند تجربیات، نوآوری‌ها و سرمایه های فکری کشور در مسیر توسعه نقشی حیاتی در دستیابی هرچه بیشتر کشور به شاخص های پیشرفت اقتصادی و اجتماعی داشته و کلیه سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌هایی که تجربه و نوآوری‌های آنها را در پیشبرد اهدافشان یاری می‌رساند، می‌توانند به خوبی از مزیت‌های مدیریت دانش محور استفاده نمایند.


قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از دانشگاه شریف به عنوان مجموعه‌ای پیشگام در حوزه علم و فناوری در کشور یاد کرد و گفت: برگزاری جایزه جهانی MAKE در ایران فرصتی برای جمع بندی مجموعه نتایج اقدامات سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات کشور می‌باشد و می‌تواند کمک به سزایی به هم افزایی اقدامات در راستای خلق هرچه بیشتر ارزش از سرمایه‌های دانش کشور نماید و به رشد و توسعه روزافزون پیشرفت‌های مبتنی بر دانش در کشور منجر شود.
وی در ادامه اظهار داشت: اعطای این جایزه با تبادل تجربیات و سنجش بر اساس معتبرترین شاخص بین المللی در حوزه‌ی مدیریت سرمایه‌های دانشی در سطح دنیا، می‌تواند کمک بسزایی به هم افزایی اقدامات در راستای خلق هر چه بیشتر ارزش از سرمایه‌های دانشی کشور نماید.
دکتر مهدی شفیعی‌زاده دبیر اجرایی جایزه Make در جمع خبرنگاران کنفرانس مدیریت ارزش آفرین، نوآوری و سرمایه‌های فکری را بزرگترین و ارزشمندترین کنفرانس مدیریتی دانش محور خواند و گفت: این کنفرانس در تاریخ‌های 15 الی 18 اسفند در محل سالن همایش‌های صدا و سیما و با حضور دکتر فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و بیش از 100 سازمان برتر کشور، در قالب ارائه تجربیات برترین سازمان‌های کشور و موفق‌ترین فعالان حوزه‌ی مدیریت دانش از امریکا، انگلیس و هندوستان برگزار می‌شود.
وی توضیح داد: به طور کلی 7 مهمان خارجی اعم از بنیان گذار علم دانش محور دنیا، مهمانانی از مدرسه کسب و کار لندن، دانشگاه MIT و مدیران ارشد برخی شرکت‌های برنده‌ی این جایزه در این دوره اختتامیه حضور دارند.


دکتر شفیعی روند داوری را در 3 مرحله بیان کرد: مرحله اول داوری‌ها شروع شده و مرحله‌ی دوم هفته‌ی آینده آغاز خواهد شد که این مرحله 5 سازمان برگزیده دارد. از مرحله‌ی سوم داوری نیز 3 سازمان برتر ایرانی اعلام می‌شوند که برای ارزیابی های آسیایی به هنک کنگ سفر می‌کنند.
وی در ادامه اظهار داشت: پس از گذشت حدود 3 ماه از اعطای جایزه گزارش محرمانه‌ی 200 صفحه ای با رتبه بندی کامل سازمان‌ها، تجربیات و نقاط ضعف آنها به سازمان‌ها ارائه می‌شود که اگر شرکت‌ها از مطالب آن استفاده کنند و آنها را عملی سازند، سودآوری آنها تا 65 برابر در هر دلار افزایش می یابد، به گونه‌ای که در این 18 سال برگزاری این جشنواره، میزان سودآوری سازمان‌های برنده از مدیریت دانش محور 1379 میلیارد دلار بوده است.
در ادامه این نشست با ارائه لوح تقدیر از اعضای شورای عالی داوری جایزه جهانی MAKE در ایران تقدیر بعمل آمده و با جمع بندی نظرات داوران، برنامه‌ها و سیاست‌های مرحله دوم ارزیابی به داوران ابلاغ شد.
خاطرنشان می‌شود؛ جایزه جهانی MAKE بزرگترین و تخصصی‌ترین جایزه مدیریت سازمانی در دنیا و از سال 1998 هر ساله در پنج قاره و در سطح جهانی و با حضور سازمان‌های بزرگ دنیا نظیر؛ زیمنس، تویوتا، بی پی، شل، مایکروسافت، بی ام و، سامسونگ و ناسا برگزار می‌گردد و پنجمین دوره آن در ایران به عنوان جایزه بین‌المللی کشور توسط دانشگاه صنعتی شریف در حال برگزاری می‌باشد.