مرکز رشد شريف صفحه نخست

توليدملى در دانشگاهها كليد خورد / برنامه 9 دانشگاه دولتى براى توليدملى

New Page 1 به منظور تحقق شعار تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه ایرانی دانشگاه ها اقدامات مهمی را نظیر محدود كردن خرید تجهیزات خارجی، اختصاص گرنت به محققان برای تولیدات داخل و نظارت بر پروژه های پژوهشی با رویكرد نیازهای روز جامعه را در دستور كار خود قرار داده‌اند.

به گزارش خبرگزارى مهر، با توجه به اینكه مقام معظم رهبری امسال را سال تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی نامیده اند، بخشی بزرگی از تحقق این شعار بر عهده نهادهای علمی و فناوری كشور است و دانشگاهها سهم زیادی را در این زمینه می توانند ایفا كنند.

معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری در اولین گام تحقق این شعار، حمایت از تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه ها و مراكز پژوهشی داخل را در دستور كار خود قرار داده است.

در این راستا با اختصاص اعتباراتی، تمهیدات لازم برای ساخت تجهیزات آزمایشگاهی داخل و ممنوعیت خرید این تجهیزات از خارج را اتخاذ كرده و بسیاری از دانشگاهها نیز برنامه هایی را در دستور كار قرار داده اند كه برخی از اقدامات آنها از سوی مسئولان اعلام شده است.

فشار غرب برای توقف پژوهش تجهیزات آزمایشگاهی

دكتر رضا روستا آزاد - رئیس دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با خبرنگار مهر ممنوعیت خرید تجهیزات آزمایشگاهی خارجی را حركتی مقدس عنوان كرد كه توسط وزارت علوم در حمایت از تولید ملی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: غربی ها برای توقف رشد فعالیت های پژوهشی در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی به شدت كشور ما را تحت فشار قرار داده اند، به‌طوریكه قرار بود حدود 4 سال پیش 2 میكروسكوپ با قیمت 500 هزار دلار وارد كنیم كه هنوز هم از انتقال آن خوداری می كنند.

توانایی ساخت تجهیزات آزمایشگاهی و صادرات آن را داریم

رئیس دانشگاه صنعتی شریف یادآورشد: با توجه به مساله ای كه وزارت علوم مطرح كرده است، با اختصاص اعتبار كافی می توانیم وارد ساخت لایه های این تجهیزات شویم و من معتقدم كه این كار شدنی است.

وی یادآورشد: اگر تمام ظرفیت های موجود در این جهت بسیج شوند نه تنها می توانیم تمام تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی را خودمان بسازیم بلكه می‌توانیم به دیگر كشورها هم صادر كنیم.

روستا آزاد افزود: به عنوان مثال دانشگاه شریف دستگاه آزمایشگاهی را به قیمت 700 هزار دلار از كشور كانادا خریداری كرده بود كه پژوهشگران ما توانستند با قیمت 40 میلیون تومان همان دستگاه را تولید كنند.

رشد مقالات علمی دانشگاه علامه در جهت تولید ملی

سید صدرالدین شریعتی - رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر از رشد مقالات علمی در راستای تولید ملی در حوزه علوم خبر داد و افزود: امسال بازنگری علوم انسانی ادامه خواهد داشت همچنین در جهت توسعه علوم، پژوهشكده‌های علوم توسعه می یابد.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی بازنگری علوم انسانی را مهمترین مساله تولید ملی عنوان كرد و گفت: امسال رساله‌های دكتری این دانشگاه ساماندهی می شود تا موضوعاتی كه توسط دانشجویان دكتری انتخاب می شود در جهت حل مشكلات كشور باشد، برهمین اساس نظارت بر رساله های دكتری از معاونت آموزشی دانشگاه به معاونت پژوهشی انتقال می یابد.

ساخت 20 دستگاه آزمایشگاهی توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان

دكترمحمد اسماعیل همدانی گلشن - رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان همچنین درباره برنامه دانشگاه در زمینه تولید تجهیزات داخلی و حمایت از تولیدات داخلی گفت: تولید تجهیزات آزمایشگاهی از سال گذشته در دستور كاری دانشگاه قرار گرفته است از این رو قرارداد ساخت 20 طرح آزمایشگاهی با هیات علمی دانشگاه منعقد شده و بعد از نهایی شدن این دستگاه ها، نسبت به ساخت دیگر دستگاه های مورد نیازمان اقدام می كنیم.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان یادآورشد: دستگاه هایی كه مقرر شده، داخل دانشگاه تولید شود در گذشته جزء دستگاه هایی بود كه از كشورهای خارجی وارد می شد.

