مرکز رشد شريف صفحه نخست

ايجاد فرآيند جامع براى حمايت‌هاى مالى معاونت علمى و فناورى رياست‌جمهورى

معاون مدیریت و توسعه منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: با تدوین دستور العملی تمامی پرداخت‌های حمایتی در سال گذشته به صورت مرحله‌ای و با حضور ناظر انجام و از انحرافات حمایت‌های مالی معاونت علمی جلوگیری شد.

 به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علیرضا دلیری معاون مدیریت و توسعه منابع معاونت علمی درباره مهم‌ترین رخداد این معاونت در سال گذشته گفت: در معاونت علمی از طریق ستادهای فناوری و کارگروه‌های تخصصی پیشنهادات پروژه‌هایی که در حوزه علم و فناوری مورد نیاز کشور بود مطرح و تزریق مالی برای آنها انجام می‌شد ولی این پرداخت‌ها ساماندهی خاصی نداشت، به این ترتیب که ستادهای معاونت پیشنهادات مالی خود را مطرح و پس از مشخص شدن خلاءها پرداخت‌ها انجام می‌شد ولی امکان رصد این پرداخت‌ها به سختی انجام می‌شد.
وی در ادامه گفت: اما در سال 93 ما برای نخستین بار پرداخت‌ها را طوری تعریف کردیم تا از مرحله شروع تصمیم گیری تا پایان انجام پروژه یک فرآیند جامع تعریف شود و به صورت شفاف باشد.
دلیری درباره هدف از اجرای این طرح خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه منابع مالی بعضی حوزه‌ها که از معاونت علمی به دستگاه‌ها ابلاغ می‌شد، بازخورد مناسبی از عملکرد و نتایج پروژه آنها وجود نداشت که این طرح اجرایی شد.
معاون مدیریت و توسعه منابع معاونت علمی با اشاره به تدوین دستور العملی برای ابلاغ به ستادها گفت: این دستور العمل به امضای سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رسید و به تمامی ستادهای زیرمجموعه معاونت علمی ابلاغ شد تا در تصمیم گیری مصوبات ستادها لحاظ شود، در این دستور العمل مقرر شد برای هر طرح پروپزال ارائه شود و برای پروژه ناظر وجود داشته باشد و پرداخت‌ها به صورت مرحله‌ای صورت گیرد.
وی همچنین تصریح کرد: اجرای این طرح موجب شد تا پرداخت‌های ما به مراکز علمی از مسیر خود خارج نشود و در چارچوب همان پروژه پرداخت شود و دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و علمی برای اجرای پروژه یا طرح خود متعهد باشند و پرداخت‌ها به آنها به صورت مرحله‌ای باشد.
دلیری به ایجاد بانک اطلاعات جامعی از فرآیند اجرای هر پروژه نیز اشاره کرد و گفت: این بانک اطلاعاتی تشکیل شده تا با جمع آوری اطلاعات فرآیند اجرای هر پروژه برای واحدهای مرتبط معاونت علمی قابلیت استفاده داشته باشد.
معاون مدیریت و توسعه منابع معاونت علمی ضمن ابراز رضایت از اجرای این طرح بیان کرد: در سال گذشته همه پرداخت‌ها به صورت مرحله‌ای و با ارائه پروپزال هر طرح انجام شد البته با حضور ناظر و اطلاعات آنها نیز در بانک اطلاعاتی ثبت شد تا امکان استفاده همه ستادها از این اطلاعات وجود داشته باشد و از موازی کاری و حمایت در هر ستاد در حوزه‌های مختلف جلوگیری شود.
وی تاکید کرد: اجرای این طرح از انحراف حمایت‌های معاونت علمی جلوگیری کرد و در حال حاضر در صورت مشاهده انحرافی در علمکرد مالی دانشگاه یا مرکز علمی، نام آن دانشگاه به لیست سیاه اضافه شده و دیگر هیچ حمایتی از آن مرکز تا تعیین تکلیف پروژه‌های قبلی صورت نپذیرفته و از مسیر حمایت‌های معاونت علمی خارج خواهد شد.