مرکز رشد شريف صفحه نخست

ششمين جشنواره ملى نوآورى و شكوفايى افتتاح شد/ ورود اختراعات به بازار فرابورس

مراسم افتتاحيه ششمين جشنواره ملى نوآورى و شكوفايى فجر انقلاب اسلامى دوشنبه صبح 14 بهمن 93 با حضور معاون علمى و فناورى رياست جمهورى، قائم‌مقام بنياد ملى نخبگان و جمعى از مخترعين و سرمايه‌گذاران در محل سالن خليج فارس نمايشگاه بين‌المللى برگزار شد.

به گزارش خبرنگار علمى خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر آريا الستى، معاون پژهش و برنامه‌ريزى بنياد ملى نخبگان و دبير اين جشنواره طى سخنانى در اين مراسم با اشاره به تغييرات اين جشنواره نسبت به سالهاى گذشته گفت: جشنواره در سالهاى گذشته در محل مصلا تهران برگزار مى‌شد كه امسال اين جشنواره در محل نمايشگاه بين‌المللى تهران برگزار مى‌شود و همچنين از ديگر تغييرات اين جشنواره مى‌توان به همكارى سازمان بسيج علمى كشور در اجراى آن اشاره كرد.

وى در خصوص آمار شركت‌كنندگان در اين جشنواره با بيان اين كه على‌رغم استقبال بيشتر اما مساحت اختصاص يافته به جشنواره، امسال كمتر از سالهاى گذشته بود، ادامه داد: در اين جشنواره 200 اختراع پس از داورى عرضه شدند و همچنين در بخش تجارى‌سازى اختراعاتى كه سطح سه بنياد را گذراندند، داراى 285 غرفه هستند.

وى همچنين با اشاره به حضور 20 مؤسسه تامين منابع مالى در اين نمايشگاه اظهار اميدوارى كرد كه با اين اقدام امكان به ثمر رساندن اختراعات از طريق كمك اين موسسات فراهم شود.

الستى همچنين از برگزارى شش كارگاه آموزشى در ششمين جشنواره ملى نوآورى و شكوفايى فجر انقلاب اسلامى خبر داد و گفت: عمده موضوعات اين كارگاه‌ها مربوط به مالكيت معنوى و صنعتى و روش‌هاى تجارى‌سازى است.

به گفته وى در اين جشنواره پنج هزار سرمايه‌گذار و صاحبان صنعت از بخش‌هاى خصوصى دعوت به عمل آمده است.

الستى در ادامه گفت: همچنين يك غرفه بزرگ با عنوان غرفه مذاكرات تجارى‌سازى در اين نمايشگاه تدارك ديده شده است تا در صورتى كه سرمايه‌گذاران و يا مخترعان سوالاتى داشته باشند به اين غرفه مراجعه كنند.

معاون بنياد ملى نخبگان همچنين با اشاره به امكان ورود اختراعات به بازار فرابورس كه جزييات آن را به بعد موكول كرد گفت: اين كه اختراع به عنوان يك محصول وارد فرابورس شود، نحوه تعامل صاحبان فكر و سرمايه را بسيار آسانتر خواهد بود.

به گفته وى در جشنواره سال گذشته 19.4 ميليارد تومان قرارداد بين بخش خصوصى و صاحبان اختراع منعقد شده و همچنين 50 ميليون دلار قرار داد تامين تجهيزات به امضاء رسيد.

الستى در پايان سخنانش اظهار اميدوارى كرد كه اين جشنواره ملى بتواند در جهت تجارى سازى اختراعات به بهترين نحو موثر باشد.