امتیاز ویژه به محققانی كه در زمینه ساخت تجهیزات فعالیت می كنند

وی یادآورشد: محققان و پژوهشگرانی كه در زمینه ساخت و تولید این تجهیزات فعالیت دارند از امتیازهای پژوهشی برای استفاده از گرنت هایی كه در نظر گرفته ایم برخوردارمی شوند.

همدانی گلشن درباره تجهیزات داخل دانشگاه هم گفت: اكثر تجهیزاتی كه در دانشگاه استفاده می شود تجهیزات داخلی بوده و كمیته‌ای در این زمینه در حال فعالیت است كه وظیفه آن بررسی و تحقیق درباره تجهیزات مورد نیاز دانشگاه است اگر تجهیزات مورد نیاز تولید داخلی نداشته باشد اجازه خرید نوع خارجی آن صادر می شود.

ردیف نام دانشگاه نام رئیس دانشگاه موضوع
1 دانشگاه صنعتی شریف رضا روستا آزاد

دستگاه آزمایشگاهی كه به قیمت 700 هزار دلار از كانادا خریداری كرده بودیم را پس از مدتی توانستیم با قیمت 40 میلیون تومان در كشور تولید كنیم

2 دانشگاه علامه طباطبایی سید صدرالدین شریعتی رساله‌های دكتری دانشگاه در جهت حل مشكلات كشور ساماندهی و بازنگری می شود
3  دانشگاه صنعتی اصفهان دكترمحمد اسماعیل همدانی گلشن

قرارداد ساخت 20 طرح آزمایشگاهی با هیات علمی دانشگاه منعقد شد تا دستگاه های مورد نیاز ساخته شود

4 دانشگاه یزد سیدعلی محمد میرمحمدی میبدی

برای حمایت از تولیدات داخلی، خرید تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل كشور، حتی با كیفیت پایین‌تر از دستگاه مشابه خارجی در دستور كار دانشگاه قرار دارد

5 دانشگاه شهركرد اسماعیل اسدی

به تمام واحدهای دانشگاهی ابلاغ شده تا از خرید تجهیزات آزمایشگاهی مشابه داخلی اجتناب كنند

6 دانشگاه شیراز محمد موذنی

از محققان و پژوهشگرانی كه در زمینه تولید تجهیزات آزمایشگاهی و تولیدات داخلی فعالیت كنند با اختصاص گرنت‌های ویژه حمایت خواهد شد

7

دانشگاه كردستان

جهانگیر امینی

تولید تجهیزات آزمایشگاهی در دستور كار قرار دارد و تمام پیمانكارهای دانشگاه موظف هستند فقط از تولیدات داخلی استفاده كنند
8 دانشگاه بیرجند محمدرضا میری دانشگاه چند سالی است كه تولید تجهیزات آزمایشگاهی و دیگر تجهیزات مورد نیاز دانشگاه را در راستای كم رنگ كردن تحریم ها آغاز كرده است
9 دانشگاه بوعلی همدان دكتر علیمحمد زلفی‌گل

اعتباری در اختیار دفتر استعداد درخشان دانشگاه قرار داده ایم تا از افرادی كه طرح و برنامه ای برای ارایه دارند و قابلیت عملیاتی شدن دارد حمایت كنند

حمایت از تولیدات داخلی نیازمند عزم ملی

سیدعلی محمد میرمحمدی میبدی - رئیس دانشگاه یزد نیز با اشاره ممنوعیت خرید تجهیزات آزمایشگاهی خارجی گفت:  ساخت بسیاری از دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی در داخل كشور میسر است به شرط آنكه از اساتید و محققان دانشگاهی حمایت لازم صورت گیرد.

وی خاطرنشان كرد: برای حمایت از تولیدات داخلی، خرید تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل، حتی با كیفیت پایین‌تر از دستگاه مشابه خارجی در دستور كار دانشگاه قرار دارد.

