مرکز رشد شريف صفحه نخست

برگزارى شانزدهمين نمايشگاه دستاوردهاى پژوهش و فناورى كشور از 23 تا 26 آذر ماه

دكتر وحيد احمدي معاون پژوهشي و فناوري وزير علوم و رئيس ستاد ملي هفته پژوهش و فناوري گفت: كمك‌هاي مالي و امتيازاتي كه به دانشگاه‌ها، مراكز پژوهشي و پارک های علم و فناوری تعلق مي‌گيرد بر اساس ميزان حضور و نقش آنان در هفته پژوهش و فناوري است.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دكتر احمدي در گردهمايي معاونان پژوهشي و فناوري دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارك‌هاي علم و فناوري كه در محل اين وزارتخانه با محوريت برنامه‌هاي هفته پژوهش و فناوري برگزار شد گفت: برنامه‌هاي هفته پژوهش و فناوري، منسجم‌تر نسبت به سال‌هاي گذشته با هماهنگي همه اجزاي دخيل در حوزه پژوهش و فناوري برگزار مي‌شود.

وي با بيان اينكه در اين فاصله آيين‌نامه‌هاي مرتبط تنظيم و ابلاغ شده است افزود: هدف اين است كه مجموعه همه بازيگران با ايفاي نقش نظر، ديدگاه‌ها و برنامه‌هايشان را ارائه كنند و از آنها به عنوان همراهان فعال كمك گرفته شود.

رئيس ستاد ملي هفته پژوهش و فناوري درخصوص برنامه‌هاي استاني اين هفته تصريح كرد: برنامه‌‌هاي استاني با هماهنگي استان‌ها و با همكاري وزارت كشور برگزار مي‌شود و تمامي دستگاه‌ها از جمله صدا و سيما، وزارتخانه‌هاي ذيربط، نيروي انتظامي و استانداران در اين مجموعه فعاليت خواهند داشت.

وي با اشاره به بحث نگرش به فناوري و ارائه محصول اظهار داشت: اميد است امسال در بحث تجاري سازي و فن بازار شاهد حضور فعال‌تر بازيگران اين عرصه باشيم، يعني هم افرادي كه صاحب محصول هستند و هم سرمايه‌گذاران و متقاضيان حضور فعال داشته باشند.

دكتر احمدي خاطرنشان كرد: در سال گذشته در پايان سال حدود 26 ميليارد تومان در مراسم هفته پژوهش و فناوري قرار داد همكاري منعقد شد.

وي درخصوص ايده‌هاي برتر گفت: امسال بحث ايده‌هاي برتري كه مي‌تواند فناورانه و نوآورانه باشد قرار است از هم اكنون با كمك پارك‌هاي علم و فناوري دنبال شود.

معاون پژوهش و فناوري وزير علوم درباره بحث ارائه محصولات و كارهاي تحقيقاتي كه در طول سال انجام شده است افزود: امسال به اين امر قدري سخت‌گيرانه پرداخته شده به اين معني كه كارهاي جديد عرضه شود و تلاش شود نمودي از يك حركت قوي باشد به شكلي كه تمامي مراكز نقش فعالي ايفا كنند.

وي با بيان اينكه  امسال هفته پژوهش و فناوري از 22 لغايت 27 آذر ماه برگزار مي‌شود تصريح كرد: در مراكز استان‌ها، با همكاري استانداران و هماهنگي وزارت كشور، فعاليت‌ها و نمايشگاه‌هاي استاني يك هفته زودتر برگزار مي شود.

دكتر احمدي همچنين از برگزاري اجلاس معاونان پژوهش و فناوري دانشگاه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي، با حضور معاونان و مديران پژوهش و فناوري در هفته ملي پژوهش و فناوري خبر داد.

وي درخصوص تجليل از پژوهشگران برتر خاطرنشان كرد: تغييري كه در اين خصوص نسبت به سال گذشته ايجاد شده اين است كه امسال علاوه بر تجليل از پژوهشگران و فناوران برتر در حوزه مراكز دانشگاهي و پژوهشي، از پژوهشگران برتر دستگاه‌هاي دولتي و اجرايي نيز تقدير مي‌شود.

دكتر احمدي در بخش ديگري از سخنان خود جشنواره ملي ايده‌هاي برتر و حمايت از بازار ايده و استارت‌آپ دانشجويي و جشنواره تجليل از پژوهشگران برتر دانش‌آموزي را از ديگر برنامه‌هاي هفته ملي پژوهش و فناوري دانست.

وي با تأكيد بر حضور فعال پارك‌هاي علم و فناوري و مراكز رشد در بخش فن‌بازار گفت: حدود 84 دانشگاه، مركز پژوهشي و پارك علم و فناوري تا به امروز براي شركت در نمايشگاه دستاوردهاي پژوهش و فناوري ثبت نام كرده‌اند و اميدواريم با حضور بخش خصوصي اين حوزه پررنگ‌تر شود تا بتوانيم از حوزه‌هاي مربوط به صادرات، هم عرضه كننده محصول و هم خريدار و مبادله فناوري داشته باشيم.

معاون پژوهش و فناوري وزير علوم در خاتمه با تأكيد بر نقش آفريني در حوزه علم و فناوري اظهار داشت: دانشگاه‌ها، مراكز پژوهشي و فناوري بايستي نه صرفا‌ در جهت توليد و عرضه علم و فناوري، بلكه بايد براي ساير حوزه‌ها نيز نقش‌آفريني كنند تا با توجه به فضاي باز ارتباطات بين‌المللي و ديپلماسي علمي با عرضه و حضور قوي ثابت كنيم كه مي‌توانيم در اين زمينه موفق باشيم.

گفتني است نمايشگاه دستاوردهاي پژوهش و فناوري از 23 لغايت 26 آذر ماه 1394 در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برگزار خواهد شد.