مرکز رشد شريف صفحه نخست

توانايى تأمين 20 درصد توليد ناخالص ملى از طريق شركت‌هاى دانش‌بنيان

معاون نوآورى و تجارى‌سازى فناورى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى گفت: توانايى تأمين 20 درصد توليد ناخالص ملى از طريق محصولات دانش بنيان در كشور وجود دارد كه براى تحقق آن بايد بحث تقاضا مورد توجه جدى قرار گيرد.

New Page 1

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزارى فارس، به نقل از مركز روابط عمومى و اطلاع‌رسانى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى، محمود شيخ زين‌الدين معاون نوآورى و تجارى‌سازى فناورى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى درباره ابلاغيه رئيس جمهور مبنى بر حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان اظهار داشت: ابلاغ اين دستور خطاب به دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها مبنى بر خريد محصولات توليدى از سوى شركت‌هاى دانش‌بنيان موضوعى است كه دقت در اجراى آن مى‌تواند در رونق فعاليت مبتنى بر اقتصاد دانش‌بنيان در كشور تأثير بسزايى داشته باشد.

وى افزود: بايد به برنامه‌هاى حوزه علم و فناورى در كشور به صورت جدى‌تر نگريسته شود، چراكه تاكنون بيشتر برنامه‌ها در اين بخش بر عرضه كالاها متمركز بوده است و كمتر برنامه‌اى مدون در حوزه ايجاد بازار داشته‌ايم كه اين موضوع سبب شده است شركت‌ها و سرمايه‌گذاران طرح‌هاى خود را به توليد برسانند، اما نتوانند آن را تجارى و به بازار عرضه كنند.

شيخ زين‌الدين، با تأكيد بر اينكه دولت تلاش مى‌كند در راستاى ابلاغ سياست‌هاى اقتصاد مقاومتى كه از سوى رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است، زمينه را براى توانمندسازى و ورود شركت‌هاى دانش‌بنيان به بازار فراهم كند، خاطرنشان كرد: در ابلاغيه رئيس جمهور، دو موضوع، آن را نسبت به ساير موارد مشابه برجسته مى‌كند كه يكى خطاب قرار گرفته شدن دستگاه‌ها و دوم الزام آنها براى انعقاد قرارداد با شركت‌هاى دانش‌بنيان به منظور خريد محصول از آنهاست، اين دو موضوع مى‌تواند در اشتغال فارغ‌التحصيلان و رشد اقتصاد شركت‌هاى دانش‌بنيان موثر باشد.

معاون نوآورى و تجارى‌سازى نوآورى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى، نگاه گذشته به فعاليت شركت‌هاى دانش بنيان از سوى دستگاه‌ها را نيازمند اصلاح دانست و گفت: در گذشته شاهد آن بوديم كه دستگاه‌هاى اجرايى با انعقاد قراردادهاى مختلف با شركت‌هاى دانش‌بنيان طرح‌هاى مطالعاتى خود را در اختيار آنها قرار مى‌دادند كه صرفا جنبه رفع مشكل را براى آنها ايفا مى‌كرد اما اكنون ضرورت دارد با تغيير نگرش‌ها و عمل به ابلاغيه دولت در خريد محصول از شركت‌هاى دانش‌بنيان نسبت به تعالى اين بخش در كشور اقدام كرد.

وى تأكيد كرد: با عمل به دستور رئيس جمهور از سوى دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها، اين انتظار وجود دارد كه حوزه علم و فناورى از نظر ايجاد تقاضا رشد و گسترش يابد، چراكه با ايجاد تقاضاى استفاده از محصولات دانش‌بنيان زنجيره توليد در اين بخش تكميل مى‌شود و شركت‌هاى دانش‌بنيان به صورت طبيعى نسبت به انجام مأموريت‌هاى خود در راستاى اقتصاد مقاومتى اقدام خواهند كرد، در نتيجه با انجام اين ابلاغيه، فعاليت‌هاى اقتصادى دانش‌بنيان، معنادار خواهد شد.

