مرکز رشد شريف صفحه نخست

استفاده از منابع بانكى براى توسعه اقتصاد دانش بنيان/ فعال كردن صندوق هاى خطرپذير

New Page 1

معاون علمى و فناورى رئيس‌جمهور گفت: تنظيم و تدوين يك راهبرد مدون، براى همسويى و ايجاد ارزش افزوده در دستگاه‌هاى اجرائى كشور در دستور كار معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى است كه در همين زمينه در ماه هاى پايانى سال 92 كارگروه مشتركى با وزارت علوم، تحقيقات و فناورى تشكيل شد تا از موازى‌كارى و دوباره‌كارى پرهيز شود.

به گزارش خبرگزارى مهر، سورنا ستارى در خصوص ايجاد بازار مناسب براى دستاوردهاى فناورانه شركت‌هاى ايرانى و تحريك تقاضا گفت: در اين قسمت مسئله اى كه همواره بايد مورد توجه قرار بدهيم اين است كه معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى بر اساس اهداف، وظايف و برنامه‌هاى كارى خويش همواره در امور اجرايى ورود پيدا نخواهد كرد و عمدتا اين معاونت به صورت برنامه‌هاى حمايتى و هدايتى فعاليت خود را دنبال مى‌كند.

وى افزود: اين معاونت در تلاش است تا زمينه‌هايى را فراهم كند كه بخش‌هاى مختلف نظام علم و فناورى؛ هماهنگى، همكارى و هم افزايى بيشترى را در كنار هم تجربه كند. بنابراين معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى در اين زمينه برنامه‌هايى از جمله برگزارى چهار دوره جشنواره و نمايشگاه ملى علم تا عمل، برگزارى فن‌بازارهاى منطقه‌اى از طريق پارك فناورى پرديس، برگزارى نمايشگاه تجهيزات آزمايشگاهى ساخت ايران، برگزارى نمايشگاه هاى متفرقه مانند نمايشگاه بيدارى اسلامى، نمايشگاه زنان جهان اسلام، نمايشگاه محيط زيست و نمايشگاه هاى حاشيه اى، برگزارى جشنواره هاى كانون هاى هماهنگى دانش و صنعت در استان هاى مختلف كشور، شركت در چند نمايشگاه تجارى سازى و معرفى دستاورد هاى فناورانه در خارج از كشور كه خوشبختانه در نمايشگاه كشور چين با توفيق و عقد قرار داد هاى تجارى همراه بود را در دستور كار خود قرار داده و تا كنون به آن جامه عمل پوشانده است.

معاون علمى و فناورى رئيس‌جمهور با تاكيد بر ايجاد هماهنگى و همگرايى بين مراكز پژوهشى و وزارتخانه‌هاى نفت، نيرو، فاوا، مسكن و شهرسازى گفت: به عنوان اولويت اول، تنظيم و تدوين يك راهبرد مدون، براى همسويى و ايجاد ارزش افزوده در دستگاه‌هاى اجرائى كشور در دستور كار معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى است كه در همين زمينه در ماه هاى پايانى سال 92 كارگروه مشتركى با وزارت علوم، تحقيقات و فناورى تشكيل شد تا از موازى‌كارى و دوباره‌كارى پرهيز شود.

تشكيل شبكه توليد، انتقال و مديريت دانش

وى ادامه داد: در مرحله بعد شبكه توليد، انتقال و مديريت دانش در قالب مثلث دستگاه‌هاى اجرائى، ستادهاى توسعه فناورى راهبردى و انجمن‌هاى علمى كشور و مراكز علمى و پژوهشى كشور تشكيل مى شود و موجب هم‌افزايى و ايجاد ارزش افزوده خواهد شد.

