مرکز رشد شريف صفحه نخست

ساخت ‌٩ ابررايانه ديگر در كشور / راه‌اندازى رصدخانه ملى تا سه سال ديگر

معاون علمى و فناورى رييس جمهور از ساخت 9 ابررايانه در 9 مركز علمى و تحقيقاتى كشور و اتصال آنها به ابررايانه‌هاى اميركبير و شيخ بهايى از طريق شبكه گريد (تورين) ملى در يك سيستم يكپارچه خبر داد.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر نسرين سلطان‌خواه كه از طريق ويديوكنفرانس در مراسم رونمايى از دو ابررايانه ملى اميركبير و شيخ بهايى در دانشگاه‌هاى صنعتى اميركبير و صنعتى اصفهان با حضور هيات دولت سخن مى‌گفت با گراميداشت زادروز خواجه نصيرالدين طوسى و روز مهندس اظهار كرد: يكى از كارهاى بزرگ خواجه‌نصيرالدين طوسى، احداث رصدخانه مراغه به عنوان اولين پايگاه نجومى و رصد فضايى با بيش از 12 ابزار و وسايل نجومى جديد و ابتكارى است كه در زمان خود دقيق‌ترين محاسبات نجومى را انجام مى‌داد.

وى افزود: متاسفانه امروز از اين رصدخانه آثارى به جا نمانده اما اگر بخواهيم درباره‌ اين رصدخانه بيشتر بدانيم بايد رصدخانه‌ اوزانين برگ در هلند را كه توسط يك منجم هلندى از رصدخانه‌ مراغه كپى بردارى شده است ببينيم. اميدوارم طرح كلان ملى طراحى و ساخت رصدخانه ملى ايران كه در حال اجراست در سه سال آينده به بهره‌بردارى برسد. سلطان‌خواه ادامه داد: اميدواريم رصدخانه ملى ايران به عنوان بزرگترين رصدخانه در خاورميانه يادآور شكوه رصدخانه مراغه و زنده شدن نام ايران به عنوان خاستگاه نجوم شود.

معاون علمى و فناورى رييس جمهور با بيان اين كه طرح كلان ابررايانه و گريد ملى ايران با اعتبارى معادل 80 ميليارد ريال از سوى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى در اسفند ماه سال 87 طراحى و راه اندازى شده است، تصريح كرد: اين طرح پس از ظرفيت سنجى دانشگاه‌ها به دانشگاه صنعتى اميركبير و صنعتى اصفهان واگذار شد. عمليات اجرايى ساخت اين ابررايانه‌ها حداقل 22 ماه طول كشيد كه با مشاركت دانشكده‌هاى برق و كامپيوتر با وجود تحريم‌ها عليه ايران انجام شد.

وى ادامه داد: با قرار دادن 60 نرم افزار بر روى سامانه‌هاى ابررايانه‌ها در نهايت در بهمن ماه امسال تست‌هاى نهايى به پايان رسيد وامروز شاهد بهره‌بردارى اين ابررايانه‌ها هستيم. به گفته‌ سلطان‌خواه، طرح ابررايانه ملى ايران يكى از موفقيت‌آميز‌ترين و بزرگترين طرح‌هاى اجرا شده در حوزه فناورى اطلاعات در جمهورى اسلامى ايران به حساب مى‌آيد. وى خاطرنشان كرد: حداكثر توان نامى پردازشى ابررايانه اميركبير دانشگاه صنعتى اميركبير در حدود 89 ترافلاپس يعنى 89 هزار ميليارد عمليات در ثانيه و حداكثر توان نامى پردازش ابررايانش شيخ بهايى در دانشگاه صنعتى اصفهان در حدود 66 ترافلاپس يعنى 66 هزار ميليارد عمليات در ثانيه است.

معاون علمى و فناورى رييس جمهور با بيان اين كه حافظه اين دو ابررايانه بيش از 7 هزار و 552 گيگابايت است گفت: حافظه‌ اختصاصى ذخيره‌سازى داده‌ها بيش از 30 هزار گيگابايت و سرعت شبكه ارتباطى محاسباتى بيش از 40 مگابيت بر ثانيه است. وى ادامه داد: هر كدام از اين ابررايانه‌ها جزو 500 ابررايانه برتر موجود در دنيا هستند كه نام ايران را در زمره‌ كشورهاى سازنده‌ى ابررايانه‌ها قرار مى‌دهند.

به گزارش ايسنا، سلطان‌خواه با بيان اينكه اين طرح، تاثير مستقيم و بسزايى در رشد فناورى‌هاى پيشرفته امروزى در دنيا داراست، تصريح كرد: مراكز علمى و تحقيقاتى كشور، هواشناسى و بسيارى از صنايع دفاعى، نفت و گاز، شيمى و مولكولى، علوم زيستى و فناورى‌هاى نانو، مدل‌سازى و ساخت تاسيسات، سيستم‌ها اطلاعاتى جغرافيايى و ساير صنايعى كه نيازمند انجام عمليات شبيه‌سازى و آزمون طرح خود هستند نيازمند استفاده از اين سامانه فناوررى اطلاعات مى‌باشند.

به گفته وى، اين فناورى در توسعه صنعت كشور در سامانه‌هاى پيشرانش هواپيما و ماهواره‌برها و شبيه سازى داروها و ارائه‌ سرويس‌هاى دولت الكترونيك نيز مى‌توانند مورد استفاده قرار گيرند. سلطان‌خواه خاطرنشان كرد: پايگاه‌هاى اطلاعاتى با حجم بسيار بالا، تعداد كارمندان زياد، قابليت اطمينان بالا و ساير خدمات اينترنتى و اينترانتى نيز مى‌توانند از اين تكنولوژى بهره ببرند.

معاون علمى و فناورى رييس جمهور ادامه داد: مرحله‌ بعدى طراحى و ساخت ابررايانه ملى ايران اتصال اين دو ابررايانه به 9 ابررايانه ديگر با ظرفيت و توان محاسباتى حداقل 3 ترافلاپس در 9 مركز علمى ديگر از طريق شبكه گريد ملى در يك سيستم يكپارچه است كه اين مراكز پيشرفت 50 درصدى را داشته‌اند. به گفته وى زير ساخت‌هاى اتصال ابررايانه‌ها به يكديگر در بستر فيبر نورى آماده شده است.