مرکز رشد شريف صفحه نخست

دكتر ستارى: پول بلاعوض دولت بزرگ ترين آسيب شركت هاى نوپا و واحدهاى فناور است

به گزارش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری در جشن آغاز فعالیت همزمان 27 واحد فناور مرکز رشد فناوری نخبگان در پارک فناوری پردیس معاونت علمی با بیان اینکه در اقتصاد دانش بنیان همه فعالان فناوری و نوآوری عضو خانواده اقتصاد دانش بنیان هستند، افزود: فرهنگ نادرست نفتی صرفا با ترویج فرهنگ اقتصاد دانش بنیان و از راه ایجاد همد لی در خانواده اقتصاد دانش بنیان اصلاح می شود.

وی بیان کرد:ترویج فرهنگ اقتصاد دانش بنیان، فراهم شدن زمینه شکل گیری اکوسیستم کارآفرینی، خروج از اقتصاد نفتی و اصلاح تفکر نادرست دست یافتن به ارزش افزوده بدون کار کردن، اصلاح تفکری که همه نیازهای کشور،حتی دانش و خلاقیت و نوآوری را قابل خریداری می داند یا با انتقال فناوری ذیل قراردادهای صنعت، دانش فنی تولید را کسب می کند، صرفا با ترویج فرهنگ اقتصاد دانش بنیان و از راه ایجاد همدلی در خانواده اقتصاد دانش بنیان اصلاح می شود.

ستاری اظهارکرد: توسعه علمی درون زا بر مبنای تلاش و خودباوری محقق می شود و پول بلاعوض دولت توسعه و نوآوری به همراه نخواهد داشت، پول بلاعوض بزرگ ترین آسیب شرکت های نوپا و واحدهای فناوری است و تربیت جوانان خلاق وشکل گیری نوآوری با پول بلاعوض اتفاق نمی افتد.

وی این تصور که یک نفر در دولت با سرمایه هنگفت دولتی می تواند همه مشکلات کشور را حل کند، تفکری نادرست و تحمیل شده از سوی فرهنگ اقتصاد نفتی دانست و افزود: بسیاری از فعالان فناوری و نوآوری آن سوی مرزها بیش از 17 ساعت با ذوق و علاقه در شرکت های دانش بنیان خود کار می کنند که نشان می دهد چنین امکانی در کشور وجود دارد، اما اقتصاد نفتی که بر همه عرصه های زندگی از جمله اشتغال سیطره دارد، این باور را از ما سلب کرده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه روش های نوین نوآوری و کارآفرینی با هم دلی خانواده اقتصاد دانش بنیان محقق می شود افزود: تا وقتی فرهنگ نفتی بر تمامی عرصه های زندگی سیطره پیدا کند، کشور پیشرفت نخواهد کرد و اصلاح این فرهنگ، از دیگر نتیجه های همدلی خانواده اقتصاد دانش بنیان است.

رییس بنیاد ملی نخبگان ایجاد ارزش افزوده و کارآفرینی فارغ التحصیلان دانشگاهی به جای انتظار پشت در اتاق مدیر دولتی برای کار دولتی را هدف اصلی آموزش عالی و پژوهش کشور دانست وافزود: هدف پژوهشگاه ها و دانشگاه های کشورمان از ابتدا ترویج روش های نوین بوده و دانشجویان با هدف حل مشکلات تربیت شده اند، نباید با تکیه به فرهنگ نفتی به مشکلی برای کشور تبدیل شوند.

ستاری با بیان اینکه برای تحقق فرهنگ اقتصاد دانش بنیان باید همه از اصلاح خودشان آغاز کنند، اظهارکرد: خوشبختانه بخش مهمی از جامعه متوجه اقتصاد دانش بنیان شده، اما این توجه هنوز کافی نیست و تا جهش بزرگ فرهنگی این حوزه فاصله زیادی داریم.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه باید از راه های ممکن، افراد جامعه از جمله جوانان متوجه ضرورت فرهنگ اقتصاد دانش بنیان شوند، ایجاد روحیه خودباوری جوانان را لازمه تحقق اقتصاد دانش بنیان دانست و افزود: باید به تدریج شاهد رشد جوانان و رسیدن آنان به مرحله ای باشیم که با ایجاد شرکت های دانش بنیان خود، اشتغال و ارزش افزوده ایجاد کنند.

معاون علمی رییس جمهوری با اشاره به اینکه قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و صندوق نوآوری و شکوفایی، در سال جاری از حرکت چرخ اقتصاد دانش بنیان حمایت می کنند عنوان کرد: تا کنون بیش از 350 شرکت دانش بنیان توانستند از این حمایت ها بهره مند شوند و عدد شرکت هایی که از این حمایت ها بهره مند می شوند افزایش خواهد یافت.

وی افزود: به شرکت های دانش بنیان، با مدیرانی که کم تر از 30 سال سن دارند، شرکت هایی که بر اساس دانش و نوآوری ایجاد می شوند و افرادی که تمایل دارند شرکت های خودشان را ایجاد کنند، به جای آنکه کارمند دولت باشند، از عمده اولویت هایی است که معاونت علمی وفناوری و پارک فناوری پردیس از آن حمایت می کند.

دراین جشن که در ساختمان تازه افتتاح شده مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس معاونت علمی برگزار شد، نمایندگان 27 واحد فناور پذیرفته در این مرکز رشد حضور داشتند.