مرکز رشد شريف صفحه نخست

آغاز اجراى طرح ليزينگ محصولات شركت‌هاى دانش‌بنيان با اعتبار 100 ميليارد تومان

New Page 1

رييس صندوق نوآورى و شكوفايى از آغاز فاز نخست طرح «توسعه بازار دانش‌بنيان» كشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار فناورى خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر بهزاد سلطانى، رييس صندوق نوآورى و شكوفايى با اعلام آغاز فاز نخست طرح «توسعه بازار دانش‌بنيان» كشور، اظهار كرد: ايجاد ابزارهايى به منظور تحريك تقاضا و توسعه بازار محصولات شركت‌هاى دانش‌بنيان كشور از جمله اهدافى است كه در اين طرح دنبال مى‌شود و اين موضوع طى تفاهم نامه همكارى بين اين صندوق و شبكه فن‌بازار ملى ايران در حال پياده سازى است.

سلطانى خاطرنشان كرد: در گام نخست رويه‌اى در نظر گرفته شده است تا بر اساس آن، كليه شركت‌هاى دانش‌بنيان بتوانند با استفاده از تسهيلات ليزينگ (اجاره به شرط تمليك) با شرايط ترجيحى به منظور توسعه بازار محصولات خود اقدام كنند. در مراحل بعدى نيز با استفاده از ظرفيت كارگزاران تبادل فناورى كه توانمندى و صلاحيت آنها احراز شده است، فرآيند شناسايى و ورود به بازارهاى جديد براى محصولات دانش‌بنيان در دستور كار قرار مى‌گيرد.

وى افزود: با توسعه مبادلات و ايجاد گردش مالى مناسب در بازار دانش‌بنيان كشور، مى‌توان اميد داشت در آينده‌اى نزديك، اين بازار به بازارى پر رونق و پر محصول براى برطرف كردن نيازهاى اساسى كشور تبديل و هرچه بيشتر از تخصص و توان علمى و فناورى فعالان اين عرصه استفاده شود.

رييس صندوق نوآورى و شكوفايى در ادامه با اشاره به شرايط لازم براى استفاده از اين طرح افزود: مخاطبين اصلى اين طرح، شركت ها و موسسات دانش‌بنيان تاييد صلاحيت شده هستند كه از طريق كارگروه تشخيص صلاحيت مستقر در معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى، نسبت به ارزيابى و احراز صلاحيت آنها اقدام شده است. همچنين تسهيلات در نظر گرفته شده به خريداران نهايى و بهره برداران اصلى از محصولات دانش‌بنيان اختصاص پيدا مى‌كند.

سلطانى در زمينه چگونگى ارائه درخواست‌ها توسط شركت‌هاى واجد شرايط نيز گفت: در وهله اول لازم است شركت‌هاى دانش‌بنيان ضمن طرح موضوع با خريداران محصولات خود، فرم درخواست تهيه شده را تكميل كرده و به همراه مستندات لازم به دبيرخانه شبكه فن‌بازار ملى ايران ارسال كنند. دبيرخانه مذكور ضمن بررسى درخواست‌ها، نسبت به تشكيل پرونده و ساير اقدامات لازم، عمل خواهد كرد.

وى يادآور شد: دريافت فرم درخواست استفاده از طرح ليزينگ محصولات دانش‌بنيان، از طريق سامانه شبكه فن‌بازار ملى ايران به نشانى www.Techmart.ir و يا صندوق نوآورى و شكوفايى به نشانيwww.nsfund.ir امكان‌پذير است. همچنين اطلاعات تكميلى مورد نياز از طريق سامانه‌هاى فوق قابل دسترسى است.

اختصاص تسهيلات بصورت متوالى و متعدد به شركتها

رييس هيأت عامل صندوق نوآورى و شكوفايى همچنين گفت: اين صندوق 100 ميليارد تومان براى ارائه تسهيلات ليزينگ و خريد محصولات شركت هاى دانش بنيان در سال جارى اختصاص داده است.

رييس صندوق نوآورى و شكوفايى اظهار كرد: صندوق 100 ميليارد تومان براى ارائه تسهيلات ليزينگ و خريد محصولات دانش بنيان با نرخ 12 درصد و زمان تنفس مشخص به شركتهاى دانش بنيان اختصاص داده است.

