مرکز رشد شريف صفحه نخست

نشست صميمانه معاون علمى رياست جمهورى با دانشجويان دانشگاه شريف

نشست صميمانه معاون علمى و فناورى رياست جمهورى و رييس بنياد ملى نخبگان با دانشجويان نخبه دانشگاه صنعتى شريف برگزار شد. ‎به گزارش روابط عمومى دانشگاه: عصر روز دوشنبه دهم خرداد ماه سال جارى دكتر نسرين سلطان خواه در ادامه ديدار با نخبگان كشور به همراه معاونان و مديران خود با دانشجويان نخبه دانشگاه صنعتى شريف كه مورد حمايت اين بنياد هستند ديدار و گفتگو كردند.

در ابتداى مراسم دكتر سعيد سهراب‌پور رييس دانشگاه صنعتى شريف ضمن خير مقدم به دكتر سلطان خواه از ايشان به عنوان اولين دانشجوى زنى كه موفق به اخذ مدرك دكتراى رياضى از دانشگاه شريف شدند، نام برد و افزود: ايشان هم به عنوان فارغ التحصيل و هم به عنوان عضو هيأت امناى دانشگاه صنعتى شريف هستند و اين امر باعث افتخار ماست.

دكتر سهراب پور خاطر نشان كرد: در بخش پژوهش هاى بنيادى به عنوان شاخص مى توان به تعداد مقالات ISI اين دانشگاه اشاره داشت، در سال ۲۰۰۹ حدود ۱۰۴۰ مقاله بوده كه با احتساب اعضاى هيأت علمى كه حدود ۴۳۰ نفر مى باشند سرانه آن ۲٫۴ مى باشد كه در مقايسه با كشور تركيه كه عدد ۱٫۹ مى باشد، رقم بسيار خوبى است. وى همچنين به پژوهش‌هاى كاربردى در سطح دانشگاه اشاره كرد و افزود: ما تعداد قابل توجهى پروژه با وزارت نيرو، صنعت نفت و مخابرات داريم و اين پروژه‌ها دستاوردهاى خوبى براى ما به ارمغان مى‌آورند.

در ادامه مراسم دكتر موسوى خوشدل دبير شوراى نخبگان به توضيحاتى در مورد آيين‌نامه اين بنياد پرداخت و افزود هم اكنون تعداد ۱۱۱ نفر در مقطع دكترا، ۱۳۵ نفر در مقطع كارشناسى ارشد، ۵۱۴ نفر در مقطع كارشناسى و ۱۰ نفر به عنوان استاديار جوان از دانشگاه صنعتى شريف تحت حمايت بنياد ملى نخبگان قرار دارند. وى همچنين به رتبه‌هاى برتر آزمون سراسرى اشاره كرد و افزود: يكصد نفر اول آزمون سراسرى در علوم رياضى، پنجاه نفر اول در علوم تجربى، پنجاه نفر اول در علوم انسانى و بيست نفر اول در هنر مشمول طرح جايزه سطح دو بنياد ملى نخبگان خواهند شد. وى همچنين اعطاى جايزه شهيد چمران بنياد را به محققين دوره‌هاى پسا دكترا نويد داد و خاطر نشان كرد: در برخى دانشگاه‌ها همچون دانشگاه صنعتى شريف تراكم دانشجوى خوب در برخى از رشته ها زياد است، بنابراين شرط نفر اول هر رشته را حذف كرديم و شرط معدل بالاى ۱۷ را جايگزين كرديم.

همچنين به وام مسكن مخترعين اشاره كرد وافزود: مبلغ ۵۰ ميليون تومان براى مخترعين سطح دو و مبلغ ۸۰ ميليون تومان براى مخترعين سطح يك در نظر گرفته‌ايم كه باعث خريد يا ساخت مسكن به متقاضيان واجد شرايط اعطا مى گردد.

در ادامه اين مراسم پرسش و پاسخ نخبگان دانشگاه برگزار شد و دانشجويان طرح‌ها و پيشنهادات خود را با دكتر سلطان‌خواه در ميان گذاشتند.

در اين مراسم دكتر آريا الستى معاون پژوهشى و برنامه‌ريزى بنياد ملى نخبگان هدف اصلى بنياد را تكريم نخبگان از طريق به كارگيرى آنها دانست و افزود ما در صدد حمايت و هدايت نخبگان مى باشيم.

در خاتمه مراسم دكتر سلطان خواه طى سخنانى اظهار داشت: بنده سال ۵۸ وارد دانشگاه صنعتى شريف شدم و تا به امروز دانشگاه صنعتى شريف رشد عمودى فوق العاده و رشد افقى چشمگيرى را داشته است و من از اين موضوع بسيار خوشحالم.

وى افزود: ما توفيقات علمى خوبى در سطح كشور داريم ولى هنوز از برنامه عقب هستيم و كار زيادى باقى مانده است. وى اضافه كرد شأن ملت ايران و جايگاه آن بايد بالاتر و بهتر از اين باشد كه هم اكنون هست. جايگاه ميراث تاريخى ما برجسته‌تر و بهتر از آن كه اكنون است مى تواند باشد. پس همه بايد در سال جارى كه به نام سال كار مضاعف و تلاش مضاعف نامگذارى شده است با جديت كاركنيم تا جايگاه كشور را در دنيا برجسته‌تر كنيم.

دكتر سلطان خواه گفت: ما مأموريت داريم كه كشور را بسازيم و بر قله‌هاى علمى جهان قرار دهيم و اين يك ضرورت اجتناب‌ناپذير است. ‎رييس بنياد ملى نخبگان خاطر نشان كرد دنياى امروز دنياى به رخ كشيدن قدرت‌هاى نظامى و صنعتى نيست، بلكه دنياى به رخ كشيدن توان علمى و فناورى مى‌باشد و كسى حرف اول را مى‌زند كه زيرساخت‌هاى علمى، اقتصادى، سياسى، بازرگانى و صنعتى‌اش مبتنى بر فناورى باشد.

دكتر سلطان خواه در ادامه صحبت‌هايش به فرمايشات مقام معظم رهبرى كه فرمودند مديريت تحولات كشور بايد در دست نخبگان جامعه باشد اشاره كرد و گفت سه نكته مى توان از اين مطلب استخراج نمود كه ۱- تحول بايد اتفاق بيفتد و اجتناب‌ناپذير است ۲- تحول بايد با برنامه باشد ۳- مديريت تحول بايد بدست نخبگان جامعه باشد. دكتر سلطان خواه در پايان گفت: ما ملتى بزرگ، با روح بزرگ با گذشت و شريف داريم و اين مردم لايق هرگونه كار و خدمت اند.