ستارى افزود: به عنوان يك پيش نياز، تقسيم كار مناسبى بين اركان ياد‌شده فوق پديد آمده است و فعاليت‌ها براساس چارچوب منطق كار شامل تعريف؛ هدف كلان، اهداف بخشى، خروجى حاصل براى دست يافتن به اهداف مورد نظر، فعاليت‌هاى لازم براى دست يافتن به هر يك از خروجى‌هاى تعريف شده، فرضيات مربوط به هر سطح؛ تعريف شاخص‌هاى هدفمند و قابل بررسى و تصديق براى هر يك از قسمت‌هاى تعريف شده قبل؛ تعريف ابزارهاى بررسى تحقق پذيرى، تهيه بودجه عملكردى، تنظيم مى شود تا امكان بررسى پيشرفت كار و ارزشيابى طرح‌هاى انجام شده و ميزان موفقيت عملكرد فراهم شود.

انعقاد موافقتنامه‌هاى همكارى با نهادهاى مختلف در حوزه طرح‌هاى كلان ملى فناورى و نوآورى

رئيس بنياد ملى نخبگان با بيان اينكه يكى از مهمترين برنامه‌هاى معاونت علمى و فناورى به منظور ايجاد هماهنگى و همگرايى بين مراكز پژوهشى و وزارتخانه هاى كشور، انعقاد موافقت نامه هاى همكارى با نهادهاى مختلف در حوزه طرح هاى كلان ملى فناورى و نوآورى است، ادامه داد: برخى از مهمترين آنها عبارتند از: طرح كلان ملي"كسب دانش فنى و توليد داروها و مواد اوليه وارداتى با همكارى دانشگاه و صنعت" فيمابين معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكى، طرح كلان ملي"دستيابى به دانش فنى توليد لاين هاى دام، طيور و آبزيان" فيمابين معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى و وزارت جهاد كشاورزى و طرح كلان ملي"دستيابى و توسعه دانش فنى طراحى و ساخت تجهيزات، ماشين آلات و صنايع پيشرفته كشاورزي" فيمابين معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى و وزارت جهاد كشاورزى است.

ستارى افزود: طرح كلان ملي"كسب دانش فنى و طراحى، ساخت، تست و توليد نمونه صنعتى تجهيزات پزشكي" فى‌مابين معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكى، طرح كلان ملي"راه اندازى نظام حمل و نقل عمومى هوايى و طراحى و ساخت هواگردها" فى‌مابين معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى و وزارت دفاع و پشتيبانى نيروهاى مسلح و طرح كلان ملي"طراحى، تجهيز و راه اندازى شبكه ملى فرهنگى جمهورى اسلامى ايران" فى‌مابين معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى از ديگر برنامه هاى اين حوزه است.

معاون علمى و فناورى رئيس جمهور در ادامه يادآور شد: همچنين علاوه بر 10 ستاد فناورى‌هاى راهبردى مصوب در گذشته، ايجاد و تاسيس ستادهاى توسعه فناورى‌هاى راهبردى نفت، گاز و ذغال‌سنگ و ستاد انرژى‌هاى تجديد پذير و محيط زيست، ايجاد و تاسيس بيش از 50 كانون‌هاى هماهنگى دانش، صنعت و بازار با رويكرد هم گرايى و هماهنگى بين دولت ، صنعت و دانشگاه نيز از ديگر برنامه هاى معاونت علمى و فناورى رئيس جمهور در اين بخش بوده است كه خوشبختانه در سال 92 شوراى عالى انقلاب فرهنگى با تصويب قانون اين كانون‌ها از اين تشكل مدنى حمايت جدى به عمل آورد.

ستارى گفت: انعقاد تفاهم‌نامه همكارى‌هاى مشترك با وزارت نفت و وزارت نيرو، سازمان محيط زيست، وزارت جهاد كشاورزى و بانك كشاورزى، وزارت علوم، تحقيقات و فناورى و ... از جمله اين برنامه ها بوده است.

رئيس بنياد ملى نخبگان خاطر نشان كرد: انجام طرح‌هاى كلان ملى فناورى در حوزه وزارت بهداشت، وزارت جهاد كشاورزى و ... تا كنون دنبال مى‌شود و به يارى خدا مى‌توان پيش‌بينى كرد كه زمينه‌هاى رشد علمى، فناورى و اقتصادى بهتر فراهم شود.

