مرکز رشد شريف صفحه نخست

معاون علمى و فناورى رييس‌جمهور: اعطاى جايزه صادراتى به شركت‌هاى دانش‌بنيان

New Page 1

معاون علمى و فناورى رييس جمهور گفت: دولت از ابتداى كار خود تا كنون تلاش دارد تا دو مانع بازار تقاضا و فرهنگ جامعه را به گونه‌اى تغيير دهد كه محصولات دانش بنيان در كشور به فروش برسند و اقتصاد دانش بنيان شكوفا شود.

سورنا ستارى در گفت‌وگو با خبرنگار فناورى ايسنا منطقه اصفهان، اظهار كرد: متاسفانه وجود كاستى‌هاى قانونى براى حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان در گذشته باعث شده كه نتوان به درستى به اين شركت‌ها پر و بال داد، اما امروز و با روى كار آمدن دولت تدبير و اميد در حال حاضر اختلافات موجود بر سر ايجاد اين شركت‌ها از ميان رفته و زمينه بهره‌بردارى از آنها آماده شده است.

وى افزود: امروز معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى آماده است تا اگر مانعى بر سر راه اين شركت‌ها قرار دارد، آنها را رفع و گذشته را جبران كند، چرا كه معتقديم شركت‌هاى دانش بنيان پتانسيل عظيم علمى و فناورى اين كشور هستند و آينده كشور را به دست خواهند گرفت.

معاون علمى و فناورى رييس جمهور درباره اقتصاد دانش بنيان و وضعيت فعلى آن در كشور گفت: اگر يك بررسى اجمالى انجام دهيم، خواهيم ديد كه از ابتداى روى كار آمدن دولت تدبير و اميد هر هفته در حوزه اقتصاد دانش بنيان اتفاقات خوب و مباركى رخ مى‌دهد، اين نشان از آن دارد كه دولت اين مقوله را بسيار جدى گرفته است.

ستارى با بيان اينكه دو مبحث مهم فرهنگ و بازار از موانع پيشرفت اقتصاد دانش بنيان است، افزود: اگر فرهنگ جامعه در قبال برخى از اتفاقات نو و جديد موضع سخت‌گيرانه نگيرد، آن گاه كشور راحت‌تر در مسير پيشرفت قرار مى‌گيرد، به عنوان نمونه بازار كشور در قبال اقتصاد دانش‌بنيان و شركت‌هاى دانش‌بنيان بايد با رافت و عطوفت بيشترى رفتار كند تا جوانان اين عرصه توانايى ارائه محصول خود را داشته باشند.

وى تاكيد كرد: دولت از ابتداى كار خود معاونت علمى و فناورى را ملزم كرده تا تلاش كند بازار داخل براى عرضه محصولات دانش بنيان آماده شود و اين محصولات بتوانند در داخل كشور به راحتى به فروش برسند.

معاون علمى و فناورى رييس جمهور اضافه كرد: در حوزه صادرات نيز تفاهم‌نامه‌اى با وزارت علوم امضا كرده‌ايم كه بر اساس آن، سه درصد صادرات كالاهاى فناورى، به عنوان جايزه به شركتهاى فناور تعلق مى گيرد و اين گام ديگرى است كه نشان مى‌دهد دولت اقتصاد دانش بنيان را به جد دنبال مى‌كند و براى آن ارزش قائل است.

ستارى به هدف دولت در اقتصاد دانش بنيان اشاره كرد و گفت: دولت در نظر دارد تا پنج سال آينده بتواند حداقل پنج درصد از بودجه سرانه كشور را از اقتصاد دانش بنيان تامين كند و اگر كشور ما در اين زمينه پيشرفت كند و اين مدل اقتصاد درك شود، آنگاه به راحتى جايگزين نفت خواهد شد.