مرکز رشد شريف صفحه نخست

برپايى نمايشگاه خدمات دانش بنيان در عراق/ بازار 70 ميليارد دلارى براى كالاهاى فناورى

مجمع تشكل هاى دانش بنيان ايران با حمايت معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى، اتاق بازرگانى ايران و سازمان توسعه تجارت، نخستين نمايشگاه اختصاصى صادرات كالا و خدمات فناورى نوين و دانش بنيان جمهورى اسلامى ايران (Iran Technology Show – IREC) را از 15 تا 18 ارديبهشت‌ ماه در اربيل عراق برگزار مى‌كند.

به گزارش خبرگزارى مهر، افشين كلاهى رئيس مجمع تشكل هاى دانش بنيان ايران امروز دوشنبه در نشست خبرى به جزئيات برگزارى اين نمايشگاه پرداخت و هدف اصلى از برگزارى آن را ايجاد تحرك در صادرات شركت‌هاى فناورى و دانش بنيان در كشورهاى منطقه اعلام كرد.

وى با اشاره به منويات مقام معظم رهبرى در راستاى سياستهاى اقتصاد مقاومتى، اولويت و اهميت اساسى شركت‌هاى دانش بنيان در دستيابى به اقتصاد مقاومتى را بازاريابى و بازارسازى براى كالاها و خدمات حوزه فناورى نوين در جهت توسعه اين شركت‌ها برشمرد و گفت: 11 گروه كالاهاى دانش بنيان و فناوريهاى نوين كه از سوى معاونت علمى فناورى رياست جمهورى تعيين شده است در اين نمايشگاه به عرضه درمى آيند.

كلاهى از حضور 100 شركت ايرانى در اين نمايشگاه خبر داد و گفت: براى اجاره غرفه نيز به شركتهاى متقاضى تا 50 درصد سوبسيد تعلق مى گيرد. در اين نشست مهدى نجات نيا - رئيس اداره بازاريابى الكترونيك و تبليغات صادراتى سازمان توسعه تجارت ايران و رايزن بازرگانى ايران در بغداد گفت: به دليل تقارب فرهنگى و نيز موقعيت جغرافيايى كشور عراق مى تواند براى ايران، جايگاه مناسبى در جهت صادرات محصولات فناورى وخدمات فنى مهندسى باشد.

وى با بيان اينكه اين نمايشگاه در اقليم كردستان عراق برگزار مى شود افزود: با توجه به نيازمنديهاى اين بخش، امكان ثبت شركتهاى فناورانه در كردستان عراق و نيز ايجاد پايانه هاى صادراتى وجود خواهد داشت.

نجات نيا پيش بينى كرد كه با حمايتهاى مدنظر به صورت سالانه بازار 70 ميليارد دلارى براى كالاهاى فناورى و بازار 200 ميليارد دلارى براى خدمات فنى مهندسى را خواهيم داشت؛ اين درحالى است كه سهم كالاهاى فناورى در بازار عراق هم اكنون كمتر از 10 درصد است.