مرکز رشد شريف صفحه نخست

ورود فناوريهاى پيشرفته به ظرفيتهاى توليدى كشور / تشكيل ستاد فناورى‌هاى نرم

New Page 1

ستارى در ادامه يكى از اصلى‌ترين برنامه‌هاى معاونت علمى و فناورى به منظور ورود فناورى‌هاى پيشرفته به ظرفيت‌هاى توليدى در كشور را شناسايى، تعريف و تدوين طرح هاى كلان ملى فناورى و نوآورى با همكارى نهادها و سازمانهاى ذيربط براساس نيازها و اولويت‌هاى اساسى و راهبردى و اسناد بالادستى كشور عنوان كرد.

به گزارش خبرگزارى مهر، سورنا ستارى درباره برنامه هاى اين معاونت براى ورود فناورى‌هاى پيشرفته به ظرفيت‌هاى موجود توليدى در كشور اعم از صنايع، معادن و كشاورزى، اظهار داشت: فناورى‌هاى پيشرفته به دو گروه اصلى فناورى‌هاى نرم و فناورى‌هاى سخت تقسيم بندى مى شود. آنچه تاكنون بيشتر مورد نظر بوده فناورى‌هاى سخت، ماشين‌آلات و تجهيزات بوده است. اما توجه به فناورى‌هاى نرم يك ضرورت اساسى است كه معاونت علمى و فناورى مايل است توجه بيشترى به آن داشته باشد.

وى افزود: به عنوان مثال تشكيل ستاد فناورى‌هاى نرم و هويت‌ساز يا به طور موردى انتقال فناورى مديريت سبد پروژه‌هاى ملى و دستگاهى، اندازه‌گيرى عملى كار در بخش‌هاى فناورى، ارتقاء چارچوب تصميم‌گيرى مديران اجرائى كشور، تدوين سند نظام ملى نوآورى و خلاقيت در كشور، تلاش براى كاهش اتلاف در حوزه صنايع، كشاورزى و خدمات و حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان اين حوزه‌ها طى توافقات صورت گرفته با وزارت‌خانه‌هاى علوم، تحقيقات و فناورى، جهاد كشاورزى، بهداشت، درمان و آموزش پزشكى، سازمان حفاظت محيط زيست، شهردارى تهران و ساير سازمان‌هاى ذيربط، همچنين تلاش براى اجراى پروژه‌هاى مدل به منظور نمايش بهترين تجربيات در حوزه‌هاى صنعت و كشاورزى همچون شركت دانش‌بنيان مپنا و ... عنوان نمونه‌هايى از برنامه‌هاى معاونت علمى و فناورى در اين زمينه است.

تعريف و تدوين طرح هاى كلان ملى فناورى و نوآورى دريچه ورود به ظرفيت هاى توليدى كشور

ستارى در ادامه يكى از اصلى‌ترين برنامه‌هاى معاونت علمى و فناورى به منظور ورود فناورى‌هاى پيشرفته به ظرفيت‌هاى توليدى در كشور را شناسايى، تعريف و تدوين طرح هاى كلان ملى فناورى و نوآورى با همكارى نهادها و سازمانهاى ذيربط براساس نيازها و اولويت‌هاى اساسى و راهبردى و اسناد بالادستى كشور عنوان كرد.

معاون علمى و فناورى رئيس جمهور تصريح كرد: "توليد راديوداروها "به منظور تشخيص و درمان بيماريهاى صعب العلاج با همكارى سازمان انرژى اتمى و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكى، "طراحى و ساخت تجهيزات، ماشين آلات و صنايع پيشرفته كشاورزي" با همكارى وزارت جهاد كشاورزى و "طراحى و ساخت خودروهاى دونيرو" با همكارى سازمان گسترش و نوسازى صنايع ايران از جمله طرح هاى كلان ملى فناورى و نوآورى با همكارى نهادها و سازمانهاى ذيربط است.

