مرکز رشد شريف صفحه نخست

نشست مديران مراكز رشد برگزار شد/ تشكيل صندوق «توسعه علم و فن‌آورى»

معاون فن‌آورى وزير علوم،‌ تحقيقات و فن‌آورى از پيگيرى تاسيس صندوق «توسعه علم و فن‌آورى» به منظور حمايت از توسعه زيرساختهاى فن‌آورى در كشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار «علمى» خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر عليرضا جهانگيريان كه در گردهمايى مديران مراكز رشد واحدهاى فن‌آورى كشور سخن مى‌گفت، اظهار كرد: در طول سالهاى گذشته با موج علم و فن‌آورى مواجه هستيم كه اولين موج توجه به صنايع بوده است كه در طول 20 سال گذشته ارزش افزوده صنايع توليدى با صنايع پيشرفته سه برابر شده است كه نشان مى‌دهد رشد در اين حوزه‌ بيش از رشد اقتصادى بوده است.

وى با اشاره به اين كه يكى از ويژگى‌هاى اين موج فن‌آورى با تحقيق و توسعه ارتباط دارد، اظهار كرد: وقتى ارتباط با تحقيق و توسعه را مورد مطالعه قرار مى‌دهيم، مى‌بينيم كه كشورهاى G-7 و OECD رشد داشته كه اگر سهم تحقيق و توسعه را از توليد ناخالص داخلى كشورهاى مختلف مورد توجه قرار دهيم، مى بينيم كه اين سهم يا ثابت بوده و يا افزايش يافته كه باز نشان دهنده آن است كه كشورهايى مثل آلمان، ژاپن، كره، هلند و ايالات متحده آمريكا، بالاى دو درصد توليد ناخالص داخلى حركت مى‌كنند كه از جمله شاخصهايى است كه زيرساخت آن مى‌تواند موج علم و فن‌آورى را ايجاد كند.

معاون فن‌آورى وزير علوم خاطر نشان كرد: متاسفانه در ايران نتوانستيم سهم تحقيق و توسعه را از توليد ناخالص داخلى به بيش از يك درصد برسانيم كه اين مساله بايد به عنوان يك سياستگذارى مد نظر قرار گيرد و در اهداف برنامه چهارم و پنجم توسعه و سياستهايى كه مقام معظم رهبرى اعلام كردند تاكيد شده كه بايد به سه درصد توليد ناخالص داخلى برسيم.

وى افزود: در راستاى اين مساله نيز دو جنبه مورد توجه قرار مى‌گيرد كه در مرحله اول سياستگذاران بايد برنامه‌ريزى‌ لازم را داشته باشند و از سوى ديگر دانشگاهها و مراكز فن‌آورى هستند كه بايد توجه كنند.

جهانگيريان در خصوص روند افزايش اختراعات ثبت شده در جهان اظهار كرد: ارزش اختراعات كمتر از يك ميليون و بالاتر از آن را در شاخصها نشان مى‌دهد، كه برون داد آن نيز درصد صادرات خدمات كامپيوتر و ارتباطات از كل صادرات و خدمات بازرگانى است كه به حدود 45 درصد در كشورهاى پيشرفته رسيده است و نشان دهنده آن است كه بايد به حوزه‌هاى كه در اين زمينه وجود دارد، تمركز داشته باشيم.

وى به مشخصات موج جديد فن‌آورى اشاره كرد و افزود: وابستگى شديد به علوم، كامل بودن مجموعه‌اى از شاخه‌هاى علمى و آزمايشگاههاى تحقيقاتى به عنوان مركز خلق و توسعه محصولات و فرايندهاى جديد و تمركز بر اختراعات از مشخصات موج جديد فن‌آورى هستند كه به دنبال اين مشخصات مى‌توانيم لايه مشخصات بعدى را استخراج كنيم.

معاون فن‌آورى وزير علوم در ادامه با بيان اين كه دانشگاهها و مراكز علمى و فن‌آورى نقش كليدى در دستيابى كشورها به فن‌آوريهاى روز دارند ابراز اميدوارى كرد كه شكاف بين ما و كشورهاى پيشرفته در زمينه فن‌اورى روز به روز كمتر شود.

وى در ادامه گفت: براى اين كه در جريان كلان فن‌آورى وارد شويم بايد از راههاى ميان بر نيز استفاده كنيم و راههاى ميانبر براى دستيابى به فن‌آورى پيشرفته در محيط بين‌المللى امروز با انتقال و جذب و فن‌آورى ارتباط مستقيم دارند كه كشورهايى مانند هند و چين در اين زمينه سرمايه‌گذارى‌ كردند و براى اين كه بتوانند اقتصاد مبتنى بر دانش داشته باشند، ابتدا جذب فن‌آورى را انجام دادند.

