مرکز رشد شريف صفحه نخست

معاون علمى و فناورى رييس‌جمهور: ارزشيابى و تاييد صلاحيت 300 شركت دانش‌بنيان

New Page 1

معاون علمى و فناورى رييس جمهورى با تاكيد بر افزايش همكارى‌ها ميان معاونت علمى و شهردارى تهران گفت: قطعا توسعه آينده اين شهر و ديگر شهرها بايد در حوزه علم و فناورى تعريف ‌شود.

به گزارش سرويس علمى ايسنا، دكتر سورنا ستارى در آيين اختتاميه نخستين نمايشگاه فناورى‌هاى نوين مديريت شهرى، با رويكرد پايدارى شهرى و شهر آينده پس از بازديد از غرفه‌هاى مختلف اين نمايشگاه، طى سخنانى به بررسى اهميت و جايگاه علم و فناورى در مديريت شهرى و اهميت شركتهاى دانش‌بنيان در اين حوزه پرداخت.

ستارى به اجرايى شدن قانون حمايت از شركتهاى دانش بنيان به عنوان مهم‌ترين اتفاق حوزه علم و فناورى در دولت تدبير و اميد كه طى هشت ماه قبل تا كنون رخ داده، اشاره و اظهار كرد: اين قانون به قدرى پيشرفته و كارآمد است كه سطح آن از متوسط سطح فهم ما از يك اقتصاد دانش بنيان بسيار فراتر است. روح حاكم بر قانون اين است: همين كه يك نفر اراده مى‌كند كارمند دولت نباشد، بايد مورد حمايت قرار گيرد. به طور مثال پانزده سال از ماليات معاف شود،‌ از معافيت‌هاى گمركى و تسهيلات صندوق‌هاى حمايتى استفاده كند. البته ما براى اجراى چنين قانونى بيش از آن كه بحث‌هاى اجرايى داشته باشيم بايد در حوزه فرهنگ سازى نيز كار كنيم.

لزوم اتفاقات مهم در اقتصاد دانش بنيان

وى افزود: بايد اتفاقات مهمى در بخش دانشگاهى، مراكز پژوهشى، بخش صنعت و در كل ساختار اقتصاد دانش بنيان كشور بيفتد. بانك‌ها از بخش‌هايى هستند كه بايد در آن‌ها اتفاقات فرهنگى بسيار مهمى رخ دهد. امروزه بايد بانك‌ها با اصطلاحات و مفاهيم جديدى مثل دانش فنى، برند، نيروى انسانى و دانش بنيان آشنا شوند و بايد اين مفاهيم ارزش‌گذارى شوند و مورد توجه ويژه قرار گيرند. بايد موارد متعددى از دستورالعمل‌ها و آيين نامه‌ها مورد تغيير و اصلاح قرار گيرند تا جايگاه دانش و فناورى و اقتصاد دانش بنيان شناخته شود.

تاييد صلاحيت و ارزشيابى 300 شركت دانش‌بنيان

معاون علمى و فناورى رييس جمهورى با اشاره به ارزشيابى و تأييد شدن صلاحيت بيش از 300 شركت به عنوان دانش بنيان، گفت: تأييد صلاحيت و استفاده از تسهيلات شركت‌هاى دانش‌بنيان روش مشخصى دارد و پس از آن شركت‌ها مى‌توانند از تسهيلات استفاده كنند. اين تسهيلات در حال حاضر فعال شده است در حالى كه پس از گذشت چهار سال از تصويب شدن قانون حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان اين اتفاق نيفتاده بود.

بودجه مناسب براى تسهيلات ويژه

دبير هيات امناى صندوق نوآورى و شكوفايى همچنين تصريح كرد: امسال بودجه بسيار مناسبى براى صندوق حمايت از نوآورى و شكوفايى منظور و تسهيلات خوبى براى شركت‌هاى دانش بنيان پيش بينى شده است. البته آيين‌نامه‌هاى صندوق مدام در حال تغيير و ارتقا هستند، زيرا اين صندوق نوپا و در حال شكل‌گيرى است.

