مرکز رشد شريف صفحه نخست

پژوهشكده مهندسى پزشكى و سيستم هاى سلامت دانشگاه شريف راه‌اندازى شد

پژوهشكده مهندسى پزشكى و سيستم ‌هاى سلامت دانشگاه صنعتى شريف روز شنبه همزمان با برگزارى سيزدهمين نمايشگاه بين‌المللى تجهيزات پزشكى، دندانپزشكى، دارويى و آزمايشگاهى (ايران مد لب) رسما فعاليت خود را آغاز كرد.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران(ايسنا)، اين پژوهشكده بين رشته‌يى كه در حوزه فن‌اورى‌هاى مهندسى پزشكى فعاليت مى‌كند شامل گروه‌هاى پژوهشى سيستم‌ها و فرآيندهاى درمان و سلامت، سيستم‌ها و فرآيندهاى تشريح، سيستم‌ها و فرآيندهاى دارويى، سيستم‌ها و فرآيندهاى توانبخشى و مواد زيستى و پژوهشى است.

دكتر احمد رضا وفايى، مدير فن‌آورى دانشگاه صنعتى شريف با اعلام اين مطلب از ارائه آخرين دستاوردها و توانمندى‌هاى پژوهشگران اين دانشگاه در سيزدهمين نمايشگاه بين ‌المللى تجهيزات پزشكى، دندانپزشكى، دارويى و آزمايشگاهى (ايران مد لب) خبر داد و گفت: تعامل سازنده ‌تر ميان دانشگاه صنعتى شريف و دانشگاه ‌هاى علوم پزشكى، شركت‌هاى دانش بنيان، مراكز پژوهشى و نهادهاى فعال در حوزه پزشكى از جمله اداره كل تجهيزات پزشكى و شركت مادرتخصصى دارويى و تجهيزات پزشكى از اهداف حضور اين دانشگاه در نمايشگاه به شمار مى‌آيد.

وى افزود: تلاش در جهت تجارى سازى پژوهش‌ها و فن‌آورى‌هاى توليد شده توسط پژوهشگران اين دانشگاه در عرصه مهندسى پزشكى از ديگر اهداف حضور در اين نمايشگاه مى‌باشد.

دكتر وفايى گفت: ارائه آخرين دستاوردهاى فن‌آورانه دانشگاه صنعتى شريف در حوزه پزشكى از جمله ربات دستيار جراح در جراحى لاپاروسكوپى، سيستم تعيين عمق بيهوشى و دستگاه سه محوره توان سنج عضلات كمر از برنامه‌هاى اين دانشگاه براى حضور در اين نمايشگاه به شمار مى‌آيد.

وى ادامه داد: دستگاه رباتيك بازتوانى دست براى افراد متاثر از سكته، ويلچر مخصوص مدارس توانبخشى، دستگاه تست لقى ‌سنج زانو، دستگاه ديپ كوتر و سيستم اندازه­‌گيرى توزيع فشار كف پا با استفاده از روش تصويربردارى از ديگر دستاوردهاى اين دانشگاه است كه در اين نمايشگاه در معرض ديد متخصصان و كارشناسان قرار مى‌گيرد.

مدير فن‌آورى دانشگاه صنعتى شريف، فعاليت هاى گسترده پژوهشى و فناورى در عرصه مهندسى پزشكى را نشان دهنده توانايى پژوهشگران اين دانشگاه دانست و عنوان كرد: اميدواريم با شروع به كار رسمى پژوهشكده مهندسى پزشكى و سيستم‌هاى سلامت دانشگاه، اين فعاليت‌ها از لحاظ كمى و كيفى رشد پيدا كند.

وى در پايان با اشاره به سابقه فعاليت بيش از 30 ساله پژوهشگران اين دانشگاه در زمينه مهندسى پزشكى خاطرنشان كرد: با توجه به حضور متخصصان برجسته و هم چنين امكانات آزمايشگاهى مناسب در دانشگاه صنعتى شريف، قطعا در صورت انجام حمايت‌ها و توجهات لازم از سوى مسوولان ذى ربط مى توانيم بسيارى از نيازهاى داخلى كشور را در زمينه پزشكى و سلامت تامين كنيم كه اين مهم مانع خروج مقدار قابل توجهى ارز از كشور خواهد شد.