مرکز رشد شريف صفحه نخست

ارائه ۱۰ بسته حمايتى به شركت‌هاى دانش‌بنيان براى توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر

New Page 1

معاون سياست‌گذارى و نظارت راهبردى معاونت علمى و فناورى رياست‌جمهورى با اشاره به حمايت از شركت‌هاى دانش‌بنيان حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر گفت: در قالب ۱۰ بسته حمايتى از اين شركت‌ها حمايت مى‌كنيم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزارى فارس، قاضى‌نورى معاون سياست‌گذارى و نظارت راهبردى معاونت علمى و فناورى رياست‌جمهورى در نشست خبرى صبح امروز ضمن معرفى ستادهاى توسعه فناورى اين معاونت گفت: در معاونت علمى بيش از 13 ستاد از توسعه فناورى در حوزه‌هاى مختلف وجود دارد كه ستاد فناورى‌هاى نرم و هويت‌ها با هدف شناخت جنبه‌هاى ذهنى و روحى انسان و اقتصاد فرهنگ و هنر تشكيل شده است.

وى تجارى‌سازى فعاليت‌هاى فرهنگى و هنرى، توسعه فناورى در حوزه فرهنگ و هنر، توسعه بازار و افزايش صادرات محصولات فرهنگى، استانداردسازى اين محصولات و توسعه برندينگ اين محصولات را از اهداف كلى ستاد فناورى‌هاى نرم و هويت‌ساز برشمرد و گفت: در اين ستاد به شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان تسهيلاتى ارائه مى‌شود و همچنين ارائه خدمات ضمانت‌نامه و خدمات ليزينگ از ديگر سرفصل‌هاى حمايتى در اين حوزه است.

وى ادامه داد: معاونت علمى و فناورى رياست‌جمهورى در حوزه‌هاى صنايع دستى، توريسم، ميراث فرهنگى موزه‌دارى، مكان‌هاى باستانى، مراسم آيينى، انتشارات، هنرهاى نمايشى و فيلم محصولات صدا و سيما، موسيقى، هنرهاى تجسمى منسوجات، نمايشگاه‌ها و جشنواره‌ها، اسباب‌بازى‌ها و موارد مشابه، 10 بسته حمايتى در قالب بسته طراحى، بسته صادرات، بسته برندينگ، بسته اصالت فرهنگى، ويژه حمايت از استادان حوزه فرهنگ و هنر، بسته نوآوران ويژه حمايت از فناوران حوزه‌هاى مختلف، بسته نوآوران ويژه حمايت از توليد مواد اوليه مورد نياز، بسته نوسازى، بسته توسعه بازار، بسته استانداردسازى و بسته توليد علم ويژه حمايت از پايان‌نامه‌هاى دكترى و كارشناسى ارشد در زمينه توليد صنايع دستى و فرهنگى را فراهم مى‌كند.

وى اضافه كرد: اين ستاد به صورت تخصصى در حوزه فرهنگ و هنر فعاليت مى‌كند و ساير حوزه‌هاى علوم انسانى به اين ستاد مرتبط نيست، همچنين اين ستاد قرار نيست در امور پژوهشى صرف ورود كند بلكه مهمترين كاركرد آن تجارى‌سازى فعاليت‌هاى فرهنگى و هنرى است.

قاضى‌نورى گفت: در ستاد فناورى‌هاى نرم بحث اقتصاد فرهنگ و هنر را مطرح كرده‌ايم ولى هنوز محققان اين حوزه اطلاعى از اين ستاد ندارند به طورى كه برخى رشته‌هاى هنرى در كشور وجود دارد كه فقط يك نفر صنعت‌گر در آن رشته فعال است در حالى كه اين رشته‌ها به عنوان ميراث چند هزار ساله محسوب مى‌شود.

دبير ستاد توسعه فناورى‌هاى نرم و هويت‌ساز گفت: آثار صنايع دستى بين 7 تا 10 هزار سال در كشور وجود دارد و نبايد اين آثار را از دست بدهيم كه ما در اين ستاد به دنبال حل اين مسائل هستيم.