معاون فن‌آورى وزير علوم،‌ تحقيقات و فن‌آورى، تصريح كرد: جذب موفق فن‌آورى خود يك نوآورى مى‌باشد، زيرا معمولا شامل سازگارسازى فن‌آورى مورد نظر با شرايط بومى است.

وى در ادامه با اشاره به برخى اقدامات انجام شده در ارتباط با مراكز رشد و پارك‌هاى علم و فن‌آورى اظهار كرد: تدوين و ابلاغ آيين‌نامه‌ تاسيس واحدهاى اقمارى بررسى و تصويب 10 اساسنامه پارك و مركز رشد در سال 87 از جمله برخى از اين اقدامات است.

جهانگيريان تاكيد كرد: در حال حاضر از 30 استان كشور تنها دو استان هستند كه فاقد مركز رشد مى باشند و چهار تا از استانها نيز در سال جارى توانسته‌اند مجوز مركز رشد را دريافت كنند.

وى به فهرست مجوزهاى موافقت اصولى صادره در سال 88 ــ 87 اشاره كرد و افزود: مركز رشد پرديس، مركز رشد دانشگاه بين‌المللى امام خمينى (ره) قزوين، مركز رشد علم و فن‌آورى دانشگاه كردستان، مركز رشد دانشگاه بين‌المللى چابهار، مركز رشد دانشگاه صنعتى خواجه نصيرالدين طوسى، مركز رشد علوم كشاورزى و منابع طبيعى سارى، ايلام، ‌تبريز، زابل و گلستان، از جمله فهرستهاى مجوزهاى موافقت اصولى صادره تا به امروز بوده است.

معاون فن‌آورى وزارت علوم،‌ تحقيقات و فن‌آورى، مركز رشد واحد فن‌آورى استان مركزى ، آذربايجان شرقى ، سمنان، سازمان پژوهشهاى صنعتى ايران، دانشگاه صنعتى شريف، خراسان رضوى را از جمله فهرست مجوزهاى موافقت قطعى صادره در نيمه دوم سال 84 تا سال 87 دانست.

وى با بيان اين كه تعداد واحدهاى فن‌آورى مستقر پاركها و مراكز رشد به يكهزار و 400 تا رسيده است، اظهار كرد: در حال حاضر 23 پارك علم و فن‌آورى داراى مجوز هستند و 14 واحد اقمارى نيز در شهرستانها داريم.

جهانگيريان به برخى از فعاليتهاى انجام شده اشاره كرد و گفت: انجام اولين ارزيابى سراسرى و رتبه بندى پاركها و مراكز رشد و اعلام نتايج آن به مراكز مربوط، ايجاد سيستم مكانيزه اطلاعات پاركها و مراكز رشد، مشاركت در برنامه‌ريزى‌ و اجراى دوره‌هاى آموزشى مديران و كارشناسان پارك‌ها و مراكز رشد و تشكيل شبكه نمايندگان واحدهاى مستقر در پاركها و برگزارى دو جلسه در تهران از جمله اين اقدامات بوده است.

وى اظهار داشت: بسيارى از مراكز رشد به مرحله‌اى رسيده اند كه شركتهاى موجود در آن در حال خروج از مراكز رشد هستند، اما نبايد ارتباط اين شركتها با مراكز رشد قطع شود و با برگزارى جلساتى در خصوص تبادل تجربيات با يكديگر ارتباط داشته باشند.

معاون فن‌اورى وزير علوم با اشاره به اين كه ثبت اختراعات پارك‌ها در سال 86 و 87 رشد خوبى داشته است، عنوان كرد: از مجموعه يكهزار و 400 شركتى كه در پارك‌هاى علم و فن‌آورى وجود دارند، 52 درصد را شركتهاى رشدى تشكيل مى‌دهند.

جهانگيريان تصريح كرد: با توجه به آن كه اعتبارات پارك‌ها از سال 85 تا 88 بر اساس قانون بودجه رشد داشته، اما بايد در نظر داشت كه اگر پارك‌هاى علم و فن‌آورى و مراكز رشد كمبودى را حس مى‌كنند، علتش آن است كه تعداد پاركها و مراكز رشد نيز با همان نسبت رشد را نشان مى‌دهند.

به گزارش ايسنا، معاون فن‌آورى وزير علوم خاطر نشان كرد: يكى از موضوعاتى كه در طول هفت، هشت ماه گذشته بخشى از وقت ما را در ستاد وزارت علوم به خود اختصاص داده ، بحث برنامه پنجم توسعه كشور بوده است كه كارگروه آن نيز در وزارت علوم و كارگروه تخصصى آن در معاونت فن‌آورى رياست جمهورى تشكيل شده است.