مرکز رشد شريف صفحه نخست

فعالان شركت‌هاى دانش‌بنيان براى تسهيلات نظام وظيفه تخصصى معرفى شدند

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سیدمحمد صاحبکارخراسانی سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان درباره اعطای تسهیلات نظام وظیفه تخصصی به فعالان حوزه دانش بنیان اظهار کرد: به منظور حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، افراد اصلی فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی استفاده کنند. به همین منظور متقاضیان در سامانه soraya.bmn.ir ثبت‌نام و سوابق کاری و علمی و پژوهشی خود را اعلام کنند.

وی با اشاره به سوابق بنیاد ملی نخبگان در اجرای تسهیلات نظام وظیفه تخصصی گفت: افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان بر مبنای شیوه‌نامه بنیاد ملی نخبگان انتخاب شده و از طریق بنیاد ملی نخبگان به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی‌ می‌شوند.

صاحبکار همچنین توضیح داد: متقاضیان باید دانش آموختۀ دورۀ کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی باشد، از زمان دانش‌آموختگی متقاضی بیش از سه سال نگذشته باشد، دانش آموخته باید در یکی از شرکت های دانش بنیانِ مورد تأیید معاونت علمی و فنّاوری به مدت دست کم شش ماه (بر اساس فهرست بیمۀ شرکت) به طور تمام وقت به فعالیت مشغول بوده باشد، میانگین کلِ دورة کارشناسیِ متقاضیان باید بیش از 14 و میانگین کلِ دوره تحصیلات تکمیلی آنان (کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی) بیش از 15 باشد و متقاضی باید حائز بیشترین امتیاز از فعالیت های فنّاورانه، پژوهشی و آموزشی بر اساس معیارهای بنیاد در میان متقاضیان باشد که مثلا کسب جایزه‌های تحصیلی بنیاد یا میزان اشتغال در شرکت‌های دانش‌بنیان (عضو هیئت مدیره، مدیرعامل و فعالیت تمام وقت در شرکت دانش‌بنیان) امتیازآور است.

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان با اشاره به محاسبه امتیازهای دانش‌آموختگان به کمک نرم افزار تخصصی افزود: باید همه اطلاعات به طور کامل در سامانه (soraya.bmn.ir) بارگذاری شود و تا تکمیل نهایی اطلاعات، فرایند بررسی آغاز نمی‌شود.

صاحبکار افزود: شرکت دانش بنیان باید دارای اظهارنامۀ مالیاتی باشد و کالاها و خدمات دانش بنیان خود را بر اساس اطلاعات اظهارنامۀ مالیاتی به فروش رسانده باشد.

وی درباره فرآیند استفاده از این تسهیلات اظهار کرد: لازم است متقاضیان معرفی نامة شرکت متبوع خود را براساس الگوی مذکور در سامانه ثریا (soraya.bmn.ir) تهیه و بارگذاری کنند و هیچ نیازی به مراجعه حضوری فرد یا ارایه تقاضای مکتوب به بنیاد ملّی نخبگان/ معاونت علمی و فناوری نیست و فرد متقاضی باید اطلاعات خود و شرکت متبوع خود را در سامانةsoraya.bmn.ir ثبت و به‌صورت الکترونیکی مراحل آن را پیگیری کند. پیام‌های لازم درباره وضعیت تقاضا (نقص مدارک و تأیید و یا عدم تأیید) در همین سامانه قابل مشاهده است.

سرپرست امور شرکت‌های دانش بنیان در ادامه عنوان کرد: چنانچه با درخواست متقاضی موافقت نشود، متقاضی مجاز است با ارتقای فعالیت‌های خود صرفاً یک بار دیگر درخواست خود را در سامانه بارگذاری کند، لذا متقاضیان باید در تکمیل مستندات دقت کنند.

صاحبکار همچنین گفت: هم اکنون اولین فهرست از افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی مشخص شده است که این افراد پس از گذراندن دوران آموزش نظامی، باید یک پروژه تحقیقاتی مورد نیاز بخش‌های دفاعی و دولتی را انجام دهند و پس از انجام موفق پروژه تحقیقاتی، کارت پایان خدمت خود را دریافت می‌کنند.