عقد تفاهم نامه همكارى با وزارت علوم در خصوص صادرات كالا و خدمات دانش بنيان

وى با تاكيد بر اهميت تنظيم مشوق هاى صادراتى به منظور حمايت از صادركنندگان محصولات داراى ارزش افزوده بالا و صادركنندگان كالاها و خدمات دانش‌بنيان گفت: البته اين بحث يكى از مهمترين مسايلى است كه معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى معتقد است بايد اقدامات و كارها طى برنامه ريزى مدون و بلند مدت با جديت و شدت پيگيرى شود. همانگونه كه مى‌دانيد اين مسئله به يك نهاد خاص مربوط نبوده و بيشتر سازمان ها و نهادها و وزارتخانه ها درگير آن هستند.

ستارى افزود: اما معاونت علمى با توجه به عمر كم تاسيس خود و با عنايت به اهداف، وظايف و فعاليت هاى گسترده‌ايى كه در اين زمان كوتاه از بدو تاسيس انجام داده است و تلاش دارد بتواند به اين گونه مسايل به طور ويژه بپردازد.

وى ادامه داد: لذا عقد تفاهم نامه همكارى با وزارت علوم، تحقيقات و فناورى در خصوص صادرات كالا و خدمات دانش بنيان، حمايت مادى و معنوى از شركت تازه تاسيس صادرات و خدمات دانش بنيان كه به صورت مشترك با انجمن‌هاى علمى پارك ها و مراكز رشد كشور و تشكل هاى دانش بنيان تحت پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت تاسيس شده است و حمايت از شركت در حال تاسيس مجمع خيران تجارى سازى، بخشى از تلاش معاونت در راستاى صادرات كالا و خدمات دانش بنيان بوده است.

ايجاد مشوق‌هاى مالياتى به منظور توسعه شركت هاى دانش بنيان

معاون علمى و فناورى رئيس‌جمهور با اشاره به برنامه‌هاى دولت براى ايجاد مشوق‌هاى مالياتى به منظور توسعه شركت هاى دانش بنيان و صادراتى نيز گفت: دولت تدبير و اميد با مجموعه وزارتخانه‌ها، معاونت‌ها و يا نهادها و سازمان هاى متعددى كه تحت مديريتش قرار دارد، توانسته گام ها و اقدامات اساسى را انجام دهد و ما شاهد هستيم به بخش‌هاى مختلف روح تازه‌اى بخشيده شده است.

ستارى تصريح كرد: معاونت علمى و فناورى رياست‌جمهورى هم در اين زمينه تحرك خوبى را آغاز كرده است كه نويد بخش دوره هاى خوبى خواهد بود. از جمله اين اقدامات همانگونه كه گفته شد راه‌اندازى صندوق نوآورى و شكوفايى است كه از اين صندوق حمايت‌ها و كمك‌هاى خوبى به توسعه شركت هاى دانش‌بنيان انجام خواهد شد.

وى افزود: علاوه بر اين در قانون حمايت از شركت‌هاى دانش‌بنيان نيز كه با طى شدن دوره‌اى طولانى مدت و با بروز اختلافات بين معاونت علمى و وزارت علوم در دولت گذشته بالاخره به تصويب مجلس و در نهايت شوراى نگهبان رسيد، در اين قانون از شركت‌هاى دانش بنيان از جمله در بحث ماليات حمايت‌هاى خوبى صورت خواهد گرفت.

استخدام استعدادهاى برتر و حمايت از شركتهاى دانش بنيان

رئيس بنياد ملى نخبگان ادامه داد: شركت‌هاى دانش‌بنيان در اين قانون از معافيت‌هاى مالياتى و بيمه‌اى برخوردارند. علاوه بر اين ها كه خود داراى ابعاد گسترده‌اى است، معاونت علمى و فناورى رياست‌جمهورى و بنياد ملى نخبگان به شركت‌هاى دانش‌بنيانى كه بتوانند از مجموع افرادى كه در بانك اطلاعاتى بنياد ملى نخبگان به عنوان استعدادهاى برتر تشكيل پرونده داده‌اند و يا از تسهيلات اين بنياد برخوردار مى‌شوند، استفاده كرده و به استخدام در بياورند، تا يك دوره و مدت خوبى حقوق اين افراد را به اين شركت‌ها پرداخت مى‌كند.

