مرکز رشد شريف صفحه نخست

بودجه‌ مستقل براى پاركهاى استانى/گردش مالي400ميليارد تومانى شركتهاى دانش‌بنيان

معاون پژوهش و فناورى وزير علوم تحقيقات و فناورى با اشاره به گردش مالى 400 ميليارد تومانى شركت‌هاى دانش بنيان در سال گذشته از تعيين رديف بودجه‌ مستقل براى پارك‌هاى علم و فناورى استانى خبر داد.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر محمد مهدى‌نژاد نورى كه در سومين نشست مشترك روساى پارك‌ها و مديران مراكز رشد علم و فناورى كشور در پارك علم و فناورى خراسان سخن مى‌گفت، اظهار كرد: هدف از برگزارى اين نشست‌ها ارتباط نزديك و تبادل نظر مديران اين موسسات دانش‌ بنيان و از طرفى اشتراك نظر آنها با يكديگر، شناسايى محيط كسب و كار دانش بنيان و بررسى نقاط ضعف، تهديدها، قوت‌ها و فرصت‌هاى اين محيط است. برگزارى چنين نشست‌هايى مى‌تواند در راستاى انتقال اطلاعات و تعديل نگاه‌ها نقش موثرى داشته باشد.

وى افزود: در حال حاضر نگاه در كشور به گونه‌اى است كه عميقا به نقش پارك‌هاى علم و فناورى مراكز رشد ايمان داشته و اين اعتقاد وجود دارد كه پارك‌هاى علم و فناورى و مراكز رشد بايد پر قدرت‌تر و پرحجم‌تر از گذشته در كشور فعاليت كنند كه هدف‌گذارى تاسيس 20 شركت دانش بنيان تا پايان برنامه‌ پنج ساله توسعه نشان دهنده‌ى اين عزم و ايمان به پارك‌هاست.

معاون پژوهش و فناورى وزير علوم با تاكيد بر ضرورت تحقق اهداف تعيين شده در راستاى راه‌اندازى 20 هزار شركت دانش بنيان خاطرنشان كرد: در حال حاضر در اين حوزه وضعيت مناسبى نداريم به طورى كه تنها حدود سه هزار شركت دانش بنيان در كشور وجود دارند كه20هزار نفر در اين واحدها اشتغال دارند و جمعا حدود 400 ميليارد تومان در هر سال درآمد كسب مى‌كنند. اين در حالى است كه بر اساس برآوردهاى صورت گرفته جمع توليد ناخالص ملى كشور در سال 91، 600 ميليارد دلار معادل 900 تريليون تومان بوده است.

وى ادامه داد: براى اين كه پارك‌هاى علم و فناورى بتوانند نقش خود را به درستى ايفا كنند بايد مسير خود را يافته و بتوانند حجم قابل قبولى از اقتصاد كشور را به عهده بگيرند كه در اين راستا براى هر يك از پارك‌هاى علم و فناورى و مراكز رشد ميزان درآمد سالانه مشخصى را پيش‌بينى كرده‌ايم. مهدى‌نژاد نورى با بيان اين كه الزامى به استقرار شركت‌هاى دانش بنيان در پارك‌هاى علم و فناورى و مراكز رشد وجود ندارد، تصريح كرد: با وجود شرايط ناشناخته‌ كسب و كار دانش‌بنيان و موانع و چالش‌هاى اين محيط ترجيح بر اين است كه اين شركت‌ها در پارك‌هاى علم و فناورى و مراكز رشد تاسيس شوند تا فرآيند توليد محصولات آنها، كنترل و از نظر كيفيت تضمين شود و بتوان مشكلات پيش روى آنها را به صورت سيستماتيك حل كرد. همچنين حفاظت از مالكيت معنوى شركت‌هاى دانش‌بنيان در محيط پارك‌هاى علم و فناورى و مراكز رشد يكى ديگر از موضوعاتى است كه همواره مورد تاكيد قرار داشته است. به گونه‌اى كه بايد شركتهاى مستقر و تاسيس شده به صورت كاملا خصوصى اداره شود.

