مرکز رشد شريف صفحه نخست

افزايش ۲۰ درصدى اعتبارات پژوهشى/ اهميت وجود روحيه جهادى در كسب علم

معاون پژوهشى وزارت علوم تحقيقات و فناورى گفت: اگر كار براى خدا باشد خدا كمك مى‌كند ما مى‌خواهيم كل دانشگاه‌مان جبهه جهاد شود.

محمد مهدى‌نژاد نورى معاون پژوهشى وزارت علوم، تحقيقات و فناورى در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزارى فارس، با اشاره به راه‌اندازى شبكه آزمايشگاهى علمى ايران (شاعا) اظهار داشت: متاسفانه وقتى آزمايشگاه‌ها را بررسى مى‌كنيم شاهديم بعضى از تجهيزات از كار افتاده و يا مدت‌ها است كه از آنها استفاده نشده است ما توصيه‌مان اين است كه از تجهيزات خودشان استفاده بهينه كرده و آن را در اختيار ساير گروه‌ها در جهت تقويت ارتباط بين دانشگاه‌ها قرار دهند.

وى با بيان اينكه مديريت حرفه‌اى دانش پژوهش در دانشگاه‌ها از اهميت بسيارى برخوردار است، تصريح كرد: به طور سنتى در دانشگاه‌ها يك معاون پژوهشى كه او هم يك مدير پژوهشى داشته، داريم، اساتيد هم به تناسب به فعاليت پژوهشى مشغول هستند؛ اين وضعيت براى سطح كنونى فعاليت‌هاى پژوهشى مطلوب است، با اين حال ما انتظار يك جهش صد برابرى داريم كه اين سيستم براى آن جواب نمى‌دهد.

معاون پژوهشى وزير علوم ضمن اشاره به تقويت ارتباطات علمى بين‌المللى اظهار داشت: دانشگاه‌ها بايد بتوانند ارتباطاتشان را به صورت بين‌المللى افزايش داده و به تبادل استاد و دانشجو بپردازند و در اين مقوله اولويت‌ با كشورهاى دوست و مسلمان است.

مهدى‌نژاد با بيان اينكه روحيه بسيجى و جهادى در كسب دانش و علم بسيار با اهميت بوده و بايد آن را ترويج كرد، گفت: طبق آنچه كه از غربى‌ها ياد گرفتيم، آموخته‌ايم كه علم بياموزيم و كارمان را جلو ببريم، اين سر جاى خود اما ما اعتقاد داريم اگر روحيه بسيجى و جهادى در كار حاكم باشد، ۲ اتفاق مى‌افتد؛ اول آنكه باعث مى‌شود محيط كار به شدت اخلاقى شده و در محيط اخلاقى افراد راحت‌تر كار كرده و به هم كمك مى‌كنند و باعث مى‌شود دستاوردهايشان افزايش يابد حتى اگر مسلمان نباشند.

وى افزود: دوم اينكه ما معتقديم روحيه جهادى كه كار براى خدا است خود خدا هم كمك مى‌كند همانگونه كه در جنگ ديديد كمك كرد. تمام دنيا عليه ما بود اما اين ملت ايستاد و الحمد الله پيروز شد و اين قضيه هميشه و همه جا است. اگر كار براى خدا باشد خدا كمك مى‌كند ما مى‌خواهيم كل دانشگاه‌مان جبهه جهاد شود.

مهدى‌نژاد در پايان با اشاره به افزايش 20 درصدى اعتبار پژوهشى دانشگاه‌ها اظهار داشت: اين مقدار براى برنامه‌هاى مدنظر وزارت علوم كافى نبوده و اصل اعتبارات بايد از طريق مشترى جذب شود؛ اعتبارات طرح‌هاى كلان ملى، اعتبار بسيار سنگين است و به يكباره تمام اينها را متحول خواهد كرد.