ستارى بر لزوم ارائه تسهيلات در اسرع وقت تأكيد كرد و افزود: حمايت‌هاى كوچك تا سقف سيصد ميليون تومان براى آغاز فعاليت شركت‌هاى نوپا به صورت قرض‌الحسنه و بسيار سريع در اختيار شركت‌ها قرار مى‌گيرد، زيرا اعتقاد ما اين است كه وام‌هاى اين چنينى بايد به سرعت اعطا شوند. اختيارات بسيار خوبى به كارگزارى‌هاى صندوق‌هاى نوآورى و شكوفايى داده شده است، تا خودشان بتوانند از محل عامليتى كه از صندوق دارند تسهيلات را با اختيار تام به شركت‌ها ارائه كنند.

ايجاد بازار، بزرگترين دغدغه معاونت علمى

وى در ادامه بيان كرد: در بحث تجارى سازى شركت‌ها بدانند اگر تسهيلاتى مى‌گيرند بايد بازپس دهند، چرا كه اين كار، جزو ماهيت تجارى سازى است؛ اما بازپرداخت بايد در قالب تسهيلات صورت گيرد. مثلا بازپرداخت در مدت زمان طولانى‌تر و ارائه ضمانت بدون آورده مواردى است كه در ارائه تسهيلات به شركت‌ها براى تجارى سازى بايد محقق شوند.

رئيس هيات امناى صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران كشور با بيان اينكه در حوزه ارائه تسهيلات به شركت‌هاى دانش بنيان محدوديتى نداريم، افزود: قطعاً در اين مسير مشكلاتى وجود دارند كه بايد قدم به قدم حل شوند. اگر جهت‌گيرى‌ها به سمت صحيحى بروند، بسيارى از مشكلات حل مى‌شوند. مهم‌ترين و بزرگترين دغدغه ما در معاونت علمى و فناورى بحث ايجاد بازار براى شركت‌هاى دانش بنيان است. اگر بازار وجود داشته باشد، حمايت‌هاى معاونت علمى و فناورى به نتيجه مى‌رسد.

رويكرد مثبت شهردارى تهران

معاون علمى و فناورى رييس جمهور، رويكرد شهردارى تهران را در جهت ايجاد بازار براى شركت‌هاى دانش بنيان، مثبت ارزيابى كرد و افزود: اين كه شهردارى تهران اراده كرده تا بازار منسجمى را در اختيار شركت‌ها قرار دهد، بسيار ارزشمند و مهم است. بحث قرارداد و تضمين بازار اگر تحقق يابد، بحث حمايت‌ها و معافيت‌ها از سوى معاونت علمى و فناورى انجام مى‌شود. هرجا كه براى يك محصول دانش‌بنيان بازارى وجود داشته باشد، حمايت‌هاى معاونت علمى و فناورى در كنار آن خواهد بود.

توانايى صادرات فناورى

وى همچنين اظهار كرد: در حوزه بازارسازى و تحريك تقاضا، به شركت‌هاى خصوصى كه بخواهند از محصولات شركت‌هاى دانش بنيان استفاده كنند، خدمات ليزينگ ارائه مى‌دهيم. همچنين شبكه فن بازار يكى ديگر از مواردى است كه بايد توسعه پيدا كند.

رئيس هيات امناى صندوق حمايت از پژوهشگران و نوآوران در ادامه به اهميت صادرات فناورى اشاره كرد و افزود: در بحث صادرات فناورى مى‌توانيم به بسيارى از كشورها محصول دانش بنيان صادر كنيم، اما هيچ وقت فعاليت منسجمى در اين زمينه وجود نداشته و چتر حمايتى براى شركت‌ها ايجاد نشده است. بنابراين لازم است كه اين بخش بايد در كشور توسعه پيدا كند.

