مرکز رشد شريف صفحه نخست

فهرست كالاهاى دانش بنيان شامل معافيت گمركى اعلام شد

سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: با همکاری گمرک جمهوری اسلامی، معافیت گمرکی شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد صاحبکار خراسانی در نشست «بررسی نحوه ارائه معافیت‌های گمرکی به شرکت‌های دانش بنیان» با تأکید بر ضرورت اجرایی شدن ماده 3 قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان افزود: بر اساس قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان،‌ امکان استفاده اين شرکت‌ها از «معافیت عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی» به مدت 15 سال میسر خواهد شد.

سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان با تشریح شیوه‌نامه معافیت‌های گمرکی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: مراحل اعطای معافیت‌های گمرکی و الزامات اجراي آن با همکاری دستگاه‌های ذیربط تهیه شده و برای فراهم آوردن مقدمات اجرای آن، به کارگزاران ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان ابلاغ شده است.

برگزاری نشست‌های متعدد با هدف تحقق معافیت‌ها

وی با اشاره به برگزاری نشست‌های کارشناسی متعدد بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و گمرک جمهوری اسلامی برای اجرایی شدن این معافيت‌ها افزود: طی این نشست‌ها «شیوه نامه اعطای معافیت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض به شرکت‌های دانش‌بنیان» در کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا به تصویب رسیده است.

صاحبکار چهار دسته از کالاهایی که به شرط استفاده در راستای فعالیت‌های دانش‌بنیان، مشمول معافیت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض خواهند بود را اعلام کرد و گفت: ماشین آلات خط تولید مورد نیاز برای تولید کالا و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید کارگروه (مشروط به عدم ساخت داخل)، تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات تست و کنترل کیفیت به شرط استفاده غیرتجاری و برای تجهیز بخش تحقیق و توسعه شرکت (مشروط به عدم ساخت داخل)، ماشین آلات، تجهیزات، مواد اولیه، کالاها و قطعات مورد نیاز، به عنوان نمونه و به صورت محدود (در حدي که نمونه تلقی شود) و صرفاً برای انجام مهندسی معکوس یک کالای دانش‌بنیان و مواد اولیه، کالاها و قطعات مورد نیاز به صورت محدود و صرفاً برای انجام فعالیت‌های تحقیق و توسعه تا حد ساخت نمونه اولیه و پایلوت از کالاها و خدمات دانش‌بنیان شامل این معافیت هستند.

دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی با بیان این‌که بر اساس مقررات موجود، کالاهاي تجاري (شامل مواد اولیه، کالاها و قطعاتی که در فرایند تولید محصول نهایی، مصرف شده و به کار برده می شوند و به فروش می‌رسند) مشمول این معافیت‌ها نیستند.

در این نشست، چگونگی اجرای معافیت‌های عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی تشریح و به پرسش‌های نمایندگان کارگزاران ارزیابی پاسخ داده شد.