مرکز رشد شريف صفحه نخست

افزايش شمار‌مجلات ايرانى در پايگاه‌هاى علمى بين‌المللى تا پايان‌اجراى‌نقشه جامع علمى

معاون علمى و فناورى رييس‌جمهور گفت: تعداد مجلات ايرانى نمايه‌ شده در پايگاه‌هاى علمى بين‌المللى بايد تا پايان اجراى نقشه جامع علمى، به 160 عنوان مجله با ضريب نفوذ بالا افزايش يابد.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران، دكتر نسرين سلطان‌خواه، رييس بنياد ملى نخبگان در نشست خود با استادياران جوان تحت حمايت بنياد كه به مناسبت گراميداشت هفته معلم برگزار شد، افزود: در حال حاضر50 مجله ايرانى در پايگاهاى علمى بين‌المللى نمايه مى‌شوند.

وى تاكيد كرد كه براى افزايش سرعت رشد علم و فناورى در كشور، نبايد صرفا در مسير كشورهاى پيشرو حركت كنيم، زيرا در اين صورت هر چقدر سرعت‌مان زياد باشد، باز پشت سر آنها خواهيم بود. رييس بنياد ملى نخبگان با بيان اينكه طى سالهاى گذشته علم به عنوان ابزار سلطه در كشورهاى غربى مورد استفاده قرار گرفته و به همين دليل آن را انحصارى مى‌كنند، افزود: از سويى ديگر، در حال حاضر علم و فناورى كه موجب توليد ثروت مى‌شود، در كشورهاى غربى اختلافات طبقاتى را به همراه داشته، اما ما به دنبال علم و فناورى هستيم كه در جهت عدالت و حذف اختلاف طبقاتى باشد.

سلطانخواه در ادامه به شناسايى نخبگان و مراحل آن اشاره كرد و گفت: شناسايى نخبگان در دوره دانش‌آموزى و دانشجويى آغاز مى‌شود. بخش ديگر اين شناسايى، مربوط به زيستگاه و محل رشد نخبگان است و لذا نهادهاى مرتبط بايد بنياد ملى نخبگان را در اين زمينه يارى كنند. وى اعلام كرد: به منظور درگير كردن همه دستگاه‌ها و نهادهاى مرتبط ، با نخبگان و بهره‌گيرى از توان بالاى آنها، سند راهبردى نخبگان كشور در دست تدوين است تا رويكردها، اقدامات و چگونگى به كارگيرى نخبگان در كشور مشخص شود و تقسيم كار ملى در اين خصوص، صورت گيرد.

سلطانخواه با بيان اين كه متاسفانه طى سالهاى گذشته شاهد خروج المپيادى‌ها از كشور بوده‌ايم كه البته اين روند از سال 82 تا كنون شيب منفى داشته است، افزود: دليل اين موضوع هم تاسيس بنياد ملى نخبگان و ورود همزمان المپيادى‌ها به مقاطع بالاتر تحصيلى در سال 86 بوده است، چرا كه اكثر اين افراد در مقاطع كارشناسى ارشد و دكترى تصميم به خروج از كشور مى‌گيرند. از اين رو راه‌اندازى بنياد ملى نخبگان جاذبه‌هاى فراوانى را براى اين افراد جهت ماندن در ايران ايجاد كرده است.

معاون علمى و فناورى رييس‌جمهور با بيان اين كه حداقل سالانه هزار نفر به جمع نخبگان تحت پوشش بنياد ملى نخبگان اضافه مى‌شوند، خاطرنشان كرد: هر سال 282 نفر از مدال‌آوران طلا، نقره و برنز المپيادهاى كشور، 100 نفر اول كنكور رياضى، 50 نفر اول كنكور تجربى، 50 نفر اول كنكور انسانى و 20 نفر اول كنكور هنر، همچنين برگزيدگان جشنواره‌هاى خوارزمى، جوان خوارزمى، فارابى، شيخ بهايى و علوم پزشكى رازى به جمع نخبگان كشور اضافه مى‌شوند.

سلطانخواه ادامه داد: البته تعداد نخبگان مشمول تسهيلات بنياد ملى نخبگان چندان اهميت ندارد، اما سعى مى‌كنيم دايره شموليت نخبگان و استعدادهاى برتر را گسترش دهيم. به گزارش ايسنا، در ابتداى اين نشست دكتر حسينى معاون شناسايى، جذب و امور فرهنگى بنياد ملى نخبگان نيز درباره ابعاد شخصيت استاد شهيد مطهرى سخنرانى كرد.

همچنين تعدادى از استادياران جوان تحت حمايت بنياد ملى نخبگان، دغدغه‌ها و مشكلات خود را مطرح كردند.