مرکز رشد شريف صفحه نخست

كالاهاى دانش‌بنيان مورد حمايت/جزئيات استفاده از سامانه ارزيابى شركتهاى دانش‌بنيان

مدير كل دفتر سياستگذارى علم و فناورى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى با بيان اينكه بر اساس آيين نامه اجرايى قانون حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان سامانه ارزيابى شركت‌هاى دانش بنيان وزارت علوم متوقف شده است، گفت: براين اساس تسهيلات اعطايى به شركت‌هاى دانش بنيان بر اساس سامانه ارزيابى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى خواهد بود.

دكتر سيدمحمد صاحبكار خراسانى در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به روند تصويب قانون حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان افزود: لايحه حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان به پيشنهاد معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى در سال 87 در هيات دولت مطرح و تصويب شد و پس از 22 ماه بررسى در مجلس شوراى اسلامى در آبان ماه سال 89 به تصويب مجلس شوراى اسلامى رسيد و ابلاغ شد. مدير كل دفتر سياستگذارى علم و فناورى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى تدوين اساسنامه صندوق نوآورى و شكوفايى را اولين اقدام پس از تصويب اين قانون دانست و اظهار داشت: در ماده 5 قانون حمايت از شركتهاى دانش بنيان بر ايجاد صندوق نوآورى و شكوفايى تاكيد شده است كه در اين راستا اقدام به تدوين اساسنامه صندوق شد كه پس از گذشت 7 ماه از تصويب در هيات دولت، در شوراى نگهبان تاييد نهايى شد.

وى افزود: خوشبختانه آيين نامه هاى مالى و معاملاتى و ادارى و استخدامى، در هيات امناى صندوق به تصويب رسيد. همچنين آيين نامه اعطاى تسهيلات صندوق نوآورى و شكوفايى، در كميسيون دائمى هيات امناى صندوق به تصويب رسيده و در حال حاضر صندوق در آستانه اعطاى تسهيلات است. به گفته وى در بودجه سال جارى اعتباراتى بالغ بر 75 ميليارد تومان به صندوق اختصاص داده شده است كه اميدواريم اين بودجه هرچه سريع‌تر تامين و در اختيار صندوق قرار گيرد.

ارزيابى شركتهاى دانش بنيان براى اعطاى تسهيلات

صاحبكار با تاكيد بر اينكه در قانون حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان 12 نوع حمايت براى اين شركت‌ها در نظر گرفته شده است، اضافه كرد: آيين نامه‌هاى اجرايى قانون در آبان سال 91 توسط هيات دولت ابلاغ شد. حمايت‌هاى مالى صندوق نوآورى و شكوفايى، معافيت مالياتى و استقرار در شعاع داخل شهرها از جمله حمايت‌هاى اين قانون است كه به شركت‌هاى دانش بنيان اعطا خواهد شد. صاحبكار افزود: بر اساس آيين نامه اجرايى قانون، اين شركت‌ها براى دريافت اين حمايت‌ها، ابتدا بايد ارزيابى شوند، لذا بر مبناى ماده (3) آيين نامه اجرايى قانون، "كارگروه ارزيابى و تشخيص صلاحيت شركت‌ها و موسسات دانش بنيان و نظارت بر اجرا" با حضور نمايندگان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاى مختلف براى ارزيابى اين شركت‌ها تشكيل شد. وى از تدوين آيين نامه تشخيص شركت‌هاى دانش بنيان از سوى اين كارگروه خبر داد و گفت: پس از تدوين اين آيين نامه، سامانه "دانش بنيان" براى ثبت نام و ارزيابى شركت‌هاى دانش بنيان راه اندازى شد كه تاكنون بيش از 800 شركت متقاضى در كليه حوزه‌هاى فناورى ثبت نام كردند.

