مرکز رشد شريف صفحه نخست

ايجاد بازار علم و فناورى در دستور كار معاونت بين‌الملل معاونت علمى فناورى است

معاون امور بين الملل و انتقال فناورى‌هاى معاونت علمى و فناروى رياست جمهورى با بيان اين كه در حال حاضر آن طور كه بايد از توانمندى هاى بين المللى براى پيشبرد و توسعه علم و فناورى كشور استفاده نمى‌شود، ايجاد بازار براى توسعه فناورى ها به خصوص فناورى‌هاى برجسته داخل كشور را از جمله اهداف معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى در اين زمينه عنوان كرد.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر حسين سالار آملى در مراسم معارفه معاون جديد فناورى و نوآورى و معاون امور بين‌الملل و انتقال فناورى‌هاى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى اظهار كرد: از مشكلات اساسى ما در زمينه توسعه فناورى، عدم استفاده از توانمندى بين‌المللى است، در حالى كه با احتساب تمام ظرفيت‌هاى كشور تنها يك تا دو درصد علم و فناورى دنيا را دارا هستيم و باقى‌مانده آن در اختيار ساير كشورهاست؛ بنابراين مجبور به تعامل با ساير كشورها هستيم، از سوى ديگر ديپلماسى ايران به غير حدود 15 كشور با بقيه آن‌ها مناسب و خوب است و مى‌توان تعامل فناورى مناسبى برقرار كرد.

سالار آملى ادامه داد: همچنين نهادهاى بين‌المللى تخصصى فراوانى در حوزه‌هاى علم و فناورى وجود دارد كه مى‌توان از آن‌ها استفاده كرد. معاون سابق فناورى و نوآورى معاونت علمى و فناورى رييس جمهور كه هفته گذشته با حكم دكتر سلطانخواه به سمت معاون امور بين‌الملل و انتقال فناورى‌هاى معاونت منصوب شده در بيان نحوه ورود خود به معاونت علمى گفت: 44 ماه پيش بود كه دكتر واعظ زاده،‌ معاون وقت علمى و فناورى رييس جمهور با بنده تماس گرفتند و من را به گفت‌و‌گو درباره نحوه همكارى با معاونت دعوت كردند. آشنايى ما به جلسات شوراى عالى انقلاب فرهنگى بر مى‌گشت. در آن زمان درگير برگزارى جشنواره بين‌المللى خوارزمى با حضور حدود 50 كشور خارجى بودم كه در نهايت در بهمن سال 86 با موفقيت برگزار شد و جلسات متعدد ما براى تدوين ساختار و محدوده عملكرد و نگاه معاونت علمى برگزار شد.

معاون سابق فناورى و نوآورى با اشاره به اين كه حوزه معاونت علمى و فناورى با تاكيدات مقام معظم رهبرى شكل گرفت، تصريح كرد: در اين سال‌ها بحران اصلى اين بود كه حركت علم و فناورى كشور مشكلات را ‌حل نكرده و كمتر حل مى‌كرد از اين رو معاونت علمى و فناورى تلاش كرد تا در اين جهت گام بردارد. سالار آملى خاطر نشان كرد: در ابتداى شكل گيرى معاونت علمى و فناورى دو نظريه مطرح بود، يكى اين كه معاونت يك نظريه پرداز باشد و ديگر اين كه معاونت معمار يك جامعه نوين مانند ماهاتير محمد باشد. در اين ميان برخى از نمايندگان مجلس هم اعلام كردند كه با وجود وزارت علوم، نيازى به تشكيل معاونت علمى و فناورى نيست.

وى خاطر نشان كرد: با توجه به اين كه نمى‌توان به طور كلى فناورى‌هاى بالا (هاى تك) را كنار گذاشت از ابتدا تاكيد من بر روى فناورى‌هاى متوسط بود، چرا كه معقتديم فناورى‌هاى متوسط با مشكلات مردم مرتبط بوده و زمينه رقابت‌ پذيرى دارد. وى با اشاره به مديريت طرح‌هاى كلان ملى فناورى به عنوان يكى از فعاليت‌هاى مهم معاونت علمى عنوان كرد: اگر معاونت علمى و فناورى نبود طرح‌هايى مثل تهيه كشتى تحقيقاتى اقيانوس پيما يا ساخت شتابگر ملى و سامانه پرتودهى گاما محقق نمى‌شد و اين نوع نگاه در سطح كلان فناورى كشور شكل نمى‌گرفت.

سالار آملى، تدوين لايحه حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان را يكى ديگر از فعاليت‌هاى مهم معاونت علمى طى سال‌هاى پس از تشكيل آن ذكر كرد و افزود: مطالعات سنگينى براى تدوين اين لايحه در معاونت انجام شد كه در نهايت در مجلس هم تصويب شد كه چهار شاه كليد اساسى شامل سرمايه لازم در گردش، شناسايى شركت‌هاى دانش بنيان، تسهيلات كسب و كار و بازاريابى و ايجاد كشش بازار دارد.

سالار آملى همچنين در جمع خبرنگاران، ايجاد بازار براى توسعه فناورى ها به خصوص فناورى هاى برجسته داخل كشور را از جمله اهداف معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى در تشكيل معاونت امور بين الملل و انتقال فناورى ها عنوان كرد و گفت: مجموعه اهداف اين معاونت در قالب نقشه كلى ظرف چند ماه آينده تشكيل و ساختار مربوط به آن ايجاد خواهد شد.

دكتر محمودرضا آقاميرى، معاون جديد فناورى و نوآورى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى هم با بيان اين كه گسترش مديريت شده تمام فعاليت‌هاى گذشته معاونت در دستور كار قرار دارد، تصريح كرد: توجه ويژه‌ به تجارى سازى در قالب ستادهاى فناورى‌هاى راهبردى و كانون‌هاى هماهنگى دانش و صنعت در راستاى منويات مقام معظم رهبرى و تاكيدات رييس جمهور، نياز شناسى براى ادامه كار طرح‌هاى كلان ملى فناورى با كمك دانشگاه‌ها و ساير دستگاه‌ها، ايجاد ساز و كار مديريت تجارى سازى فناورى‌ها از جمله برنامه‌هاى آينده اين معاونت محسوب مى‌شود.