ايجاد مشوق هاى مالياتى براى احداث كارخانه در پارك فناورى پرديس

معاون علمى و فناورى رئيس‌جمهور گفت: علاوه بر اين اگر شركت‌هاى دانش‌بنيان بتوانند در پارك فناورى واقع در پرديس و يا ديگر پارك‌هاى فناورى كشور دفتر، تشكيلات و كارخانه ‌هاى خود را احداث كنند از يك سرى مشوق‌هاى مالياتى و ... برخوردار خواهند شد. به طور مثال زمين به صورت رايگان يا با پرداخت هزينه كم به اين ها تعلق مى گيرد. در خود پاركها بودجه و هزينه نسبت به خارج از پارك‌هاى فناورى و علمى به مراتب كمتر است و مجموعه‌اى از اين دست مشوق‌ها كم نيستند كه بتواند براى شركت‌هاى دانش‌بنيان زمينه‌ اى براى ايجاد، فعاليت، توسعه و پيشرفت باشد.

ستارى در خصوص ساماندهى نظام تامين مالى نيز گفت: بخش تامين مالى براى شركت هاى دانش بنيان از برنامه هاى سخت و پركارى است كه همكاران من در معاونت علمى و فناورى، صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران كشور، صندوق نوآورى و شكوفايى و ... به طور جدى و با كارى كارشناسانه در تلاش هستند كه بتوانند به پيش بروند.

فعال كردن صندوق هاى خطر پذير (VC)

وى ادامه داد: علاوه بر اين‌ها ما بايد در حوزه فعاليت‌هاى شركت‌هاى دانش‌بنيان، صندوق هاى خطر پذير (VC) را جدى گرفته و بيشتر آنها را در خدمت اين گونه شركت‌ها بكار بگيريم. بر اين اساس توانستيم برخى از صندوق‌هايى كه تا كنون غير فعال بودند را به فعاليت وادار كرده و وارد جريان كنيم. به طور مثال با برخى از اين‌ها در دانشگاه‌ها و پارك‌هاى فناورى و يا شهرك‌هاى علمى و تحقيقاتى تفاهم نامه همكارى و حمايتى منعقد شده است.

معاون رئيس جمهور در ادامه گفت: همچنين حمايت از ارايه خدمات مالى به منظور تجارى‌سازى در سال 1391 در پارك‌هاى علم و فناورى و مراكز رشد سراسر كشور نيز نمونه‌اى ديگر از اين فعاليت‌ها بوده است.

استفاده از منابع بانكى براى توسعه اقتصاد دانش بنيان

ستارى افزود: انعقاد قرارداد ارايه انواع خدمات مالى با پارك فناورى پرديس و صندوق توسعه فناورى‌هاى نوين به منظور ارايه خدمات ضمانت‌نامه و انواع خدمات مالى به شركت‌هاى دانش‌بنيان، انعقاد قرارداد ارايه انواع خدمات مالى با دانشگاه صنعتى شريف و صندوق پژوهش و فناورى شريف به منظور ارايه خدمات ضمانت‌نامه و انواع خدمات مالى به شركت‌هاى دانش‌بنيان از ديگر فعاليتها در اين بخش است.

رئيس بنياد ملى نخبگان تصريح كرد: علاوه بر اين‌ها، با برنامه‌ريزى هاى انجام شده، بدنبال به خدمت گرفتن منابع بانكى از جمله انعقاد تفاهم نامه با بانك كشاورزى به مبلغ 200 ميليارد تومان و با بانك صنعت و معدن به مبلغ 400 ميليارد تومان و همچنين با بانك قرض الحسنه رسالت در مجموع خط اعتبارى به مبلغ 800 ميليارد تومان به منظور حمايت از شركت هاى دانش بنيان و توسعه اقتصاد دانش بنيان هستيم. بنابر اين زمينه براى حضور نهادها و سازمان‌هاى مالى و اجرايى و يا بخش‌هاى خصوصى فراهم است.