مرکز رشد شريف صفحه نخست

سهم دانشگاه صنعتى شريف از برگزيدگان جشنواره ملى پژوهشگران برتر سال 89

يازدهمين جشنواره تجليل از پژوهشگران برتر كشور با حضور رئيس دفتر رياست جمهورى، وزير علوم، تحقيقات و فناورى، وزير ارتباطات و فناورى اطلاعات و معاونين ايشان، رؤساى دانشگاه‌ها و پژوهشگران برتر كشور در محل سالن اجلاس سران برگزار گرديد.

به گزارش روابط عمومى دانشگاه صنعتى شريف، در اين مراسم كه در سالن اجلاس سران كشورهاى اسلامى برگزار گرديد، پژوهشگران و فناوران برتر كشور در سه بخش پژوهشى، فناورى و انجمن‌هاى علمى، قطب‌هاى علمى و نشريات علمى معرفى شدند.

در بخش پژوهشگران برتر علوم پايه، دكتر اعظم ايرجى‌زاد رييس پژوهشكده نانو دانشگاه، عضو هيات علمى دانشكده فيزيك و داراى مدرك دكترى فيزيك از دانشگاه ساسكس انگلستان موفق به كسب رتبه برتر گرديد. انتشار ۷۲ مقاله در مجلات معتبر داخلى و خارجى و بيش از ۱۰۰ مقاله در كنفرانس‌هاى داخلى و بين‌المللى، انجام بيش از ۴۰ طرح پژوهشى در زمينه‌هاى فيزيك سطح - فيزيك لايه‌هاى نازك – ساخت تجهيزات آزمايشگاهى، ساخت حسگرهاى گاز و حسگر اپتيكى - ساخت سلول‌هاى خورشيدى - ساخت و بررسى خواص نانو ذرات، نانو سيم‌ها و لايه‌ها و پوشش‌هاى نانومترى و همچنين چندين طرح مطالعاتى در زمينه كاربرد نانو تكنولوژى در صنايع مختلف و انجام چند طرح پژوهشى در زمينه بررسى وضعيت زنان در آموزش عالى و افزايش مشاركت زنان در علوم و تكنولوژى از جمله افتخارات دكتر ايرجى‌زاد به شمار مى‌آيد، همچنين خاطر نشان مى شود ايشان به عنوان بانوى نخبه سال ۱۳۸۷ نيز معرفى شده‌اند.

در بخش پژوهشگران برتر گروه فنى و مهندسى، دكتر رضا نقد آبادى، موفق به كسب عنوان برتر شد. دكتر رضا نقد‌آبادى داراى مدرك دكترى در رشته مكانيك از دانشگاه واترلو كانادا مى‌باشند. از افتخارات ايشان مى‌توان به انتشار بيش از ۷۰ مقاله در مجلات معتبر داخلى و خارجى و بيش از ۱۳۰ مقاله در كنفرانس‌هاى داخلى و بين‌المللى و انجام بيش از ۱۵ طرح پژوهشى اشاره كرد.

در بخش مركز رشد برتر در زمينه تبديل علم به ثروت، مركز رشد فناورى‌هاى پيشرفته دانشگاه موفق به كسب اين عنوان گشت. از فعاليت هاى اين مركز مى توان به گسترش تحقيقات و شكوفايى روحيه تتبع و استعدادها در جامعه، گسترش طرح‌هاى كاربردى نيمه صنعتى، ارتقاء سطح علمى خدمات تخصصى و بهبود كيفيت فعاليت‌ها براى ايجاد الگوهاى پژوهشى اشاره كرد.

در بخش طرح برتر فناورى نيز طرح غواص‌بر sea-cruiser از شركت ليان پيشرو خليج فارس از شركت هاى مركز رشد دانشگاه موفق به كسب اين عنوان گرديد.