مرکز رشد شريف صفحه نخست

معاون پژوهشى وزير علوم: سهم سه هزار ميليارد تومانى پژوهش در بودجه سال آينده

معاون پژوهش و فناورى وزير علوم، تحقيقات و فناورى با اعلام اينكه مجموع اعتبارات پژوهش و فناورى در لايجه بودجه سال آينده بيش ازسه هزار ميليارد تومان پيش بينى شده است، از اختصاص 75 ميليارد تومان براى صندوق نوآورى وشكوفايى در لايحه بودجه 92 خبرداد.

به گزارش خبرنگار پژوهشى ايسنا، دكتر محمد مهدى‌نژاد نورى در حاشيه نود و هفتمين جلسه كميسيون دائمى شوراى عالى علوم، تحقيقات و فناورى (عتف) در جمع خبرنگاران با بيان اينكه اعتبارات پژوهشى سال 92 كشور در لايحه سال آينده به جاى اينكه با نگاه به بودجه سال جارى باشد، بانگاه به سال 90 بوده است،تصريح كرد: از لحاظ كمى اعتبارات فصل علم و فناورى و ساير فصول مرتبط با پژوهش در مقايسه باسال 91، در مجموع تفاوتى نداشته اما توزيع آن متفاوت شده است كه بيش از سه هزار ميليارد تومان در لايحه بودجه براى پژوهش وفناورى پيش بينى شده است كه در سال 91 هم همين مقدار بود.

وى ادامه داد: با توجه تاكيد قانون پنجم توسعه مبنى بر افزايش سهم پژوهش از توليد ناخالص داخلى (GDP) و افزايش روبه‌رشد توليد ناخالص ملى، اعتبارات پژوهشى لايحه بودجه 92 به لحاظ نسبى كاهش يافته اما از لحاظ مطلق مانند بودجه مصوب سال 91 است.

مهدى‌نژاد تصريح كرد: آنچه كه در لايحه بودجه 92 در خصوص بودجه پژوهشى آمده است دست ما را در بسيارى جاها كوتاه كرده است به طورى كه اعتبارات معاونت پژوهشى وزارت علوم كاهش يافته و اعتبارات برخى دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشى رشد منفى داشته و بودجه برخى پارك‌هاى علم و فناورى هم كاهش داشته است البته اين كاهش چشمگير نيست كه اميدواريم كه با تعامل با نمايندگان مجلس اصلاح شود.

مهدى‌نژاد خاطرنشان كرد: در لايحه بودجه سال 92، يك رديف به اعتبارات صندوق نوآورى و شكوفايى معادل 75 ميليارد تومان پيش بينى شده است.

معاون پژوهشى وزير علوم در خصوص روند پيشرفت طرح‌هاى كلان ملى گفت:‌ 40 طرح كلان ملى توسط حدود 60 دانشگاه و موسسه پژوهشى كشور با حضور تمامى دستگاه‌هاى اجرايى به عنوان بهره‌بردار آغاز شده و سازماندهى اجرايى آن انجام و مطالعه اوليه يا فاز صفر اكثر اين پروژه‌ها تمام شده است. همچنين تيم‌هاى تحقيقاتى طرحها شكل گرفته و منابع اوليه هم اختصاص داده شده است و اين آمادگى وجود دارد كه در سال آينده جهش اساسى در اجراى اين طرح رخ دهد.