وى افزود: همچنين "طراحى، ساخت و تجهيز شناور تحقيقاتى اقيانوس پيما" با همكارى وزارت علوم، تحقيقات و فناورى و وزارت دفاع، پشتيبانى و نيروهاى مسلح و "طراحى و ساخت سامانه‌هاى پرتودهى چند منظوره گاما" به منظور استريليزاسيون مواد غذايى و محصولات كشاورزى و تجهيزات و لوازم پزشكى با همكارى انرژى اتمى و بخش خصوصى از ديگر طرح هاى كلان ملى فناورى و نوآورى است كه بنا داريم با همكارى نهادها و سازمانهاى ذيربط انجام شود.

ارتقاء بهره‌ورى به عنوان اصلى‌ترين اقدام براى مقابله با تحريم‌ها و افزايش توليد

معاون رئيس جمهور همچنين در پاسخ به سوالى مبنى بر اينكه در حوزه مقابله تكنولوژيك و حقوقى با تحريم‌ها اعم از رفع اثر تحريم‌هاى خارجى و حل سوء تدبيرهاى داخلى، كسب دانش فنى و توليد انبوه محصولات راهبردى تحريم شده با مشاركت بخش خصوصى توانمند و بخش دولتى چه اقدامات موثرى انجام خواهد شد؟ اظهار داشت: ارتقاء بهره‌ورى به عنوان اصلى‌ترين اقدام براى مقابله با تحريم‌ها و افزايش توليد است و ضرورت دارد كه به اين بخش توجه بيشترى شود. اين معاونت آمادگى همكارى با كليه ذينفعان ملى براى تحقق اين امر مهم را دارد.

ستارى ادامه داد: از آنجا كه فناورى عامل اصلى ارتقاء بهره‌ورى است، معاونت علمى و فناورى رئيس جمهور به عنوان نوك پيكان حركت بهره‌ورى كشور در حوزه‌هاى مختلف به ويژه در بخش توسعه علمى و به كارگيرى فناورى، در حال ارتقاء فناورى در كليه بخش‌هاى اقتصادى و مناطق كشور است.

تعريف و اجراى طرح هاى كلان ملى فناورى و نوآورى

وى در ادامه با اشاره به برنامه هاى معاونت علمى و فناورى براى مقابله با تحريم هاى خارجى و موضوع اقتصاد مقاومتى در كشور اظهار داشت: يكى از اساسى ترين اقدامات موثر اين معاونت، تعريف و اجراى آن دسته از طرح هاى كلان ملى فناورى و نوآورى است كه محصول نهايى آنها در شرايط فعلى جزء كالاهاى راهبردى وارداتى و مورد نياز تحريمى در كشور از قبيل: توليد راديو داروها، توليد ماده مؤثره و داروهاى وارداتى، توليد تجهيزات پزشكى پرمصرف، طراحى و ساخت بالگردها و هواپيماهاى سبك و فوق سبك و نظاير آن، با همكارى و هماهنگى نهادهاى ذيربط در كشور است.

بهره گيرى از افراد با تجربه، نخبه و استعداد‌هاى برتر علمى

معاون علمى و فناورى رئيس جمهور خاطر نشان كرد: از سوى ديگر بايد در مقابل سوءتدبيرها با رويكردى كه اشاره شد از افراد با تجربه، نخبه و استعداد‌هاى برترى كه در رشته‌هاى مختلف علمى هستند، استفاده كرد كه سعى شده از اين افراد بانك اطلاعاتى تهيه شود. اين امر نيازمند برنامه‌ريزى ميان مدت و بلندمدتى است كه به صورت كارشناسى و بدور از اختلافات و سوءتفاهم‌نامه آن را اجرايى كرد.

ستارى گفت: معاونت علمى و فناورى رياست‌جمهورى و بنياد ملى نخبگان در اين راستا گام بر مى دارد و با قدرت و پر تلاش براى توسعه و اعتلاى ايران اسلامى كوشش خواهد كرد.