مرکز رشد شريف صفحه نخست

انعقاد 3.5 ميليارد تومان قرارداد تجارى سازى اختراعات در جشنواره نوآورى و شكوفايى

مدير شبكه مجازى تجارى سازى ايده و اختراع (ويكى آيديا) از انعقاد 3.5 ميليارد تومان قرارداد تجارى سازى اختراعات بين مخترعان و سرمايه گذاران در ششمين جشنواره نوآورى و شكوفايى فجر انقلاب اسلامى خبر داد.

مهدى متقيان كه به نمايندگى از «ويكى آيديا»، جايزه برتر جشنواره در بخش دالان تسهيل كنندگان را كسب كرده در گفت‌وگو با خبرنگار علمى خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: 25 شركت كارگزار و 20 شركت سرمايه گذار با هماهنگى شبكه و بنياد ملى نخبگان در جشنواره امسال شركت داشتند كه ويكى آيديا به عنوان كارگزار برتر موفق به انعقاد 3.5 ميليارد تومان قرارداد تجارى سازى اختراعات شد.

وى خاطرنشان كرد: اين قراردادها شامل قراردادى يك ميليارد تومانى بين مخترعى از استان تهران و سرمايه گذارى از آذربايجان شرقى، قراردادى 750 ميليون تومانى بين دو مخترع و سرمايه گذار اصفهانى، قراردادى 350 ميليون تومانى بين مخترع و سرمايه گذارى از خراسان رضوى، قراردادى 200 ميليون تومانى بين مخترعى گيلانى و سرمايه گذارى اصفهانى، قرارداد 50 ميليون تومانى بين مخترعى از استان فارس و سرمايه گذارى از استان اصفهان و قراردادى 450 ميليون تومانى براى فروش محصولات دانش بنيان است.

متقيان تصريح كرد: شبكه مجازى تجارى سازى ايده و اختراع همچنين طى ايام برگزارى جشنواره اقدام به انتشار ويژه نامه «نيازمندى هاى فناورانه صنعت» كرد كه در آن 56 مشكل واحدهاى صنعتى كشور به مخترعان شركت كننده در جشنواره اطلاع رسانى شد كه براى رفع 25 مشكل داوطلبانى اعلام آمادگى كردند كه در حال بررسى شرايط و توانمندى هاى آنها را براى معرفى مخترعان به صنعتگران هستيم.

وى در ادامه از انتشار كتاب مجموعه اختراعات عرضه شده در نمايشگاه و جشنواره نواورى و شكوفايى حاوى اختراعات طرح هاى ارائه شده در جشنواره خبر داد و آن را منبعى باارزش براى صنعتگران، سرمايه گذاران و ديگر علاقمندان عنوان كرد. مدير شبكه ويكى آيديا همچنين از امضاى تفاهم نامه با سازمان پژوهش‌هاى علمى و صنعتى ايران و پژوهشگاه پليمر و پتروشيمى براى تجارى سازى طرح‌هاى نوآورانه آنها خبر داد و گفت: ويكى آيديا همچنين با همكارى مجله «كارآفرينان» صفحاتى از هر شماره اين مجله را به معرفى محصولات دانش بنيان و فرصت‌هاى سرمايه گذارى اختصاص داده است. خاطرنشان كرد: شبكه ويكى آيديا به منظور تسهيل و تسريع در فرآيند تجارى سازى طرح‌ها و ايجاد ارتباط متقابل بين علم و صنعت در كشور طراحى شده است.

مدير شبكه ويكى آيديا ادامه داد: ويكى آيديا با تهيه بانك اطلاعاتى نيازمندى‌هاى فناورانه صنايع كشور از يك سو و بانك اطلاعات اختراعات و محصولات دانش بنيان از سوى ديگر سعى در شناسايى نيازها و توانمندى‌هاى موجود در كشور كرده است و با ايجاد يك شبكه منسجم و ساختارمند علاوه بر حل نيازهاى فناورانه صنايع از طريق نخبگان، مخترعان و شركت‌هاى دانش بنيان زمينه را براى تجارى سازى و معرفى اختراعات و محصولات دانش بنيان به سرمايه‌گذاران و توليدكنندگان فراهم مى‌كند.

متقيان درباره نحوه ارائه خدمات اين شبكه به مخترعان گفت: ويكى آيديا در چارچوب يك شبكه اطلاعاتى و ارتباطى بين مخترعان، توليدكنندگان، متخصصان، سرمايه‌گذاران و شركت‌هاى دانش بنيان خدماتى از قبيل شناسايى و جذب نيازهاى فناورانه صنايع كشور، معرفى نيازهاى فناورانه صنايع به ساير عناصر شبكه به منظور ارائه راهكار، عضويت نخبگان و متخصصان در تيم‌هاى تخصصى حل نيازمندى‌هاى فناورانه صنايع، معرفى طرح‌ها و اختراعات سودآور به سرمايه‌گذاران و صنعتگران، جذب سرمايه‌گذار براى تجارى سازى طرح‌ها و اختراعات و معرفى و بازاريابى محصولات دانش بنيان ارائه مى‌دهد.

وى با اشاره به جمع‌آورى نيازهاى صنعت توسط اين شبكه و ارائه اين نيازها به مخترعان، متخصصان و شركت‌هاى دانش بنيان تصريح كرد: ويكى آيديا با ارائه اين نيازها در تلاش است كه از توانايى شركت‌هاى دانش بنيان و مخترعان درجهت خود كفايى صنعت كشور به كار گرفته شود. متقيان ادامه داد: اين شبكه يك موتور جستجوگر است كه بر اساس نياز مراجعه كننده در جهت نيازهاى اختراعات و نيازهاى فناورانه و محصولات دانش بنيان مى‌تواند پاسخگوى مراجعه كنندگان باشد.

وى از صاحبان صنايع، مخترعان، سرمايه‌گذاران و علاقه‌مندان درخواست كرد براى ثبت اطلاعات و دريافت خدمات رايگان به اين شبكه به نشانى الكترونيكى www.wikiidea.ir مراجعه كنند.

ششمين جشنواره نوآورى وشكوفايى فجر انقلاب اسلامى، 14 تا 17 بهمن ماه جارى در محل دائمى نمايشگاه‌هاى بين‌المللى تهران برگزار شد.