مرکز رشد شريف صفحه نخست

اعطاى هزار و 300 ميليارد ريال تسهيلات به طرح‌هاى پژوهش و فناورى

دبير انجمن نهادهاى سرمايه‌گذارى خطرپذير و مديرعامل صندوق پژوهش و فناورى توسعه صادرات شريف با اشاره به نظرسنجى صورت گرفته از دانشجويان و صاحبان طرح‌ها در جشنواره كسب و كار شريف گفت:‌ در اين نظرسنجى بيش از 61 درصد داوطلبان خواستار تاسيس يك شركت جهت توسعه يك ايده نوآورانه با حقوق و ريسك بسيار زياد در آينده شغلى خود بوده‌اند و اين در حالى است كه بخشى از فارغ‌التحصيلان دانشگاه شريف پس از فارغ التحصيلى به دنبال دريافت بورس و تحصيل در دانشگاه‌هاى خارج از كشور هستند.

به گزارش خبرنگار علمى خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، مهرداد امانى كه در هم‌انديشى انجمن نهادهاى سرمايه‌گذار خطر پذير كشور در محل پارك علم و فناورى پرديس سخن مى‌گفت با معرفى صندوق‌هاى پژوهش و فناورى گفت: ‌صندوق‌هاى پژوهش و فناورى از حلقه‌هاى پايانى زنجيره خلق ثروت در دانشگاه‌ها و پارك‌هاى علم و فناورى محسوب مى‌شود. اين صندوق‌ها كه با دو هدف اصلى ارائه خدمات مالى به شركتهاى دانش بنيان و سرمايه‌گذارى در اين شركتها تاسيس شده از بدو تاسيس خود تا كنون خدمات متعددى را به اين مركز ارائه كرده‌اند.

وى با اشاره به برخى از مزاياى صندوق‌هاى پژوهش و فناورى گفت: سرعت عمل در ارائه خدمات مالى، ارائه خدمات به شركت‌هاى دانش بنيانى كه از نظر بانك‌ها صورتهاى مالى تاييد شده ندارند، صدور ضمانت نامه براى شركتهاى نوپا و سرمايه‌گذارى در طرح‌ها و شركتهاى دانش بنيان از جمله مزاياى اين صندوق‌ها به شمار مى‌رود.

امانى با بيان اين كه فعالان عرصه سرمايه‌گذارى خطرپذير و نهادهاى پشتيبان اين صنعت با انعقاد تفاهم‌نامه‌اى داخلى در سال 88 تصميم به ايجاد كانونى براى گردهمايى فعالان اين صنعت در ايران گرفتند، تصريح كرد: اين موضوع منجر به تشكيل و ثبت انجمن صنفى كارفرمايى صندوق‌ها و نهادهاى سرمايه‌گذارى خطرپذير كشور در دى ماه 91 شد.

وى از اهداف كليدى و اصلى انجمن ذكر شده را توسعه و ترويج ادبيات سرمايه‌گذارى خطرپذير، استانداردسازى رويه‌ها و فعاليت سرمايه‌گذارى خطرپذير، انتقال تجربيات موفق سرمايه‌گذارى خطرپذير و ارتقاى تعاملات فعالان صنعت با نهادها و سازمان‌هاى دولتى حامى تامين مالى نوآورى عنوان كرد. دبير انجمن نهادهاى سرمايه‌گذارى خطرپذير كشور با بيان اين كه انجمن در حال حاضر داراى 13 عضو اصلى و پنج عضو ناظر است، گفت: عمر 80 درصد اعضاى انجمن كمتر از سه سال است و همچنين شش صندوق و VC خصوصى نيز در حال ارزيابى جهت عضويت در انجمن هستند.

وى در ادامه سرمايه‌ى سطحى اعضاى اصلى انجمن را بالغ بر 200 ميليارد تومان عنوان كرد و گفت: تعداد سرمايه‌گذارى‌هاى مشاركتى اعم از خريد سهام VC و مشاركت در پروژه بالغ بر 109 طرح به مبلغ 344 ميليارد ريال مى‌باشد. به گفته وى، تعداد تسهيلات اعطايى نيز بالغ بر دو هزار و 200 فقره به مبلغ مجموعا هزار و 300 ميليارد ريال بوده و در واقع ميانگين هر تسهيلات 600 ميليون ريال است.

مدير عامل صندوق پژوهش و فناورى توسعه صادرات شريف در ادامه سخنانش به نظرسنجى صورت گرفته از دانشجويان و صاحبان طرح‌ها و جشنواره‌ كسب و كار شريف اشاره كرد و گفت: در حال حاضر پنج دوره جشنواره كسب و كار شريف برگزار شده است كه در آخرين نظرسنجى صورت گرفته با طرح سوالى مبنى بر اين كه آيا تا كنون تجربه راه‌اندازى يك كسب و كار خصوصى را داشته‌ايم 66 درصد پاسخ منفى داده‌اند.

وى اضافه كرد: همچنين در اين نظرسنجى، دانشجويان و صاحبان طرح‌ها در پاسخ به اين سوال كه از بين موقعيت‌هاى شغلى كدام مورد را انتخاب مى‌كنند، 61.66 درصد خواستار تاسيس يك شركت جهت توسعه‌ يك ايده نوآورانه با حقوق و ريسك بسيار زياد بوده‌اند. 31.9 درصد خواستار مسووليت توسعه يك ايده نوآورانه در واحد تحقيق و توسعه آن شركت با حقوق خوب ولى با ريسك شغلى بوده و 7.25 درصد نيز خواستار بوده‌اند كه كارمند رسمى يك شركت بزرگ با حقوق ثابت و متوسط باشند.

همچنين شركت‌ كنندگان در پاسخ به اين سوال كه مهمترين دليل اين كه نوآورى‌ها منجر به شركت تجارى نمى‌شود، 56.16 درصد ضعف مديريت و تشكيل تيم كارى را از جمله علل اين موضوع عنوان كرده‌اند. همچنين 22 درصد كمبود منابع مالى و 20 درصد نيز عدم توجه به بازار و مابقى شركت كنندگان مشكلات فنى را از مهمترين دلايل اين كه نوآورى‌ها منجر به شركت تجارى نمى‌شود، دانسته‌اند.

وى گفت: همچنين در اين نظرسنجى 50.72 درصد عنوان كردند كه براى تامين مالى طرح‌هاى كسب و كار خود به VCها و صندوق‌هاى پژوهش وفناورى مراجعه مى‌كنند. 23.44 درصد به پول‌دارها، 16.27 درصد به خانواده‌هاى خود و 9.57 درصد به بانك‌ها مراجعه خواهند كرد.