مرکز رشد شريف صفحه نخست

تدوين لايحه زنجيره ارزش افزودگى براى صدور كالاهاى فناورانه

معاون علمى و فناورى رياست جمهورى با انتقاد از وجود مشكلاتى در زمينه بيمه و گمركات 9 هزار شركت دانش بنيان موجود در كشور، گفت: در حال حاضر معاونت علمى، تدوين لايحه زنجيره ارزش افزودگى را به منظور حمايت از توليدات فناورانه و صدور اين كالاها در دستور كار دارد.

به گزارش خبرگزارى مهر، دكتر نسرين سلطانخواه امروز در مراسم افتتاح سومين جشنواره و نمايشگاه علم تا عمل با اشاره به حضور 1420 طرح فناورانه در اين نمايشگاه، افزود: بسيارى از طرح هايى كه در سومين نمايشگاه علم تا عمل عرضه شده يا به مرحله ساخت نمونه اوليه و يا به فاز توليد انبوه و صنعتى رسيده است.

معاون علمى و فناورى رياست جمهورى با تاكيد بر اينكه اين دستاوردها براى ورود به بازارهاى ملى و منطقه نياز به حمايت دارند، اظهار داشت: برگزارى اين نمايشگاه نمادى از توسعه كشور در دهه چهارم انقلاب است و در حال حاضر كه در آستانه بلوغ حيات خود قرار گرفته نياز است حمايت هاى ويژه اى براى فتح بازارهاى ملى و منطقه اى داشته باشيم.

سلطانخواه با اشاره به حمايت هاى اين معاونت از طرح هاى فناورانه يادآور شد: در اين راستا اهدافى چون ارائه دستاوردهاى فناورانه به جامعه، تجارى سازى در راستاى افزايش كيفيت زندگى و ثروت زايى براى جامعه مد نظر قرار گرفته است. وى همچنين به محورهاى جديد توليدات فناورانه در كشور اشاره كرد و ادامه داد: ديپلماسى فناورى، زنجيره ارزش افزوده و ايجاد شركت هاى دانش بنيان از جمله محورهاى جديد توليد محصولات فناورانه است كه در اين راستا شركت هاى دانش بنيان از نقش مهمى برخوردار است.

وى همچنين ايجاد شركت هاى دانش بنيان را مدل جديد همكارى دانش و صنعت توصيف و خاطر نشان كرد: در حاليكه ايجاد شركت هاى دانش بنيان نياز به سرمايه گذارى هاى كلان و كارخانه هاى عظيم ندارد، سيستم هاى بانكى براى اعطاى تسهيلات به اين نوع شركت ها، وثيقه هاى سنگين از آنها طلب مى كند كه اين شركت ها قادر به پرداخت آن نخواهند بود.

سلطانخواه با اشاره به حوزه هاى فعاليت شركت هاى دانش بنيان در عرصه هاى مختلف صنعتى يادآور شد: در حال حاضر 9 هزار شركت دانش بنيان در كشور شكل گرفته است كه از اين تعداد 1420 شركت در اين جشنواره و نمايشگاه حضور يافته است. معاون علمى و فناورى رياست جمهورى با انتقاد از كم توجهى نسبت به تسهيلات غير پولى به شركت هاى دانش بنيان، اضافه كرد: تسهيلات غير پولى مانند گمركات، بيمه و ماليات است كه در حلقه حمايت از اين شركت ها مغفول مانده است.

سلطانخواه تدوين اساسنامه صندوق نوآورى و شكوفايى را از جمله اقدامات حمايتى كشور از شركت هاى دانش بنيان نام برد و گفت: در اين راستا لازم است تا آيين نامه اجرايى اين صندوق نيز نهايى و ابلاغ شود. در اين آيين نامه مواردى چون بيمه و ماليات در آن مد نظر قرار گرفته است.

وى همچنين با تاكيد بر تلاش كشور در سطح بازارهاى منطقه اى و بين المللى يادآور شد: لازم است تا با حمايت هاى ويژه زمينه هاى لازم را براى حضور شركت هاى فناور در بازارهاى ملى و منطقه اى و همچنين بين المللى فراهم كنيم.

سلطانخواه همچنين از تدوين لايحه اى در اين زمينه خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر لايحه اى به عنوان زنجيره ارزش افزودگى در دستور كار قرار دارد. بر اساس اين لايحه تلاش مى شود تا علاوه بر صدور كالاهاى فناورانه از ورود كالاهاى ساخته شده جلوگيرى شود ولى در عين حال زمينه هايى براى ورود مواد اوليه به كشور فراهم شود.