به گفته زين‌الدين، به منظور اجرايى شدن هر چه بهتر اين ابلاغيه رئيس جمهور، مى‌طلبد گروه‌هايى در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاى مختلف تشكيل شود تا با بررسى نيازهاى آن دستگاه‌ها و نيز شناخت از توانمندى‌هايى كه از سوى شركت‌هاى دانش‌بنيان براى رفع اين نيازها وجود دارد، نسبت به انعقاد قرار داد و خريد محصولات آنها اقدام كنند.

* توانايى تأمين 20 درصد توليد ناخالص ملى توسط شركت‌هاى دانش بنيان

معاون نوآورى و تجارى‌سازى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى، از تكليف در نظر گرفته شده براى شركت‌هاى دانش بنيان در كشور براى توليد ناخالص ملى خبر داد و گفت: در سند نقشه جامع علمى كشور، تا سال 1404 تكليف شده است كه 50 درصد توليد ناخالص ملى از اين محل و تلاش‌هاى مربوط به محصولات دانش بنيان تأمين شود و از سوى ديگر، رهبر معظم انقلاب نيز بر تأمين 20 درصدى توليد ناخالص ملى در بازه زمانى پنج ساله با تكيه بر فعاليت شركت‌هاى دانش بنيان و محصولات آن تأكيد كردند.

شيخ زين‌الدين ادامه داد: به نظر مى‌رسد اين توانايى را در كشور داريم كه 20 درصد توليد ناخالص ملى كشور را از طريق محصولات دانش بنيان تأمين كنيم كه براى تحقق آن، بايد بحث تقاضا در كشور براى استفاده از اين محصولات مورد توجه جدى قرار گيرد.

وى با اشاره به اينكه هم اينك استقبال و بازار خوبى براى استفاده از محصولات دانش بنيان در كشور وجود دارد، افزود: با برگزارى نمايشگاه كالا و تجهيزات آزمايشگاهى ساخت ايران، با وجود پرداخت تنها 40 ميليارد تومان يارانه كه قابليت خريد 100 ميليارد تومانى را داشت، استقبال بالايى از محصولات توليدى شركت‌هاى دانش بنيان به انجام رسيد به گونه‌اى كه در اين نمايشگاه بالغ بر 730 ميليارد تومان محصول ثبت سفارش شده است.

شيخ زين‌الدين همچنين توضيح داد: اغلب كالاهاى مربوط به تجهيزات آزمايشگاهى داراى پيچيدگى‌هاى خاص خود هستند و از سوى ديگر، خريداران اين محصولات را اساتيد دانشگاه و نخبگان كشور تشكيل مى‌دانند كه اين موضوع نشان مى‌دهد بازار واكنش مثبتى به اين محصولات از خود نشان مى‌دهد.

* وام 500 ميليون تومانى صندوق نوآورى و شكوفايى به خريداران

معاون نوآورى و تجارى‌سازى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى، از برنامه‌ريزى‌هاى صورت گرفته در كشور براى حمايت از خريداران كالاهاى دانش بنيان خبر داد و گفت: با نگرش مثبت مسئولان صندوق نوآورى و شكوفايى به خريداران كالاهاى دانش بنيان تا سقف 500 ميليون تومان وام با كارمزد 12 درصد پرداخت مى‌شود كه اين حركت اقدام موثرى در رونق خريد محصولات و كالاهاى دانش بنيان خواهد داشت.

 با دستور رئيس جمهور در جلسه تاريخ 21 خرداد ماه امسال هيأت وزيران و به منظور حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان و توسعه آنها و با هدف حل مشكل اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهى، همه دستگاه‌هاى اجرايى مكلف به انعقاد قرارداد با اين شركت‌ها براى خريد يا سفارش توليد محصولات موردنياز خود شدند.