مرکز رشد شريف صفحه نخست

نياز فناورانه وزارتخانه‌ها/ آخرين وضعيت تسهيلات گمركى و مالياتى شركتهاى دانش‌بنيان

سرپرست امور شركت‌ها و موسسات فناورى معاون علمى و فناورى رياست جمهورى از تلاش اين معاونت از ابلاغ دو آيين نامه خبر داد و گفت: به منظور نهايى كردن آيين نامه تسهيلات معافيت مالياتى و معافيت گمركى شركت‌هاى دانش بنيان با وزارت امور اقتصادى و دارايى جلساتى را برگزار كرديم.

دكتر سيد محمد صاحبكار خراسانى در گفتگو با خبرنگار مهر، با بيان اينكه در طول چند سال گذشته عمده نگاه در كشور براى توسعه علم و فناورى به بنگاه‌هاى كوچك و متوسط بوده است، اظهار داشت: براى رفع نيازهاى اولويت‌‌دار كشور نياز به ترغيب شركت‌هاى دانش بنيان بزرگ داريم.

وى با اشاره به نقش معاونت علمى براى ايجاد هم افزايى در كشور براى اجراى طرح‌هاى تحقيقاتى اولويت دار،‌خاطر نشان كرد: به منظور ايجاد هم افزايى از سوى اين معاونت مصوبه‌اى را به هيات دولت ارسال كرديم. صاحبكار با اشاره به جزئيات اين طرح توضيح داد: بر اساس اين طرح درخواست تشكيل كارگروهى با مسئوليت معاونت علمى و با حضور وزارتخانه‌هايى كه با صنايع بزرگ سروكار دارند مانند وزارت نفت، نيرو، ارتباطات و فناورى اطلاعات و راه و شهرسازى داده شد تا هر كدام از اين دستگاه‌ها طرح و نيازهاى فناورانه خود را اعلام كنند.

وى ادامه داد: درصورتى كه اين طرح به تصويب برسد گام‌هاى موثرى در حوزه فناورى برداشته خواهد شد. صاحبكار همچنين از برگزارى جلساتى با وزارت امور اقتصادى و دارايى خبر داد و يادآور شد: به منظور نهايى كردن آيين نامه معافيت مالياتى شركت‌هاى دانش بنيان جلساتى با وزارتخانه‌هاى امور اقتصادى و علوم برگزار كرديم تا شركت‌هايى كه فرآيند ارزيابى آنها به پايان مى‌رسد بتوانند از اين تسهيلات برخوردار شوند.

سرپرست امور شركت‌ها و موسسات فناورى معاون علمى و فناورى رياست جمهورى، نهايى كردن معافيت هاى گمركى نيز با سازمان گمركات را از ديگر موضوعات اين جلسات ذكر كرد و ادامه داد: با نهايى شدن اين دو آيين نامه شركت‌هايى كه محصولات آنها به مرحله تجارى سازى رسيده باشند از تسهيلات آن برخوردار خواهند شد. به گفته وى امضاى اين دو آيين نامه از سوى وزير اقتصاد ابلاغ خواهد شد.