مرکز رشد شريف صفحه نخست

معافيت هاى گمركى شركت‌هاى دانش‌بنيان اجرايى شد

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اجرایی شدن معافیت های گمرکی شرکت های دانش بنیان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سیدمحمد صاحبکار خراسانی با اعلام این خبر گفت: یکی از تسهیلات در نظر گرفته شده در قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش‌بنیان، معافیت از پرداخت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی در راستای تولید کالاها و خدمات دانش‌بنیان است.

وی ادامه داد: در همین راستا «شیوه‌نامه اعطای معافیت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض به شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان» سال گذشته در کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان به ریاست معاون  علمی و فناوری رئیس جمهور مصوب شد. 

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان افزود: این شیوه‌نامه با همکاری دستگاه‌های ذیربط از جمله گمرک جمهوری اسلامی ایران تهیه شده و هم اکنون این معافیت‌ها بر اساس چارچوب‌های مشخص شده در این شیوه نامه، در حال اجرا است. ضروری است شرکت‌های دانش‌بنیان متقاضی، به دقت آن را مطالعه کرده و درخواست‌هایی را که در این چارچوب قرار دارند، به دبیرخانه کارگروه ارائه دهند. 

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان با بیان اینکه این معافیت‌ها تنها شامل کالاهای غیر تجاری می شود، گفت: منظور از کالای تجاری، کالایی است که برای فروش وارد می‌ شود، اعم از اینکه به همان شکل یا پس از انجام عملیات اعم از تولیدی، تفکیک و بسته بندی به فروش برسد. به عبارت دیگر، مواد، قطعات و کالاهایی که با هدف استفاده در محصول نهایی وارد شده و به فروش می‌رسند، مشمول این معافیت‌ها نیستند. 

وی به انواع معافیت‌های قابل اعطا اشاره کرد و گفت: معافیت برای «کالای دانش‌بنیان برای مهندسی معکوس»، «کالا و قطعات برای ساخت کالای دانش بنیان تا حد نمونه اولیه و پایلوت»، «تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت» و «ماشین آلات خط تولید برای کالاهای دانش بنیان» از انواع معافیت های قابل اعطا به شمار می روند. 

صاحبکار با تاکید بر اجرایی شدن این معافیت‌ها، اظهار داشت: تاکنون بیش از ۶۰ شرکت درخواست معافیت خود را به دبیرخانه کارگروه ارسال کرده اندکه پس از انجام ارزیابی‌های لازم، این معافیت‌ها تاکنون به چندین شرکت تعلق گرفته و معافیت آنها به گمرک جمهوری اسلامی ایران ارسال شده است.

وی افزود: با پیگیری‌های رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران معافیت‌های گمرکی برای این شرکت ها اعمال شده است. همچنین به بیش از ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان، مشاوره‌های لازم در خصوص این معافیت‌ها و سایر فرایندهای گمرکی ارائه شده است. 

به گزارش مهر، اطلاعات جامع مربوط به حمایت‌های قانونی از شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله معافیت مالیاتی و گمرکی بر روی سامانه www.Daneshbonyan.ir قرار دارد.