وى با اشاره به توانايى ‌هاى پارك فناورى پرديس و فن بازار ملى مستقر در پارك و انتخاب آن به عنوان اولين كارگزار ليزينگ صندوق تصريح كرد: مطابق دستورالعمل‌هاى تهيه شده در صندوق، طرح‌هاى شركت هاى دانش‌ بنيان مى‌توانند از تسهيلات و امتيازات صندوق بهره‌مند شود كه هنگام دريافت تسهيلات، علاوه بر دريافت تاييديه شركت دانش بنيان از معاونت علمى‌، از نظر اقتصادى توسط صندوق و يا كارگزاران صندوق مورد بررسى قرار گيرند‌.

رئيس هيات عامل صندوق ادامه داد: بسيارى از شركت‌هايى كه در ارزيابى اوليه دانش بنيان شناخته شده‌اند، نوپا هستند و در حال حاضر صندوق نوآورى و شكوفايى به شركت ‌هاى دانش بنيان نوپا تسهيلات قرض الحسنه با نرخ چهار درصد و به شركت هاى دانش بنيان غيرنوپا پنج تا هفت درصد زير نرخ مصوب بانك مركزى تسهيلات ارائه مى‌دهد.

وى ضمن مقايسه‌اى، عمليات بانكها و صندوق را متفاوت دانست و اظهار كرد: تفاوت ارائه تسهيلات صندوق نوآورى و شكوفايى با بانك‌ ها در نرخ، سطح و سرعت و ريسك ‌پذيرى در ارائه تسهيلات است.

سلطانى ادامه داد: صندوق نوآورى پس از تاييد طرح‌هاى شركتها، در زمان تقريبى دو ماه به آنها تسهيلات ارائه مى‌دهد اين در حالى است كه تسهيلات بانك‌ها در زمان بيشتر به اين شركتها ارائه مى‌شود. همچنين اين صندوق بر روى طرح‌هايى كه ريسك در فناورى دارند، نيز سرمايه ‌گذارى مى‌كند.

رييس صندوق نوآورى و شكوفايى با بيان اين كه از سطح طرح‌هاى رسيده از سوى شركت‌هاى دانش‌بنيان رضايت كافى نداريم، افزود: ما در انتظار دريافت طرح‌هاى قابل توجه و بزرگ دانش‌ بنيان از سوى شركت‌ها هستيم كه تاكنون كمتر به آن دست يافته ‌ايم‌. طرح‌هاى شركت‌هاى دانش بنيان نوپا و كوچك چندان قوى نيست و نمى‌توان به آنها از لحاظ فنى و اقتصادى اتكا كرد. با اين حال صندوق نوآورى و شكوفايى هيچ طرحى را رد نمى‌كند و از شركت‌هاى دانش‌ بنيان مى ‌خواهد طرح‌هاى خود را تكميل و در سطحى بالاتر ارائه دهند.

رييس صندوق نوآورى و شكوفايى خاطرنشان كرد: در حال حاضر اين صندوق به شركت‌هاى نوپا تا سقف 100 ميليون تومان تسهيلات ارائه مى‌دهد و اگر اين شركت ‌ها با شركت ‌هاى صنعتى و بزرگتر در ارتباط باشند و طرح‌هاى آنها از سطح بالاترى برخوردار باشد تا سقف 300 ميليون تومان نيز به آنها تسهيلات ارائه مى‌شود.

وى كار صندوق با شركت‌هاى دانش‌ بنيان را پرداخت يك مرتبه تسهيلات ندانست و اظهار كرد: كار ما با شركت ‌هاى دانش ‌بنيان شروع شده است و اين شركتها در صورت خوش حسابى مى توانند به تعداد نا‌محدود از مزاياى صندوق بهره‌ مند شوند و صندوق را به عنوان پشتيبان شركت فعال و خوش حساب خود بدانند.

رييس صندوق نوآورى و شكوفايى در ادامه ضمن اعلام مجدد حمايت صندوق از شركت هاى دانش بنيان افزود: در صورتى كه طرح ‌هاى رسيده به صندوق اقتصادى باشد و به عنوان طرح دانش ‌بنيان شناخته شود و يا در مرحله طراحى مهندسى و در حال توليد محصول باشند، مى‌توانند از حمايت‌ هاى صندوق بويژه از مبلغ 1000 ميليارد تسهيلات ليزينگ صندوق، براى فروش محصولات برخور دار شوند.

رئيس صندوق خاطرنشان كرد: طبق مصوبات و مقررات مربوط به صندوق، شركت‌هاى دولتى و وابسته به نهاد‌هاى عمومى غير دولتى نمى ‌توانند از مزايا و تسهيلات صندوق برخوردار شوند.