مرکز رشد شريف صفحه نخست

اختراعات در بورس ايده‌ قيمت‌گذارى مى‌شود/ حمايت از صندوقهاى پژوهشى خطرپذير

معاون علمى و فناورى رياست جمهورى از راه اندازى بورس ايده در سازمان بورس تا پايان سال جارى خبر داد و گفت: با راه اندازى بورس ايده اقدام به قيمت گذارى اختراعات خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دكتر سورنا ستارى در نشست خبرى امروز يكشنبه با بيان اينكه جشنواره ملى نوآورى و شكوفايى به منظور اجرايى كردن اقدام‌هاى ملى 5، 6،7، 8 و 9 سند راهبردى كشور در امور نخبگان هرساله در ايام دهه فجر برگزار مى‌شود، افزود: ششمين دوره اين جشنواره از فردا 14 بهمن ماه در محل نمايشگاه بين المللى آغاز و تا روز 17 بهمن ماه ادامه دارد.

معاون علمى و فناورى رياست جمهورى، با اشاره به نحوه برگزارى اين جشنواره در سال جارى اظهار داشت: در اين دوره از جشنواره شبكه‌اى براى ارتباط ميان معاونت علمى و بنياد ملى نخبگان ايجاد شده است تا در زمينه تجارى سازى اختراعات، خدماتى را به مخترعان عرضه كنيم.

وى با تاكيد بر اينكه در اين جشنواره ملى اختراعاتى كه در جشنواره‌هاى منطقه‌اى برگزيده شدند در بخش تجارى سازى عرضه خواهد شد، ادامه داد: در اين دوره از جشنواره بخش فن بازار ايجاد شده است تا زمينه‌اى براى اتصال صاحبان ايده با بازار باشد.

ستارى فرهنگ سازى و ايجاد تعامل سه جانبه ميان مخترعان، سرمايه گذاران و كارگزاران را از اهداف اين جشنواره نام برد و يادآور شد: در اين جشنواره با عرضه خدماتى در زمينه مالكيت فكرى در تلاش هستيم تا بورس ايده را در سازمان بورس راه اندازى كنيم.

وى با تاكيد بر اينكه درصدد هستيم تا با حضور رئيس سازمان بورس در سال جارى بخش بورس ايده را راه اندازى كنيم، خاطر نشان كرد: با راه اندازى بورس ايده اختراعات قيمتگذارى خواهند شد.

رئيس بنياد ملى نخبگان آمادگى كامل اين نهاد و معاونت علمى را براى حمايت از صندوق‌هاى حمايت از مخترعان در طول برگزارى اين جشنواره يادآور شد: در اين راستا به ويژه حمايت‌هايى از صندوق VC (خطر پذير) خواهد شد و اقدام به تقويت آنها خواهد شد.

ستارى به بيان وضعيت اختراعات عرضه شده در اين دوره از جشنواره پرداخت و گفت: در اين دوره از جشنواره 280 اختراع ثبت نام كردند كه از اين تعداد 200 اختراع به صورت قطعى در اين جشنواره عرضه خواهد شد همچنين در بخش تجارى سازى 440 نفر ثبت نام كردند كه 300 نفر آنها در ثبت نام قطعى به عمل آوردند.

وى تعداد شركت‌هاى دانش بنيان حاضر در اين جشنواره را 25 شركت ذكركرد و ادامه داد: در بخش تسهيل كنندگان 23 كارگزار حضور خود را قطعى كردند ضمن آنكه 12 پارك علم و فناورى و مركز رشد نيز دستاوردهاى خود را در اين جشنواره ملى اختراعات عرضه خواهند كرد.

ستارى با تاكيد بر اينكه در ششمين جشنواره شكوفايى و نوآورى بخش نيازمندى‌ها نيز راه اندازى شده است، اظهار داشت: 200 شركت حضور خود را در اين بخش اعلام كردند.