مهم‌ترين موضوع؛ اشتغال دانشگاهيان و فارغ التحصيلان

معاون علمى و فناورى رييس جمهور به جايگاه ويژه اشتغال در برنامه دولت اشاره كرد و گفت: مساله‌اى كه در دولت بسيار مهم است، فقط و فقط اشتغال نيروى عظيم دانشگاهى و فارغ التحصيلان آن است كه تحقق اين امر مى‌تواند تأثير بسزايى در اقتصاد كشور داشته باشد. در اين زمينه بايد به صورت هماهنگ عمل كنيم و اين هماهنگى بين دستگاه‌ها و نهادها از سوى معاونت علمى انجام مى‌گيرد. بر همين اساس، امكاناتى به وجود آورده‌ايم تا اين مسير را ادامه دهيم.

رئيس بنياد ملى نخبگان در بخش ديگرى از سخنان خود تصريح كرد: بزرگترين مشكل ما مسأله فرهنگى است. بايد اتفاقات بسيارى در همه‌ بخش‌ها رخ دهد تا فرهنگ اقتصاد دانش بنيان در اقتصاد مبتنى بر نفت به صورت جدى مورد توجه قرار گيرد. اگر بخواهيم فرهنگ نخبگى را ترويج كنيم، براى فارغ التحصيلان بايد اشتغال ايجاد كنيم. اما مى‌دانيم كه قطعاً پايه‌هاى اين اقتصاد كه طى ده‌ها سال بر پايه خام فروشى و واردات شكل گرفته است، نسبت به اين تغيير جهت مقاومت مى‌كنند. اين مقاومت در تمام بخش‌هاى اقتصادى كشور وجود دارد، اما اگر در كنار يكديگر به جلو حركت كنيم مى‌توانيم اين مقاومت را بشكنيم.

وى همچنين به توسعه فضاى شهرى با استفاده از فناورى و بهره گيرى از پارك‌هاى علم و فناورى در شهر تهران اشاره و ابراز كرد: بايد بتوانيم همكارى‌هاى بسيارى جهت توسعه و پيشرفت مبتنى بر فناورى ايجاد كنيم. قطعا توسعه آينده اين شهر و ديگر شهرها بايد در حوزه علم و فناورى تعريف ‌شود. نمونه‌هاى موفق اين امر در دنيا مشاهده مى‌شود كه بناى توسعه را در داخل شهرها قرار داده‌اند. اتفاقى كه در تمام دنيا در حال وقوع است، بازگشتن شركت‌ها به سوى شهرها است.

آمادگى تعامل با شهردارى تهران

ستارى با اشاره به آمادگى معاونت علمى و فناورى در تعامل با شهردارى، گفت: هيچ فاصله‌اى بين معاونت علمى و شهردارى تهران وجود ندارد و به هر شكلى كه بتوانيم حمايت‌هاى خود را از اين نهاد انجام خواهيم داد. معاونت علمى سازمانى پويا است كه با چالاكى و انعطاف‌پذيرى مى‌تواند خلل موجود در ارتباط و تعامل بين وزارتخانه‌هايى را كه درگير مسائل بروكراتيك و قوانين سنتى هستند، تسهيل كند.

معاون علمى و فناورى رييس جمهور با اشاره به برگزارى دو نشست مشترك با دكتر قاليباف، شهردار تهران اظهار كرد: هر پيشنهادى در جهت ايجاد يك نظام همكارى مشترك با شهردارى تهران در جهت نيل به هدف استفاده از پتانسيل‌ها و ايجاد بازار و توسعه اقتصادى، قابل قبول و ارزشمند است. اميدواريم همكارى‌ها ادامه يابد تا از خروجى چنين فعاليت‌هايى در جهت ايجاد اشتغال و توسعه اقتصاد دانش بنيان كشور استفاده كنيم.