مرکز رشد شريف صفحه نخست

سومين جشنواره و نمايشگاه ملى «علم تا عمل» با معرفى 1420 طرح دانش بنيان

سومين جشنواره و نمايشگاه ملى علم تا عمل با نمايش 1420 طرح دانش بنيان با رويكرد نقش شركتهاى دانش بنيان در اقتصاد مقاومتى طى روزهاى سيزدهم تا شانزدهم شهريور ماه سال جارى در مصلاى بزرگ امام خمينى (ره) تهران برگزار مى‌شود.

به گزارش خبرنگار فناورى خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر نسرين سلطان‌خواه در نشست خبرى برگزارى سومين جشنواره و نمايشگاه ملى علم تا عمل كه يكشنبه صبح در محل معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى برگزار شد، برگزارى اين نمايشگاه را از جمله برنامه‌هاى هفته دولت عنوان كرد و گفت: هر ساله و همزمان با هفته دولت جشنواره و نمايشگاه ملى علم تا عمل؛ فناورى و تجارى سازى در عرصه ملى به مدت چهار روز در تهران توسط معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى، برنامه‌ريزى و اجرا مى‌شود.

در فرآيند اجرايى اين جشنواره و نمايشگاه بر گسترس و تعميق مبانى همكارى و تعامل بين مراكز استانى به ويژه دفاتر استانى نخبگان، پارك‌هاى علم و فناورى، كارگروه پژوهش و فناورى استانى شركت‌هاى دانش بنيان تاكيد شده است.

معاون علمى و فناورى رييس جمهور تصريح كرد: ارج نهادن به مقام شامخ فناوران و نوآوران برتر از طريق شناسايى و معرفى دستاوردهاى برتر فناورانه و در آستانه‌ى تجارى سازى در زمينه‌هاى مختلف، فراهم كردن زمينه‌هاى مناسب توسعه و تعميق همكارى‌هاى علمى و فناورى بين مراكز علمى، صنعتى و فناورى كشور، ايجاد محيطى به منظور آشنايى و تفاهم ميان عرضه كنندگان فناورى، نهادهاى استفاده كننده از فناورى، سرمايه‌گذاران و ساير ذى‌نفعان عرصه تجارى‌سازى، بررسى راهكارها و روش‌هاى جديد در راستاى تسهيل فرآيند تجارى سازى دستاوردهاى علمى و فناورى كشور و ارائه دستاوردهاى حاصل از فرآيند تجارى سازى فناورى و نوآورى از جمله اهداف برگزارى سومين جشنواره و نمايشگاه ملى علم تا عمل است.

وى با بيان اين كه 3 هزار و 124 طرح دانش بنيان در سامانه‌ى جشنواره و نمايشگاه ملى علم تا عمل ثبت‌نام كرده‌اند، افزود: از اين تعداد 2881 طرح مورد پذيرش اوليه قرار گرفت كه پس از ارزيابى و داورى‌هاى متعدد در نهايت 1420 طرح انتخاب و در 31 غرفه استانى در نمايشگاه عرضه خواهند شد. سلطان‌خواه تصريح كرد: از ميان طرح‌هاى شركت كننده در جشنواره ملى علم تا عمل 35 طرح برگزيده كشورى و 31 طرح برگزيده استانى معرفى و مورد حمايت معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى قرار خواهند گرفت.

به گفته‌ى وى در دومين جشنواره و نمايشگاه ملى علم تا عمل 2 هزار و 675 طرح ثبت‌نام كرده بودند كه در نهايت بيش از 70 طرح جهت تجارى سازى موفق به كسب تسهيلات وام معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى شدند.

معاون علمى و فناورى رييس جمهور تصريح كرد: شركت‌هاى دانش بنيان مشمول حمايت‌هاى مادى و معنوى معاونت علمى، پارك‌هاى علم و فناورى و مراكز رشد، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، واحدهاى تحقيق و توسعه دولتى و خصوصى، برگزيدگان جشنواره‌هاى معتبر داخلى و بين‌المللى، ستادهاى فناورى‌هاى راهبردى، كانون‌هاى هماهنگى و دانش و صنعت و دفاتر استانى بنياد ملى نخبگان از جمله شركت كنندگان در سومين جشنواره و نمايشگاه داخلى علم تا عمل هستند.

سلطان‌خواه با بيان اين كه بازار ارائه خدمات ايده تا محصول نيز در اين نمايشگاه برپاست، گفت: 8 كارگاه آموزشى با موضوعاتى همچون برندسازى و نشان تجارى، مالكيت فكرى و فرآيند ثبت اختراع، مديريت مالى براى مديران غير مالى، مديريت بازاريابى برگزار مى‌شود.

به گزارش ايسنا معاون علمى و فناورى رييس جمهور خاطرنشان كرد: برگزارى اين جشنواره و نمايشگاه كمك مى‌كند تا بانك اطلاعاتى غنى از دستاوردهاى تجارى‌ سازى شده و يا در آستانه تجارى سازى شدن و شركتهاى دانش بنيان فعال در كشور تهيه شود و پايان اين جشنواره و نمايشگاه آغازى براى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى خواهد بود تا كليه‌ى طرح‌هاى شركت كننده را بررسى كرده و زمينه‌ى بازاريابى و حتى صادرات طرح‌هايى با پتانسيل صادرات را فراهم كند و در نهايت شركت‌هاى دانش بنيان بتوانند نقش خود را در اقتصاد و اشتغال كشور ايفا كنند.

معاون علمى رييس‌جمهور در خصوص تفاوت جشنواره و نمايشگاه ملى علم تا عمل و جشنواره و نمايشگاه ملى نوآورى و شكوفايى كه در ايام دهه‌ى فجر برگزار مى‌شود، گفت: جشنواره و نمايشگاه ملى علم تا عمل توسط معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى و با تمركز بر تجارى سازى طرح‌هاى دانش بنيان، ايجاد و توسعه شركتهاى دانش بنيان ، ايجاد بازار براى محصولات و ارائه حمايت‌ها برگزار مى‌شود اما جشنواره و نمايشگاه ملى نوآورى و شكوفايى فجر انقلاب اسلامى توسط بنياد ملى نخبگان و با هدف حمايت از اختراعات و به دنبال برگزارى جشنواره‌هاى منطقه‌اى نوآورى و شكوفايى در سراسر كشور برگزار مى‌شود.