مرکز رشد شريف صفحه نخست

مراكز نوآورى در دانشگاه‌هاى بزرگ كشور ايجاد مى‌شود / دانشگاه شريف معدن طلاست

New Page 1

معاون علمى و فناورى رييس جمهورى گفت: از ابتداى مهرماه سال جارى، مراكز نوآورى در راستاى حركت به سوى اقتصاد دانش بنيان در چند دانشگاه بزرگ راه‌اندازى مى‌شود.

به گزارش سرويس فناورى ايسنا دكتر سورنا ستارى، معاون علمى و فناورى رياست جمهورى در بازديد از پروژه هاى تحقيقاتى و دانشگاهى استان قزوين اظهار كرد: در جهت حركت به سوى اقتصاد دانش بنيان و خصوصى سازى شركت هاى فعال در اين حوزه، از ابتداى مهرماه سال جارى چند مركز نوآورى در چند دانشگاه مطرح كشور راه اندازى مى شود تا شاهد اتفاقات علمى خوبى در اين راستا باشيم. اين موضوع بايد در قالب يك مدل موفق به ساير دانشگاه ها نيز ارائه شود.

وى با تاكيد بر هدايت و تشويق دانشجويان و اساتيد براى فعاليت تجارى سازى در حوزه "هاى تك" گفت: پياده سازى نظام ملى نوآورى در دانشگاه ها نيازمند حلقه هاى واسط است و ما نبايد اشتباه گذشته مبنى بر عرضه پول مستقيم به پژوهشكده ها را بدون توجه به برون داد محصول تكرار كنيم.

معاون علمى و فناورى رييس جمهورى درادامه اظهار كرد: ما بايد نمونه هاى موفقى كه در دنيا در حوزه پژوهش و تجارى سازى پياده شده است را بهينه سازى كنيم و مورد استفاده قرار دهيم و بدون تزريق پول مستقيم، با دادن تسهيلات و وام مناسب، تجارى سازى فناورى را اجرايى كنيم.

وى با اشاره به استعداد و توانايى هاى دانشجويان و اساتيد دانشگاه صنعتى شريف گفت كه در حال حاضر دانشگاه صنعتى شريف در عرصه علم و پژوهش مانند يك معدن طلا است و ساير دانشگاه ها نيز چنين قابيلتى را دارا هستند. تنها لازم است كه از اين داشته ها بهره بردارى درست صورت گيرد.

رئيس هيئت امناى صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران كشور تصريح كرد: تخصيص تسهيلات و امكاناتى كه در قانون ديده شده، بسيار گسترده است و دانشگاه ها بايد اين موضوع را بدانند كه درآمد خود را از محل فروش تكنولوژى و محصولات تجارى سازى‌شده و قراردادهاى ارتباط با صنعت تامين و از اساتيدى كه با صنعت قرارداد دارند حمايت كنند.

دكتر ستارى با بيان اينكه موضوع پژوهش و علوم شامل دو بخش مرز دانش و تجارى سازى است گفت: در بخش پژوهش در مرز دانش دولت ها موظف به كمك مستقيم بوده كه در حال حاضر نيز اين بحث از طريق ستادهاى فناورى معاونت در حال انجام است. در بخش دوم كه شامل بحث تجارى سازى شده بحث اصلى اقتصاد دانش بنيان بوده و در اين راستا ما يك سبد كامل از تسهيلات را در قالب تسهيلات قرض الحسنه يا با سودهاى خيلى پايين ارائه مى كنيم.

دبير هيئت امناى صندوق نوآورى و شكوفايى در ادامه گفت: چند روز پيش در جلسه هيات امناى صندوق توسعه ملى مقرر شد تا براى شركت هاى دانش بنيان چهار درصد تخفيف در نظر گرفته شود و وام هاى بزرگ بالاى 10 تا 20 ميليارد تومانى به شركت ها اعطاء شود تا آنها از تسهيلات صندوق توسعه ملى استفاده كنند كه البته اين اتفاق با نزديك شدن پژوهشگران و فناوران به سيستم معاونت علمى و فناورى امكان پذير است.

وى با تاكيد بر لزوم تاسيس شعبه صندوق فناورى در استان قزوين اظهار كرد: با توجه به اينكه اين استان در زمينه صنعت پيشرفت هاى چشمگيرى داشته ولى در حوزه دانش بنيان نوپا بوده است. بنابراين اميد مى رود با نگاه جدى مسوولان استان قزوين و با توجه به نزديكى به استان تهران از پتانسيل هاى عظيم اين استان در حوزه علمى و فناورى استفاده شود.

معاون علمى و فناورى رياست جمهورى با اشاره به وجود بسيارى از پژوهشكده هاى دولتى ابراز كرد: على رغم تعداد قابل توجه اين مراكز پژوهشى، تاكنون خروجى قابل توجهى از آنان در زمينه تجارى سازى ديده نشده و نشانگر آن است كه ما روش هاى نامناسبى را اجرا كرده ايم چرا كه ما با وجود آمار بالاى فارغ التحصيلان در كشور، بايد محصولات علمى زيادى، تجارى سازى مى شد اما اين اتفاق هنوز نيفتاده است.

دكتر ستارى در ادامه ابراز كرد: ما بايد از پژوهش هايى حمايت كنيم كه مشكلات استان و مردم را حل كند. نبايد در اين استان مشكلات مختلفى در حوزه هاى آب، برق، كود، بهره ورى و صنعت داشته باشيم در حالى كه پژوهشكده هاى دولتى ما نمى توانند در حال حاضر حتى حقوق كاركنان و اعضاى هيات علمى خود را تامين كنند؛ پس اين نتيجه حاصل مى شود كه روش هاى قبلى ما اشتباه بوده است و ما بايد از خصوصى سازى حمايت كنيم اما بايد پژوهش هاى ما در كنار توليد مقالات علمى به پژوهش هاى منتج به محصول و تكنولوژى هم بينجامد.

رئيس بنياد ملى نخبگان با بيان اينكه نسبت به آينده فارغ التحصيلان خود مسوول هستيم و بايد براى آنها شغل ايجاد كنيم گفت: ما از تمامى الزامات مربوط به اقتصاد دانش بنيان در دانشگاه ها حمايت مى كنيم و از طريق كمك به شبكه آزمايشگاهى و كمك هايى مانند نمايشگاه تجهيزات آزمايشگاهى را بايد توسعه دهيم.

وى با بيان اينكه در حوزه تجارى سازى فناورى بايد كار فرهنگى كنيم تا ديدگاه ها اصلاح شود، خطاب به دانشگاهيان عنوان كرد: ‌از ما نخواهيد كه زيرساخت هاى دانشگاه ها را توسعه دهيم زيرا اين موضوع، جزو وظايف ما نيست اما مسووليت توسعه مراكز رشد و شركت هاى دانش بنيان و حمايت از اساتيد براى تجارى سازى محصول در اين زمينه را عهده دار مى شويم.