مرکز رشد شريف صفحه نخست

معاون پژوهش و فناورى وزارت علوم: معافيت بيمه و ماليات از فعاليت‌هاى پژوهشى

New Page 1

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری از ابلاغ آیین نامه معافیت بیمه و مالیات از فعالیت های پژوهشی خبر داد و گفت: بر اساس این مصوبه 16 درصد حجم قراردادها كسر می شود.

به گزارش خبرگزارى مهر، دكتر محمد مهدی نژاد در شانزدهمین كنگره سراسری همكاری های دولت، دانشگاه و صنعت با اشاره به برنامه های كشور در خصوص مرجعیت علمی دنیا افزود: برای رسیدن به جایگاه مرجعیت علمی در دنیا نیاز به زیرساخت هایی است كه ایجاد قطب های علمی یكی از این زیرساخت ها محسوب می شود علاوه بر این بر اساس تاكیدات مقام معظم رهبری در كنار پژوهشگاههای مستقل اقدام به ایجاد پژوهشگاه دانشگاهی كردیم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با تاكید بر اینكه ندانستن راهكارها و نداشتن سازمان ها و نهادها مشكل ما در زمینه عدم ارتباط دانشگاه و صنعت نیست، اظهار داشت: بلكه محقق نكردن یافته های فكری در فعالیت های صنعتی از مشكلات ما در این خصوص است. همچنین در صورتی كه صندوق نوآوری و شكوفایی و قانون حمایت از شركت های دانش بنیان محقق می شد در این زمینه وضع ما متفاوت تر از امروز بود.

وی با اشاره به تغییر نام وزارت فرهنگ و آموزش عالی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: با این تغییر نام در صدد هستیم تا دانشگاهها در حوزه پژوهش، انتقال فناوری، رفع نیازهای كشور و انجام پروژه های تقاضا محور به صورت موثرتری وارد شوند.

مهدی نژاد با اشاره به اقدامات وزارت علوم و در راس آن شورای عطف در خصوص ایجاد زمینه های لازم برای ارتباط دانشگاه و صنعت خاطرنشان كرد: در این راستا تغییر آیین نامه های فرصت مطالعاتی و ارتقا بر اساس ارتباط بیشتر میان دانشگاه و صنعت انجام شده است.

وی راه اندازی دوره های دكتری پژوهش محور از سال گذشته را از دیگر اقدامات این وزارتخانه در این زمینه ذكر كرد و یادآور شد: در این طرح در تلاش هستیم تا علاوه بر تقویت دوره های تحصیلات تكمیلی سطح ارتباط دانشگاه و صنعت را ارتقا دهیم.

راه اندازی 8 پژوهشگاه دانشگاهی

مهدی نژاد ایجاد 8 پژوهشگاه دانشگاهی را از دیگر زمینه های فعالیت این وزارتخانه نام برد و ادامه داد: شورای عالی عطف نیز پس از یك دوره توقف، فعالیت خود را در دولت دهم آغاز كرده است و جلسه یازدهم آن نیز به زودی برگزار خواهد شد.

تصویب 38 طرح كلان ملی

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تصویب 38 طرح كلان ملی، ابلاغ سیاست ها و اولویت های پژوهش و فناوری و امضای قراردادهای دوجانبه و چند جانبه با وزارتخانه های دفاع، صنایع ، ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین با سازمان محیط زیست را از اقدامات مهم این شورا در زمینه ارتباط دانشگاه و صنعت نام برد و اضافه كرد: مبلغ 250 میلیارد تومان ظرف سه سال از منابع وزارت علوم برای اجرای طرح های كلان ملی صرف شده است كه عمده این طرح ها با همكاری بخش های خصوصی و صنایع اجرایی می شود.

دبیر شورای عالی عطف با اشاره به پیگیری های این وزارتخانه برای تصویب قانون حمایت از شركت های دانش بنیان خاطرنشان كرد: آیین نامه این قانون نیز به تصویب رسیده است كه چند گامی برای اجرای آن باقی مانده كه اگر برخی ها اجازه دهند آیین نامه آن نیز اجرایی خواهد شد.

وی ایجاد 120 مركز رشد، اجرای قانون یك درصد و ایجاد فن بازار جمهوری اسلامی ایران را از دیگر اقدامات وزارتخانه در این حوزه ذكر كرد و گفت: علاوه بر این اقدامات كارگروهی در مجلس شورای اسلامی با حضور دبیر هیات رئیسه ایجاد شده است كه تصمیماتی در خصوص بیمه و مالیات در فعالیت های پژوهشی اخذ شده است.

معافیت بیمه در فعالیت های پژوهشی

مهدی نژاد با اشاره به جزئیات این مصوبات یادآور شد: بر اساس مذاكرات انجام شده قرار است معافیت بیمه در فعالیت های پژوهشی ایجاد شود كه با ابلاغ این مصوبه 16 درصد حجم قراردادها كه شامل بیمه و مالیات نیز می شود كسر خواهد شد.

به گفته وی این مصوبه به زودی ابلاغ خواهد شد.

معاون پژوهش وزارت علوم با اشاره به اثرات برگزاری این كنگره در ایجاد بستر مناسب برای ارتباط دانشگاه و صنعت خاطر نشان كرد: این كنگره هر چند كه در فرهنگ سازی، تبادل اطلاعات و تجربیات و تحكیم پیوندها موثر است ولی باید در شیوه برگزاری آن نیز تجدید نظر شود.