مرکز رشد شريف صفحه نخست

معاون پژوهشى وزير علوم: اختصاص 500 ميليون دلار اعتبار به صندوق نوآورى و شكوفايى

معاون پژوهش و فن‌آورى وزير علوم از اختصاص 500 ميليون دلار اعتبار به صندوق نوآورى و شكوفايى و 300 ميليون دلار به بخش فناورى‌هاى نوين از سوى دولت طى يك ماه و نيم گذشته خبر داد.

به گزارش ايسنا، دكتر مهدى‌نژاد نورى در جشنواره تجليل از پژوهشگران برتر دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسى كه عصر دوشنبه در دانشكده مكانيك اين دانشگاه برگزار شد با اعلام اين مطلب خاطرنشان كرد: دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسى جزو دانشگاه‌هاى برتر و معتبر كشور با اعتبارى بين‌المللى است و وزارت علوم از ايده‌هاى اين دانشگاه حمايت مى‌كند. وى با بيان اين كه دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسى در تحقيقات كاربردى با صنايع و حوزه‌هاى مختلف اجرايى همكارى فعالى داشته است از تخصيص 1.9 ميليارد تومان اعتبار پژوهشى به اين دانشگاه از سوى وزارت علوم و دستگاه‌هاى همكار دانشگاه در روز يكشنبه خبر داد.

مهدى نژاد نورى با اشاره به عوامل موثر در پيشرفت علمى و پژوهشى خاطرنشان كرد: «احساس نياز» مهمترين عامل در پيشرفت علمى و پژوهشى كشور است. چه، اگر پژوهشى مبتنى بر نياز نباشد، حركت آن پرشتاب و توانمند نخواهد بود. در 10 سال گذشته پژوهش‌هاى بسيارى كه به توليد مقالات با ارزش علمى منتهى شده توسط پژوهشگران كشور انجام شده‌ است، اما متاسفانه هيچ يك از آنها در كنار هم نبوده‌اند و نمود حاصل كار آنها بسيار كم بوده است.

وى با بيان اين كه تنها پژوهش‌هاى هدفمند نمود پيدا مى‌كنند، تصريح كرد: اگر اهداف كلان در تمام حوزه‌ها، تعيين و اولويت‌بندى شوند، در آن صورت تبيين نيازها در موفقيت فعاليت‌هاى پژوهشى موثر خواهد بود.

مهدى‌نژاد نورى با بيان اين كه «مديريت و رهبرى»، «ساختار سازمان» و «منابع» از ديگر عوامل موثر در پيشرفت علمى و پژوهشى محسوب مى‌شوند، خاطرنشان كرد: در بخش «منابع» اگر چه پول همه چيز نيست، اما عامل مهمى براى پيشرفت است. در اين راستا طى يك ماه و نيم گذشته از سوى دولت 500 ميليون دلار به صندوق نوآورى و شكوفايى و 300 ميليون دلار به بخش فناورى‌هاى نوين اختصاص يافته است.

وى افزود: «نيروى انسانى» از ديگر عوامل موثر بر پيشرفت علمى است كه به فضل الهى بر اساس نوع شاخص‌هاى علمى بين‌المللى از نظر متوسط هوش و استعداد نيروى انسانى جزو 10 درصد اول دنيا هستيم؛ در واقع 60 هزار نفر عضو هيات علمى و محقق در كشور جزو نخبگان كشور هستند.

مهدى‌نژاد نورى تاكيد كرد: استعداد و نيروى انسانى كشور نقطه قوت پيشرفت ما در شرايط فعلى تحريم محسوب مى‌شود. چه، اين تحريم‌ها باعث شد كه به خود متكى شويم. زيرا در گذشته نيازها در وقت لزوم جهت رفع به پژوهشگران اعلام نمى‌شد و همين مساله باعث مى‌شد اين نيازها از خارج كشور تامين شوند اما پس از تحريم، اسناد راهبردى كشور تنظيم و فرصتهاى پژوهشى در داخل كشور ايجاد شد.

وى با بيان اين كه تجهيزات از ديگر عوامل موثر بر پيشرفت علمى و پژوهشى هستند، گفت: ما در بخش تجهيزات چيزى كم نداريم، يعنى در شرايط بحرانى نيستيم. اما آيا از تجهيزات فعلى در كشور به صورت كامل استفاده مى‌شود؟ البته درصدديم كه برخى تجهيزات را به روز كرده و همچنين حمايت از تجهيزات ساخت داخل را ارتقا بخشيم كه در اين راستا اقدامات اوليه‌ نيز انجام شده است.

وى با اشاره به عوامل موثر در پيشرفت علمى و پژوهشى، «توكل» را نيز عاملى مهم در افزايش انگيزه و دستيابى به دستاوردهاى بالاتر علمى دانست. مهدى‌نژاد نورى با بيان اين‌كه براساس تاكيدات رهبر معظم انقلاب، 90 درصد مقالات علمى و پايان‌نامه‌ها بايد كاربردى باشند، بزرگترين امتياز در حوزه پژوهش را كاربردى بودن آنها دانست.