تعيين 11 كارگزار براى بررسى دانش بنيان بودن شركت‌ها

دبير كارگروه ارزيابى و تشخصيص صلاحيت شركت‌هاى دانش بنيان با اشاره به اقدامات كارگروه براى ارزيابى شركت‌ها خاطر نشان كرد: از آنجا كه اجراى قانون نيازمند عزم ملى و اهتمام دستگاه‌هاى مختلف كشور است، در انتخاب كارگزاران تشخيص صلاحيت شركت‌ها تلاش شده است از ظرفيت‌ها و توانمندى‌هاى دستگاه‌هاى مختلف استفاده شود و در اين راستا تاكنون 11 دستگاه به عنوان كارگزار تشخيص صلاحيت شركت‌هاى دانش بنيان در كارگروه مصوب شده‌اند. به گفته وى مركز ملى فضاى مجازى، مركز "سمتا" وزارت دفاع و نيروهاى مسلح، ستاد ويژه توسعه فناورى نانو، پارك فناورى پرديس، ستاد توسعه فناورى هوافضا، پارك فناورى كرمانشاه، ستاد توسعه فناورى گياهان دارويى و طب ايرانى، دفتر توسعه فناورى سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكى، مركز پژوهش، توسعه فناورى و صنايع نوين وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان گسترش و نوسازى صنايع ايران و ستاد توسعه زيست فناورى از جمله كارگزاران ارزيابى شركت‌هاى دانش بنيان هستند كه از سوى كارگروه تعيين شده‌اند.

وى با تاكيد بر اينكه 4 ستاد توسعه فناورى كه به عنوان كارگزار تعيين شده‌اند، اسناد ملى توسعه آنها به تصويب شوراى عالى انقلاب فرهنگى رسيده است، ادامه داد: شركت‌هايى كه در سامانه "دانش بنيان" ثبت نام مى‌كنند به كارگزاران مربوط ارجاع داده مى‌شود و كارگزاران بر مبناى آيين نامه تشخيص صلاحيت شركت‌هاى دانش‌بنيان، شركت‌ها را ارزيابى‌ مى‌كنند. صاحبكار خاطر نشان كرد: با همكارى كارگزاران تشخيص صلاحيت شركت‌ها، فهرست سرى اول شركت‌هاى ارزيابى شده در كارگروه مصوب و به دستگاه‌هاى حمايت كننده ارسال شده است.

سرنوشت سامانه ارزيابى وزارت علوم

صاحبكار با اشاره به راه اندازى سامانه ارزيابى و تشخيص شركت‌هاى دانش بنيان در وزارت علوم، تحقيقات و فناورى يادآور شد: همكاران ما در وزارت علوم در تابستان سال گذشته و قبل از ابلاغ آيين نامه اجرايى قانون، اقدام به راه اندازى سامانه‌اى براى ارزيابى شركت‌هاى دانش بنيان كردند كه پس از تصويب آيين نامه قانون حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان در آبان 1391، آن سامانه كار خود را متوقف كرد و با همكارى مسئولان وزارت علوم تلاش شد سوابق و تجربيات اين وزارتخانه در سامانه جديد كارگروه ارزيابى و تشخيص صلاحيت شركت‌ها و موسسات دانش بنيان استفاده شود. مدير كل دفتر سياستگذارى علم و فناورى معاونت علمى يادآور شد: تسهيلات به شركت‌هايى اعطا مى‌شود كه در سامانه فعلى كارگروه اطلاعات خود را وارد كرده و مورد ارزيابى قرار گرفته باشند.

تهيه فهرست كالاهاى دانش بنيان

صاحبكار تهيه فهرست كالاهاى دانش بنيان را از ديگر اقدامات ذيل قانون حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان نام برد و توضيح داد: در اين فهرست كالاهاى دانش بنيان در 11 حوزه تهيه شد كه به شرح ذيل است:

فناورى زيستى (پزشكى، كشاورزى، صنعتى و محيط زيست)، فناورى نانو (محصولات و مواد)، اپتيك و فوتونيك (مواد، قطعات و سامانه‌ها)، مواد پيشرفته (فلزات، كامپوزيت‌ها، سراميك‌ها و پليمرها)، الكترونيك و كنترل (ميكروالكترونيك، قطعات، مدارها، سخت افزار كامپيوتر و سامانه‌ها)، فناورى اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهاى كامپيوترى، تجهيزات پيشرفته ساخت، توليد و آزمايشگاهى، داروهاى پيشرفته مهندسى پزشكى، هوافضا (پرنده‌ها، ماهواره و موشك‌ها)، انرژى هاى نو (هسته اى و تجديد پذير)، محصولات پيشرفته ساير بخش‌ها (نفت و گاز)،

وى با تاكيد بر اينكه حدود 800 سرفصل كالاى دانش بنيان در اين 11 حوزه معين شده است، ادامه داد: در هر حوزه كالاهاى دانش بنيان مورد نياز تعيين شده است و هر شركتى كه مايل است از خدمات قانون حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان برخوردار شوند، لازمه آن اين است كه توليد كننده كالاهاى دانش بنيانى باشد كه در اين فهرست مشخص شده است.