مرکز رشد شريف صفحه نخست

ايجاد مجمع خيرين فناورى ساز در تهران / بازنگرى اساسنامه مجمع

سرپرست دفتر تجارى ‌سازى و ارتباط صنعت و دانشگاه معاونت علمى و فناورى رياست ‌جمهورى از بازنگرى اساسنامه مجمع خيرين فناورى ساز خبر داد و گفت: مقرر شد تا اين مجمع با ماموريت تجارى ساى فناورى در پارك فناورى پرديس شكل بگيرد.

محمدجواد قاسمى در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تدوين اساسنامه مجمع خيرين فناورى ساز افزود: با برگزارى جلسه اين مجمع در حاشيه چهارمين جشنواره علم تا عمل اقدام به بررسى اين اساسنامه كرديم.

سرپرست دفتر تجارى ‌سازى و ارتباط صنعت و دانشگاه معاونت علمى و فناورى رياست ‌جمهورى اظهار داشت: در اين جلسه ايراداتى به اين اساسنامه وارد شد و مقرر شد تا اين اساسنامه مورد بازنگرى قرار گيرد.

وى با اشاره به برخى از اين ايرادات خاطر نشان كرد: در اين اساسنامه نقش دولت منظور نشده بود در حالى كه بر اساس مصوبه اخير هيات دولت عضويت دولتمردان در مجمع خيرين بلامانع اعلام شده است.

قاسمى، با تاكيد بر اينكه بازنگرى اين اساسنامه توسط كميته 4نفره متشكل از دو رئيس پارك فناورى و دو خير فناورى ساز انجام خواهد شد، ادامه داد: در اين بازنگرى مقرر شد تا معاون علمى و فناورى رياست جمهورى و معاون فناورى و نوآورى معاون علمى از اعضاى اين مجمع معرفى شوند.

وى با بيان اينكه در اين جلسه همچنين مقرر شد تا اين مجمع در تهران مستقر شود، ادامه داد: اين مجمع در تهران و در پارك فناورى پرديس ايجاد مى شود و شعب آن در ساير استان‌ها نيز شكل مى گيرد.

قاسمى سرمايه گذارى براى تجارى سازى فناورى را از ماموريت‌هاى اين مجمع ذكر و خاطر نشان كرد: تا پيش از اين خيرين به معاونت علمى براى كمك به نخبگان مراجعه مى‌كردند ولى مكانيزمى براى هدايت اين خيرين نبود از اين رو با ايجاد اين مجمع ساختارى براى حمايت هدفمند از تجارى سازى اختراعات ايجاد مى‌شود.

سرپرست دفتر تجارى ‌سازى و ارتباط صنعت و دانشگاه معاونت علمى، نحوه اعطاى اين حمايت‌ها را از ديگر موارد اصلاحى اين اساسنامه ذكر كرد و گفت: در اين جلسه تاكيد شد تا نحوه اعمال حمايت‌ها نيز اصلاح شود به اين ترتيب سرمايه‌اى كه خيران براى حمايت از تجارى سازى اختراعات پيشنهاد مى‌دهند بايد به صورت تسهيلات در اختيار نخبگان قرار گيرد.

وى با تاكيد بر اينكه اعتبارات دولتى براى تجارى سازى كالاهاى دانش بنيان محدود است، ادامه داد: با سرمايه خيران و حمايت معاونت علمى اقدام به تجارى سازى كالاهاى دانش بنيان اقدام خواهد شد.

قاسمى با ابراز اميدوارى از نهايى شدن اين اساسنامه در جلسه آتى مجمع خيرين فناورى ساز، اظهار داشت: برگزارى جلسه آينده اين مجمع منوط به نهايى شدن اصلاحات اساسنامه است.