وى با بيان اينكه 5/2 ميليون نفر در حوزه صنايع دستى مشغول فعاليت هستند گفت: ما بايد خلا‌ها را شناسايى كنيم به طور مثال تنها دانشكده اقتصاد هنر در كشور در اصفهان وجود دارد كه فقط يك عضو هيات علمى دارد در حالى كه بايد اين دانشكده‌ها توسعه يابد.

قاضى‌نورى از تاسيس دو مركز رشد خاص فرهنگ و هنر در تبريز و اصفهان خبر داد و عنوان كرد سومين مركز رشد حوزه فرهنگ و هنر در استان يزد راه‌اندازى مى‌شود.

معاون سياست‌گذارى و نظارت راهبردى معاونت علمى و فناورى رياست‌جمهورى با اشاره به ماموريت محوله رئيس‌جمهور به معاونت علمى پيرامون توسعه اشتغال و تجارى‌سازى در حوزه فناورى گفت: در حال حاضر حجم صادرات ما نسبت به صادرات دنيا در رشته هنر يك درصد است، البته در حوزه صنايع دستى قابليت رقابت با دنيا را داريم ولى علت صادرات كم ما عدم شناسايى صنايع دستى ايران در كشورهاى ديگر است كه بايد در اين حوزه سرمايه‌گذارى كنيم.

وى در رابطه با چگونگى حمايت از شركت‌هاى دانش‌بنيان حوزه اسباب‌بازى و فرهنگ‌سازى براى توليد اسباب‌بازى مطابق با شاخص‌هاى كشورمان گفت: در بحث اسباب‌بازى شوراى عالى انقلاب فرهنگى فعاليت دارد و ما نيز نگاه نوآورى و تجارى‌سازى در اين حوزه داريم، با شوراى عالى انقلاب فرهنگى جلساتى را برگزار مى‌كنيم تا از شركت‌هاى دانش‌بنيان حوزه اسباب‌بازى مطابق با فرهنگ ايرانى اسلامى حمايت كنيم.

وى ادامه داد: روند حمايت از شركت‌هاى دانش‌بنيان حوزه فرهنگ و هنر يك فرايند جديد است بنابراين يك بسته برنامه آماده نداريم بلكه سياست‌گذارى‌ها و حمايت‌ها را طراحى كرده و پس از بازخورد دوباره برنامه‌هاى جديدى ارائه مى‌كنيم.

قاضى‌نورى در رابطه با حمايت از پايان‌نامه‌ها گفت: از پايان‌نامه‌هاى مقطع كارشناسى ارشد 6 ميليون تومان و از پايان‌نامه‌هاى دوره دكترى 12 ميليون تومان حمايت مى‌شود.

به گفته وى در 6 ماه گذشته كه ستاد در اين حوزه فعال شده است 15 طرح دريافتى بررسى شده كه 10 طرح موفق به دريافت تاييد اوليه شدند.

وى برگزارى سمينارهاى تخصصى اقتصاد فرهنگ و همچنين اكوتوريسم را جزو برنامه‌هاى آينده اين ستاد برشمرد و گفت: علاقه‌مندان مى‌توانند با مراجعه به سايت ستاد توسعه فناورى‌هاى نرم و هويت‌ساز به نشانى اينترنتى www.stdc.isti.ir مراجعه كنند.

معاون سياست‌گذارى و نظارت راهبردى معاونت علمى و فناورى رياست‌جمهورى با بيان اينكه بودجه اين ستاد 5 ميليارد تومان است گفت: در حوزه هنر شركت‌هايى تاسيس شده است كه براى تبديل شدن به دانش‌بنيان بايد در حوزه فناورى‌هاى برتر قرار گيرند.

وى در رابطه با حمايت‌ها در حوزه علوم انسانى گفت: تا به حال يك اشتباه تئوريك در اين حوزه داشتيم كه فكر مى‌كرديم بايد تجارى‌سازى اشتغال را وارد اين حوزه كنيم، كرسى‌هاى هم‌انديشى مى‌تواند در اين حوزه موثر باشد و همچنين بايد زيرساخت فرهنگى حوزه علوم انسانى را نيز گسترش دهيم.