مرکز رشد شريف صفحه نخست

اصلاح آئين‌نامه ارزيابى شركت‌هاى دانش‌بنيان / فهرست جديد كالاها و خدمات دانش‌بنيان

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد صاحبکار سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان، اصلاح و بهبود فرایندهای ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان را در دستور کار خود داشته است؛ به گونه‌ای که هر ساله ویرایش جدید و کامل‌تری از آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های خود ارائه داده است. بازنگری در فرآیندها با توجه به بازخوردهای دریافت شده از شرکت‌های متقاضی و شبکه گسترده کارگزاران اجرای قانون و نیز با مشاوره صاحب‌نظران صورت گرفته است.
صاحبکار افزود: مهم‌ترین اصلاحاتی که در ویرایش جدید آئین نامه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان صورت‌گرفته عبارت از بازنگری در شاخص‌های ارزیابی تحقیق و توسعه، دانش فنی و نوآوری فناورانه؛ اصلاح معیارهای ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا؛ اصلاح معیارهای ارزیابی شرکت‌های صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان با هدف تشویق این نوع شرکت‌ها به استفاده از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی، امکان استفاده شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات یا ماشین آلات دانش بنیان است.

* فهرست جدید کالاها و خدمات دانش بنیان
دبیر کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان با اشاره به تقاضای شرکت‌ها برای استفاده از مزایای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: مهم‌ترین شاخص ارزیابی شرکت‌ها، تولید و فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان است و باید بر مبنای معیارهای مشخصی، کالاها و خدمات دانش بنیان را شناسایی کرد.
وی افزود: کالاها و خدمات دانش‌بنیان باید دارای سه معیار باشند به طوریکه این کالاها باید در حوزه فناوری های بالا و متوسط به بالا باشد، دارای پیچیدگی فنی بوده و تولید آن نیاز به تحقیق و توسعه هدفمند توسط یک تیم فنی خبره داشته باشد و همچنین برای حفظ توان رقابتی آن محصول در بازار، تحقیق و توسعه باید به صورت مداوم انجام شود و عمده ارزش افزوده آن کالا یا خدمات، ناشی از دانش فنی و نوآوری فناورانه باشد که ارزش افزوده عبارت است از ارزشی که در فرآیند تولید، به ارزش کالاها/خدمات واسطه‌ای (مواد اولیه و قطعات مصرفی و...) افزوده می‌شود.
دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان افزود: با توجه به لزوم تامین نیازهای کشور به خصوص در شرایط تحریم، کالاها و خدماتی که بدلیل تحریم‌های بین المللی به آن‌ها نیاز حیاتی وجود دارد به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته و به فهرست کالا و خدمات دانش بنیان افزوده شده‌اند.
سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تنوع شرکت‌های متقاضی گفت: در ویرایش جدید فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان، هفت دسته فناوری و صنعتی که بیشترین میزان تقاضا را در میان شرکت‌های متقاضی به خود اختصاص داده بودند، مورد ویرایش و بازنگری قرار گرفتند. این دسته‌ها عبارت از زیست‌فناوری؛ داروهای پیشرفته و مهندسی پزشکی؛ فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای؛ تجهیزات پیشرفته ساخت و تولید و آزمایشگاهی؛ مواد پیشرفته؛ نفت و گاز و پتروشیمی؛ برق و الکترونیک و سخت افزارهای رایانه‌ای است.
صاحب‌کار در پایان خاطرنشان کرد: روند اصلاحی و تکاملی در فرآیندهای اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، همچنان از سوی دبیرخانه کارگروه دنبال می‌شود و از نظرات و پیشنهادهای شرکت‌ها و دستگاه‌ها در این زمینه استقبال خواهد شد.
شایان ذکر است، آئین نامه جدید ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان و فهرست جدید کالاها و خدمات دانش‌بنیان، به همه کارگزاران ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان ابلاغ شده و بر روی سامانه www.Daneshbonyan.ir نیز قرار گرفته است.