معاون پژوهش و فناورى وزير علوم در ادامه خاطرنشان كرد: در حال حاضر 30 پارك مصوب در كشور وجود دارد كه حدود 25 پارك داراى رديف بودجه مستقل بوده و براى ديگر پارك‌ها نيز در تلاشيم رديف بودجه مستقل در نظر بگيريم. همچنين قانون حمايت از شركتهاى دانش بنيان به تصويب رسيده اما هنوز عملياتى نشده است كه اميدواريم با بودجه‌ پيش‌بينى شده در صندوق نوآورى و شكوفايى به مبلغ 500 ميليون دلار از محل افزايش قيمت نفت بتوان توسعه‌ پارك‌هاى علم و فناورى و مراكز رشد را در دستور كار قرار داد.

وى در خصوص تصويب آيين‌نامه رتبه‌بندى دانشگاه‌ها عنوان كرد: اين آيين‌نامه تصويب و ابلاغ شده كه يكى از شاخص‌هاى آن ميزان همكارى بين دانشگاه‌ها و پارك‌هاى علم و فناورى با دستگاه‌هاى اجرايى است. همچنين در آيين‌نامه ارتقاء اساتيد نيز يكى از امتيازات به تعداد شركت‌هاى ايجاد شده توسط استاد مورد نظر و يا مشاركت وى در ايجاد شركت‌ها اختصاص دارد كه اميدواريم با ساختار ساده و سبك پارك‌هاى علم و فناورى بتوان در اين راستا موفق بود.

به گزارش ايسنا، مهدى‌نژاد با اشاره به قانون حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان تصريح كرد: بر اساس اين قانون صندوق نوآورى و شكوفايى موظف است حداقل پنج درصد از منابع خود را در اختيار صندوق‌هاى پژوهش و فناورى‌ كه تاكنون تعداد بسيارى ازآنها شكل گرفته است، قرار دهد تا بتوان از اعتبارات موجود براى تقويت فعاليتهاى پارك‌هاى علم و فناورى استفاده كرد. همچنين بايد براى بهبود عملكرد پارك‌هاى علم و فناورى به موضوعاتى مانند افزايش اعتبارات موجود و ارزيابى ايده‌هاى رسيده از سوى پارك‌ها و حل مشكلاتى مانند محدوديت فضا و بيمه و استفاده از برخى تحريم‌ها در زمينه تجهيزات به عنوان فرصتى براى طراحى و ساخت اين تجهيزات توجه كرد.

معاون پژوهش و فناورى وزير علوم در ادامه با اشاره به اهميت اشتغال آفرينى عنوان كرد: وزارت علوم وظيفه‌ اشتغال‌زايى را بر عهده ندارد اما با توجه به پتانسيل‌هايى كه در پارك‌هاى علم و فناورى و مراكز رشد وجود دارد، مى‌توان بسترى فراهم كرد كه سبب افزايش نرخ اشتغال شود.

وى در پايان با اشاره به سطح بالاى توليد علم در كشور در خصوص چگونگى بهبود شاخص‌هاى فناورى اظهار كرد: با توجه به شرايط موجود در دولت دهم خلاء در زمينه‌ تبديل علم به فناورى احساس شد كه با تدوين سياست‌هايى درصدد پر كردن اين خلاء هستيم كه مى‌توان به اجراى 38 طرح كلان ملى و تدوين سياست‌هايى براى بهبود شاخص‌هاى فناورى مانند ثبت اختراع، گزارش‌هاى فناورى، افزايش كسب و كار دانش بنيان، افزايش درآمدهاى اختصاصى و افزايش همكارى‌ها با صنايع و دستگاه‌هاى اجرايى اشاره كرد. انتهاى پيام