مرکز رشد شريف صفحه نخست

تشكيل شوراى عالى تجارى‌سازى و راه‌اندازى صندوق صادرات محصولات دانش بنيان

سرپرست دفتر تجارى‌سازى‌ و همكارى‌هاى دانش و صنعت معاونت علمى و فناورى رياست‌جمهورى با اعلام تشكيل كارگروه تخصصى تجارى‌سازى در اين معاونت از ابتداى سال جارى از ايجاد شوراى عالى تجارى‌سازى به رياست رييس‌جمهور در آينده‌اى نزديك خبر داد.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، مهندس محمدجواد قاسمى، روز سه‌شنبه در نشست خبرى «برگزارى ‌دومين جشنواره و نمايشگاه علم تا عمل» كه طى روزهاى سيزدهم تا هفدهم شهريور ماه سال جارى در مصلاى بزرگ امام خمينى (ره) برگزار خواهد شد، گفت: تقويت روح حمايت از فرآيند تجارى‌سازى، از مهمترين اهدافى است كه با برگزارى جشنواره‌ «علم تا عمل» به دنبال آن هستيم.

وى افزود:‌ كشور طى سالهاى اخير در توليد علم بسيار موفق ظاهر شده اما مشكل اساسى اين است كه بسيارى از اين ايده‌ها تبديل به ثروت نمى‌شوند. قاسمى تصريح كرد: با برگزارى دومين جشنواره و نمايشگاه علم تا عمل در تلاشيم از كسانى كه طرح‌هاى در ‌آ‌ستانه‌ تجارى‌سازى دارند‌، حمايت كنيم تا موفق به عملى كردن ايده‌هاى خود شوند.

حمايت 20 ميليارد تومانى از 30 طرح منتخب كارگروه تخصصى تجارى‌سازى

وى با اشاره به تشكيل كارگروه تخصصى تجارى‌سازى در معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى از ابتداى سال جارى و ارسال 70 طرح به اين كارگروه گفت: 20 ميليارد تومان اعتبار در سال جارى براى حمايت از 30 طرح انتخاب شده از 70 طرح ارسالى در نظر گرفته شده است.

سرپرست دفتر تجارى‌سازى و همكارى‌هاى دانش و صنعت معاونت علمى و فناورى رياست‌جمهورى خاطرنشان كرد: با توجه به اهميت مقوله تجارى‌سازى در كشور، شوراى عالى تجارى‌سازى به رياست رييس‌جمهور در آينده‌اى نزديك تشكيل خواهد شد.

وى با بيان اين كه 15 طرحى كه سال گذشته در اولين جشنواره‌ى علم تا عمل مورد حمايت قرار گرفته و توانسته‌اند از مرحله‌ تجارى‌سازى عبور كنند، در اين جشنواره به نمايش گذاشته خواهند شد، تصريح كرد: همچنين در پايان دومين جشنواره و نمايشگاه علم تا عمل، به 25 طرح برگزيده، با اهرمهاى حمايتى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى، تسهيلات داده خواهد شد.

راه‌اندازى صندوق صادرات محصولات دانش بنيان در وزارت صنعت، تعاون و تجارت

قاسمى با اشاره به راه‌اندازى صندوق صادرات محصولات دانش بنيان در وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس تكليف قانون برنامه پنجم توسعه اظهار اميدوارى كرد كه با فعاليت دائم اين صندوق بتوان محصولات تجارى‌سازى شده و آماده ورود به بازار را به بازارهاى بين‌المللى معرفى و صادر كرد.

وى با اشاره به اين كه در دومين جشنواره و نمايشگاه علم تا عمل امسال، احكام 20 كانون جديد هماهنگى دانش و صنعت اعطا خواهد شد، گفت: در كانون‌هايى كه امسال راه‌اندازى خواهند شد، تاكيد زيادى بر بخش‌هاى خدماتى شده است. به عنوان مثال،‌ كانون هماهنگى دانش و صنعت بسته‌بندى، از جمله آ‌نهاست. همچنين چند كانون در حوزه‌ كشاورزى و صنعت از جمله در زمينه بادام و آلومينيوم راه‌اندازى خواهد شد.