تشكیل كارگروه عملیاتی كردن شعار امسال در دانشگاه یزد

وی افزود: در جهت عملیاتی كردن فرمایشات مقام معظم رهبری، كارگروه‌هایی در دانشگاه ایجاد شده است كه در زمینه چگونگی كیفی سازی تولیدات داخلی مشغول تحقیق و بررسی هستند.

به گفته این رئیس دانشگاه در راستای حمایت از تولیدات داخلی تمام وسایل مورد نیاز خوابگاه‌ها و سلف سرویس‌های دانشگاه یزد از تولیدات داخلی تهیه می شود.

اجتناب از خرید تجهیزات مشابه داخلی از خارج

رئیس دانشگاه شهركرد نقش دانشگاه‌ها در سال تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه ایرانی را بسیار مهم دانست و به مهر گفت: دانشگاه‌ها به عنوان مغز متفكر جامعه می‌توانند در این جهت پیش رو و بستر ساز تولید داخلی و حمایت از آن باشند.

اسماعیل اسدی با بیان اینكه محققان و پژوهشگران ما این پتانسیل را دارند، خاطرنشان كرد: این حركت در دانشگاه‌های ما  شروع شده است تا از طریق توانمندی‌های خود، نیاز دانشگاه‌ها را تامین كنند.

وی یادآورشد: در اولین اقدام به تمام واحدهای دانشگاهی ابلاغ شده تا از خرید تجهیزات آزمایشگاهی مشابه داخلی از خارج اجتناب كنند.

اختصاص گرنت های ویژه به پژوهشگران

رئیس دانشگاه شیراز نیز در همین زمینه به خبرنگار مهر گفت: دانشگاه شیراز 250 آزمایشگاه دارد و رویكرد آن استفاده از تجهیزات داخلی است مگر اینكه امكان تولید آن در داخل كشور وجود نداشته باشد بر همین اساس از محققان و پژوهشگرانی كه در زمینه تولید تجهیزات آزمایشگاهی و تولیدات داخلی فعالیت كنند با اختصاص گرنت‌های ویژه حمایت خواهد كرد.

موذنی ادامه داد: همچنین دانشگاه این محققان را به مراجعی مانند معاونت علمی ریاست جمهوری، برای حمایت و پشتیبانی بیشتر معرفی خواهد كرد.

استفاده از تولیدات داخلی باید به ارزش تبدیل شود

به گزارش مهر، جهانگیر امینی - رئیس دانشگاه كردستان اضافه كرد: تولید تجهیزات آزمایشگاهی در دستور كار قرار دارد و از محققانی كه در این زمینه فعالیت كنند حمایت لازم صورت می گیرد.

وی ادامه داد: مردم باید به این باور برسند كه استفاده از تولیدات داخلی ارزش است، اكنون در دانشگاه كردستان تمام پیمانكارهای دانشگاه موظف هستند فقط از تولیدات داخلی استفاده كنند و اجرایی شدن این امر نیازمند عزم ملی است.

دانشگاه‌های كشور ظرفیت تولید تجهیزات مورد نیاز خود را دارد

محمدرضا میری - رئیس دانشگاه بیرجند نیز در همین زمینه گفت: دانشگاه‌های ما ظرفیت تولید تجهیزات مورد نیاز كشور از جمله تجهیزات آزمایشگاهی را دارند. دانشگاه بیرجند هم چند سالی است كه تولید تجهیزات آزمایشگاهی و دیگر تجهیزات مورد نیاز دانشگاه را در راستای كم رنگ كردن تحریم ها آغاز كرده است.

وی افزود: محققان دانشگاه بیرجند تا كنون موفق به ساخت برخی از تجهیزات آزمایشگاهی شده اند كه می توان به دستگاهی در حوزه دام و برخی تجهیزات آزمایشگاه فیزیك اشاره كرد.

واگذاری ساخت تجهیزات به دانشجویان دكتری

رئیس دانشگاه بوعلی سینا در همین راستا از ارائه اعتباری به مدیر دفتر استعداد درخشان دانشگاه خبر داد تا از افرادی كه طرح و برنامه ای برای ارایه دارند و قابلیت عملیاتی شدن دارد حمایت شود.

زلفی گل یاداورشد: اگر اعتبار لازم و كافی در اختیار دانشگاه ها قرارگیرد قرارداد ساخت تجهیزات مورد نیاز دانشگاه را به دانشجویان ارشد و دكتری واگذار می كنیم.