مرکز رشد شريف صفحه نخست

نخستين همايش بازار دارايى فكرى ايران با حضور معاون علمى فناورى رياست جمهورى

معاون علمى فناورى رياست جمهورى، اجرايى شدن قانون حمايت از شركت‌هاى دانش‌بنيان را هدف اصلى معاونت علمى دانست و گفت: براى اجرايى شدن اين قانون، نيازمند تغيير نگرش در ميان دستگاه هاى دولتى و بخش خصوصى هستيم. براى اين كار لازم است بسيارى از ساختارها را در كشور تغيير دهيم.

به گزارش خبرگزارى مهر، نخستين همايش بازار دارايى فكرى ايران با حضور معاون علمى فناورى رياست جمهورى همزمان با قرار گرفتن نخستين اختراع در بورس ايده، در مركز همايش‌هاى بين‌‌المللى صداوسيما برگزار شد.

دكتر سورنا ستارى - معاون علمى و فناورى رييس جمهورى و رئيس بنياد ملى نخبگان، در اين مراسم اجرايى شدن قانون حمايت از شركت‌هاى دانش‌بنيان را هدف اصلى معاونت علمى دانست و گفت: بايد از مقاله‌محورى فاصله بگيريم و براى ايده و فكر و خلاقيت، ارزش و احترام قائل شويم.

وى جذب نخبگان براى توليد فكر و توسعه كشور را از برنامه‌هاى جدى معاونت برشمرد و اضافه كرد: ما بحث مقررات‌زدايى و اصلاح آنها را در دستور كار داريم و بايد مقررات دست‌وپاگير را برداريم. بايد به اين موضوع فكر كنيم كه اين همه فارغ‌التحصيل را در كجا مى‌خواهيم به كار بگيريم. بايد كارى كنيم كه حضور اين نخبگان به توليد ارزش افزوده منجر شود. در حال حاضر با توجه به وضعيت اشتغال، جايى براى حضور نخبگان نداريم چون اقتصاد كشور، دولتى است و در اقتصاد دولتى نيز هيچگاه، نخبه پرورش پيدا نمى‌كند.

ستارى از پيگيرى جدى فاز دوم برنامه تاييد و حمايت صندوق‌هاى خطرپذير خبر داد و گفت: معاونت علمى با جديت به دنبال اجراى اين برنامه است. ايران به دليل دارا بودن اقتصادى كه پول خود را از فروش نفت خام به دست مى‌آورده با مفاهيم جديدى چون اقتصاد دانش‌بنيان، بيگانه بوده است. در اقتصاد، اصطلاحى به نام نفرين منابع وجود دارد كه به مسئله پيشرفت نكردن كشورهاى صاحب منابع زيرزمينى مى‌پردازد. دليل اين موضوع پول بدون زحمت است كه در اقتصاد هزينه مى‌شود و طبيعى است كه هزينه كردن اين پول هم بر اساس مديريت دانش نيست.

وى با بيان اينكه كه در عصر جديد، رهبرى بازار ديگر در دست شركت‌هايى مانند فولادسازى، پتروشيمى و امثالهم نيست، ادامه داد:‌ اگر شركت‌هاى فعال امروز را با 20 سال پيش مقايسه كنيد مى‌بينيد كه رهبرى بازار در اختيار شركت‌هاى توليد فكر مانند گوگل، فيس‌بوك و مايكروسافت است كه آلودگى و آسيبى نيز براى محيط زيست خود ايجاد نمى‌كنند.

معاون علمى و فناورى رياست جمهورى شركت‌هاى گوگل و فيس‌بوك را مثال خوبى براى توليد ايده و فكر و انديشه دانست و خاطرنشان كرد: سرمايه اين شركت‌ها نزديك به كل بودجه كشور ماست. در ايران هم نمونه‌هاى كوچك تر از اين دست وجود دارد كه پرورش يك ايده بعد از 2 يا 3 سال توسط يك فارغ التحصيل دانشگاهى، بكارگيرى 250 تا 300 فارغ‌التحصيل دانشگاهى را با درآمدهاى بالا، به همراه داشته است.

ستارى، تاسيس صندوق نوآورى و شكوفايى در معاونت علمى را ايده مناسبى در راستاى حمايت از شركت‌هاى دانش‌بنيان دانست و گفت: دليل اينكه براى تامين منابع مالى به سراغ بانك‌ها نرفتيم اين بود كه آنها براساس تعريف درآمدزايى، فقط به دنبال زمين و سوله و سود هستند و با فناورى و فروش ايده، كمتر آشنايى دارند. اما كسانى در اين صندوق فعاليت مى‌كنند كه از دنياى فناورى شناخت دارند و براى اين كار، ارزش قائل‌اند.

وى قرار دادن منابع مالى در اختيار پژوهشگاه‌ها را بزرگترين اشتباه دولت تا به امروز دانست و اضافه كرد: پيش از اين فكر مى‌كرديم كه اگر منابع مالى را به دست پژوهشگر بدهيم باعث پيشرفت كشور مى‌شود اما در حال حاضر شاهديم كه پس از گذشت ساليان، هنوز از دل پژوهشگاه هاى ما نمى‌توان يك كاتاليست به حوزه نفت تحويل داد در حالى كه هزاران ميليارد در پژوهشكده هاى مربوط به آن خرج شده است.

رئيس بنياد ملى نخبگان از اقدام سازمان بورس براى ايجاد بازار دارايى فكرى، تشكر و حمايت كرد و يادآور شد: بازار دارايى فكرى، شروع حركت است و ما بايد براى رسيدن به نقطه مورد نظر تلاش زيادى بكنيم.

در اين مراسم، نخستين معامله ثبت شده در تاريخ فرابورس كشور با حضور دكتر سورنا ستارى معاون علمى و فناورى رياست جمهورى، دكتر على صالح‌آبادى رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار، حجت‌الاسلام سيدمحمدحسن ابوترابى‌فرد نايب‌رئيس مجلس شوراى اسلامى، دكتر احمدى دبيركل شوراى على علوم تحقيقات و فناورى، امير هامونى مديرعامل شركت فرابورس ايران، محمدمهدى انجم‌شعاع معاون سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و با انجام يك معامله واقعى به ارزش 2 ميليارد ريال مابين شركت كارگزارى سهم آشنا به عنوان فروشنده و شركت كارگزارى تامين سرمايه نوين به عنوان خريدار در حوزه خودرو به امضا رسيد. اين اختراع ثبت شده به استارتر ديجيتال ضد سرقت و متعلق به استان لرستان اختصاص داشت.