مرکز رشد شريف صفحه نخست

استقبال از ايده‌هاى فناورى در دانشگاه‌ها / رفع موانع ورود اساتيد به صنعت

New Page 1

معاون علمى و فناورى رئيس جمهور خواستار همكارى دانشگاه‌ها با معاونت علمى براى فرهنگ سازى در زمينه شركت‌هاى دانش‌بنيان شد و گفت: از ايده‌هاى دانشگاه‌ها در اجراى سياست‌هاى معاونت علمى استفاده مى شود.

به گزارش خبرگزارى مهر، دكتر سورنا ستارى در نشست هم‌انديشى با روساى دانشگاه‌ها با اشاره به حل شدن مسايل قانونى پيش روى شركت هاى دانش بنيان و با تاكيد بر اينكه مفاهيم علمى و فناورى مفاهيم جديدى است و از اين‌رو اشتباهاتى در مباحث رخ مى دهد گفت: براى حل اين  مساله لازم است كه معاونت و دانشگاه‌ها درباره اين مفاهيم مورد بحث به تعاريف يكسانى برسند.

وى اظهار كرد: علاوه بر موارد حقوقى و قانونى مسايلى مثل چگونگى فرآيند پرداخت تسهيلات به شركت‌هاى دانش‌بنيان را حل كرده‌ايم. در حال حاضر دو مشكل پيش روى ما باقى‌مانده است. مشكل اول و اصلى ما بحث فرهنگى است. همكارى دانشگاه‌ها با معاونت علمى براى فرهنگ‌سازى در زمينه شركت‌هاى دانش‌بنيان و تجارى‌سازى مى‌تواند كمك شايانى در حل اين مساله كند.

ستارى با اشاره به قانون حمايت از شركت‌هاى دانش‌بنيان و اينكه بار نخست است كه چنين ضوابطى در كشور نوشته مى‌شود، ادامه داد: به دليل تازگى اين قوانين طبيعى است كه هركدام از ما اشتباهاتى در بيان مفاهيم علم و فناورى داشته باشيم، پس بهتر است به تعاريف يكسانى دست يابيم.

معاون علمى و فناورى رئيس جمهور با اشاره به اينكه كار معاونت علمى به دو بخش تقسيم مى‌شود تصريح كرد: يكى بخش علمى است كه در مرز دانش است و در اين مورد قطعا بايد دولت هزينه كند، آن هم به صورت بلاعوض، كارى كه در تمام دنيا رخ مى‌دهد. چنانچه ستادهاى ما يكى از وظايفشان همين‌گونه حمايت‌هاست. بخش دوم تجارى‌سازى است كه نوع حمايت از اين بخش متفاوت خواهد بود.

ستارى با تاكيد بر اينكه پس از مرز دانش سطح دومى كه در تقسيم بندى علمى در نظر گرفته‌ايم سطح تجارى سازى است گفت: در اين بخش ما اعتقادى به هزينه كردن نداريم و حمايت‌هايمان به صورت تسهيلات مالى اتفاق خواهد افتاد.

وى ادامه داد: چگونگى پرداخت تسهيلات و سود و نحوه باز پرداخت آن چندان اهميتى ندارد. آنچه براى معاونت اهميت دارد اين است كه پژوهشگر بداند بايد روزى اين مبلغ را برگرداند.

براى ورود اساتيد به بخش صنعت هيچ منع قانونى وجود ندارد

معاون علمى وفناورى رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه در حوزه ورود اساتيد به بخش صنعت هيچ منع قانونى وجود ندارد افزود: حتما لازم نيست اساتيد براى ورود به بخش صنعت وارد هيات مديره شركت دانش‌بنيان و امثال آن شوند. مى‌توانند تنها سهام‌دار آن شركت باشند.

ستارى با بيان اينكه لازم است نسبت به چگونگى همكارى اساتيد دانشگاه‌ها با بخش صنعت تغيير نگرش و تغيير بستر  بدهيم گفت: لازم است آيين‌نامه ارتقاء اساتيد تغييراتى بكند و از آنجا كه چگونگى اين ارتقا تنها با خواست دانشگاه محقق مى‌شود، تغييرات قانونى بدون خواست دانشگاه‌ها تاثيرى نخواهد داشت، چراكه اين تغييرات در نهايت در اختيار هيات امناى دانشگاه‌هاست.

ستارى با تاكيد بر اينكه لازم است ارتباط ميان معاونت با دانشگاه‌ها بيشتر شود، تصريح كرد: تمام تلاش ما اين است كه بحث فرهنگى مفاهيمى همچون علم وفناورى، شركت‌هاى دانش‌بنيان و مسايل مرتبط با آن و نيز تجارى‌سازى را در دانشگاه‌ها جا بياندازيم و اين امر محق نمى‌شود مگر آنكه دانشگاه نيز در اين زمينه جهت‌گيرى داشته باشد و با ما همكارى كنند.

استقبال از ايده‌هاى دانشگاه‌ها در اجراى سياست‌هاى معاونت علمى

معاون علمى و فناورى رئيس جمهور با اشاره به اينكه اين معاونت داراى بدنه بزرگى نيست و قرار نيست براى تغيير روش‌ها كار خاصى انجام دهد گفت: براى حمايت از دانشگاه‌ها اگر نياز به قانون يا مصوبه‌اى باشد و يا بودجه‌اى مورد نياز باشد اين معاونت حاضر است در آن ورود كند و براى حل مشكل گام بردارد.

وى در جمع مسئولين دانشگاه‌ها تصريح كرد: معاونت علمى با سياست‌هاى مدون و مشخص خود در خدمت دانشگاه‌ها قرار دارد و براى اجراى اين سياست‌ها از ايده‌هاى شما استقبال مى‌كنيم.

ستارى با اشاره به حمايت از شركت‌هاى دانش‌بنيان نوپا تا سقف 300 ميليون تومان گفت: اگر مسئولين و اساتيد دانشگاه‌ها نيز بتوانند در اجراى اين سياست‌ها نزديك‌تر شوند، مى‌توانند از تسهيلات و امكانات معاونت بهره‌بردارى كنند.

ستارى با بيان اينكه معاونت علمى و فناورى تنها پارك فناورى پرديس را به عنوان كريدور تجارى‌سازى تحت پوشش خود دارد ادامه داد: معاونت علمى و فناورى آمادگى دارد از پارك‌هاى فناورى در شهرستان‌ها نيز حمايت كند و براى پيشرفت اهداف علمى كشور ديگر مساله تفكيك مطرح نيست كه كدام مجموعه زير نظر كدام نهاد يا وزارتخانه است.

در پايان معاون علمى و فناورى رئيس جمهور افزود: بنابراين در جهت حمايت از تشكيل شركت‌هاى دانش‌بنيان و تجارى سازى محصولات اين شركت‌ها در پارك‌هاى علم و فناورى سراسر كشور معاونت علمى با تشكيل صندوق‌هاى ريسك‌پذير، پژوهشى و حمايتى به عنوان عامليت خود از اين پارك‌ها حمايت خواهد كرد و آمادگى دارد هر گونه كمكى را ارائه كند.